| deeyuhd a întrebat:

Am o colega in clasa cu care, sa zic eu, joc teatru. Are momente cand este de treaba dar are si alte momente cand ma scoate din minti. Ea minte si`mi zice mereu ca sunt o prietena buna de a ei dar ea de fapt intoarce toata clasa impotriva mea. As vrea sa "dau cartile pe fata cu ea" dar, fiind colege de clasa, tot o sa ma impac cu ea. Am intrebat`o daca ma suporta si mi-a zis ca da dar apoi mi-a zis dar este discutabil. Ea se crede cea mai "intelectuala" din clasa (cu toate ca nu a luat premiul intai), la ea se dau toti baieti din scoala adica zice -"Auzi X m`a intrebat daca vreau sa fiu cu el" si ma enerveaza pentru ca zice de mine ca sunt fitoasastraight face. Dar ea nu`si da seama ce inseamna asta.Si sunt convinsa ca nu ma suporta. A zis "Mama ei e o femeie buna, dar ea e o fitoasa".
Toata clasa nu o suporta dar toti stau cu ea.
spuneti-mi ce sa faccrying
Funda

4 răspunsuri:
| alynutza6820 a răspuns:

Pune o prietena buna de a ta sa stea cu tine o zi doua. sa discutati in continuu si pe ea sa nu o mai bagi in seama, apoi va prefaceti ca va certati si o pui pe ea [ prietena cu care ai vorbit] sa zica ceva rau despre tine in clasa, dar cand tu nu esti acolo dar prietena pe care nu o suporti sa fie. intelegi? Apoi ea o sa zica ceva rau despre tine -daca e asa cum zici tu-sau ceva bun...Asa ca u o sa intri atunci cand asazisa ta prietena va spune ceva si vei avea motive sa te certi cu ea si nu va avea ce sa-ti zica ...pentru ca va sti ca ai dreptate. daca e o prietena buna atunci iti va cere iertare, daca nu, te va vorbi pe la spatesadSper ca ti-am fost de folos

| CetateancaTurmentata a răspuns:

Cel mai bine: nu o mai băga în seamă atât de mult. Prostului, cu cât îi dai mai multă atenţie, cu atât mai mult creşte tărâţa în el. Dacă şi altor colegi le face zile fripte, spune-le că nu-i obligă nimeni să fie prieteni cu respectiva. Sau poţi să continui să fi bună prietenă cu ea, dar să nu o mai bagi în seamă atât de mult. Nu te apuca să o bârfeşti pe la spate, pentru că ea probabil asta şi vrea ca să poată să aibă motiv să te acuze. Stai în banca ta, ajutăt-o dacă are nevoie, limitează-te să mai îi spui lucruri importante, iar dacă zice ceva de cât de multi au curtat-o sau cât de vedetă e, dă doar din cap şi spune: Da, mă bucur pentru tine. Aha. Am înţeles. Eşti deşteaptă etc. Cu alte cuvinte, fă-o să creadă că tu chiar ţi la ea, dar de fapt pe tine te doare-n paişpe de ea! Ce dacă sunteţi colege de clasă? Doar n-o să stai să suferi pentru o nesimţită!
P.S.
Am avut şi eu una d-asta (spun că am avut pentru că am scăpat de ea, acu' mă duc la liceu). Era o zăpăcită care stătea toată ziua cu ochii după băieţi. Înjura mai rău ca pe şanţ. Dacă te uitai ce aere de fufuţă avea, te luai cu mâinile de cap. De învăţat n-avea nicio o intenţie, că pe băieţi nu-i interesează tocilarele. Îi plăcea foarte mult să spună de toată lumea câte ceva. Nici eu n-am dus lispă. Mereu aflam dacă-mi spunea ceva pe la spate. De fiecare dată am tăcut şi am stat în banca mea. Ea doar a continuat să facă pe deşteapta, deşi nu o ascultau decât prietenii ei de breaslă. Deci, nu ştiu în ce clasă eşti tu, dar ia aminte, pentru că sigur colega ta va deveni la fel cum a fost a mea. Vezi-ţi de studii, să nu ajungi ca ea la un liceu de piţi şi coca, şi mai târziu una care nu are niciun un viitor!winking

| Alicia4408 a răspuns:

Buna! Nu imi vine sa cred dar asa e si prietena mea. Sau era. Pana i-am spus ca daca mai are bun simt catu-si de putin va sta departe de mine. Evident nu a facut asa. Asa ca eu si cu colegii mei, care nici ei nu o suporta deloc, am jucat putin teatru. "M-am cuplat" cu baiatul de care ii placea si am inceput sa sa ne vorbim asa- gen "indragostiti"(evident ca nu era nimic intre noi laughing ). Apoi a fost asa suparata ca vreo doua luni nici nu a vrut sa ma vada dar ea singura a venit si si-a cerut scuze zicand ca totusi noi nu trebuie sa fin certate. Iar acum sta fata in banca ei si nu mai ma enerveaza deloc. Desi stiu ca nu am procedat deloc bine, acesta era singurul mod in care o puteam potoli. Bafta!

| adytzyka a răspuns:

Eu din cauza nu mai am prietene.sa va spun sincer eu sunt prietena mai mult cu baietii.sunt mult mai de treaba... poate sunt si fete de teaba dar la mine in scoala nu e!