| KidduHerexD a întrebat:

Hey TPU!
am o mare problema!
de aproape un an m-am mutat cu parinti si bunici intr-un bloc foarte vechi.totul a fost bine numai ca zi de zi mise intampla numai chesti ciudate.am vorbit si cu mama dar ea a incercat sa ma linistesca schimband subiectul de cate ori am vorbit cu ea.in casa a murit bunica mea si matusa mea. bunica mea inainte sa moara cam cu 1-an -2 mi-a povestit ca a auzit de la proprietarul casei ca aici a avut loc un accidet.ca o batranica a fost arauncata de baiatul ei pe geam, iar noi stam la et.4 deci...sunt aproape 15m de jos pana sus. apoi mia povestit ca a supravietuit numai ca picioarele in contact cu solul i-au intrat in abdomen.mereu cand vin acasa simt in unele camere/locuri o prezenta rea sau ciudata nu pot sa ma exprim mai bine de atat.in camera mea este un sifonier vechi pe hol care scartaie si mereu acolo e foarte frig si da normal pe hol nu e niciun geam.casa mea are momentan o mobila veche pentru ca o sa renovam si in casa miroase a lemn putrezit. tin minte ca odata ma uitam la tv seara tarziu(12-1 noaptea)si deodata au aparut acei "purici"ca sa zic asa apoi eu am mai stat un pic am aprins lumina si apoi peste 12 secunde tv sa oprit. dar cum ca eu nu l-am scos din prinza si curentul nu se oprise din moment ce eu aveam lumina aprinsa.sau o data mama si tata au plecat in concediu iar eu am ramas singura acasa imi amintesc foarte clar ca am mers in toata casa si nu era nimeni. apoi mi-am inchuiat usa camerei mele si am stins lumina.peste 1 ora m-am trezit sa merg la baielaughing si lumina era aprinsa. m-am dus si am vazut ca usa camerei mele era inchuiata deci nu avea cum sa o aprinda cineva apoi m-am dus in toata casa si am vazut ca nu era nimeni si ca usa de la intrare era inchuiata. udata am visat ca aici in casa era o femeie cu un copil in brate. ea era cu spatele la mine.eu m-am dus si am rotit scaunul sa vad cine e. apoi am vazut o femeie URATA mai rau ca in filmele horror care mi-a spus ca ea nu vrea sa fiu aici.visul sa repetat de 3 ori si de fiecare data cand m-am trezit dupa acest vis-cosmar eram de fiecare data in aceiasi pozitie! va rog sa ma credeti si sa ma ajutati dar nu sa ziceti ca am ieu idei nebune etc ca nu va mint! voua viseintapla? ce trebuie sa fac? fa dau funda+vot si ceotzi mai vrea numai help me!

Răspuns Câştigător
| HappySadness a răspuns:

Salut! Eu te cred pe cuvant, dar intotdeauna parintii nu ii cred pe copii cand le spun ca in casa lor se intampla fenomene paranormale. Si eu am patit odata asa. Odata eram la matusa mea la tara si era noaptea si nu puteam sa dorm. Eram cu matusa si cu verisorul meu in camera si dintr-o data aud niste copite de cal sau de capra nu stiu sigur prin curte si in curte um era noroi, daca intredevar a fost un animal acolo, ii ramaneau urmele, dar nici vorba de urme. I-am spus matusii mele iar ea a zis ca am visat si mi s-a parut real si chestii de astea ca nu exista fantome, etc. Odata tot asa eram la matusa si Noaptea am auzit pe cineva intrand in casa si a rasturnat o galeata sau ceva ca s-a auzit.si s-au auzit si zgomote in pod si... era foatre infricosator... dar Matusa tot asa: am visat, mi s-a parut, etc. Dar cel mai urat lucru mi s-a intamplat cand eram mic: Dormeam si m-a zgariat ceva pe fata si m-am trezit. Dupa aceea, am auzit un vajait si nu era nimeni in camera. Deci am trait-o eu pe pielea mea si te inteleg. Scuze ca m-am lasat dus de val si ti-am povestit tot ce mi s-a intamplat. De obicei, o fantoma ataca mai intai copiii/adolescentii pentru a-si strica relatia cu parintii si familia. Ea incepe mai incet, si cu timpul, ajunge sa isi foloseasca toata puterea pentru a te baga in sperieti. Acum depinde ce fel de fabntoma sau daca este fantoma, dar din spusele tale, daca o batrana a murit acolo, se poate ca ea sa ramana acolo dupa o vreme de cand a murit. sau pentru eternitate. Depinde de tine. Poti cumpara o tablita ouija, daca nu stii iti spun eu ce e(poate stii din filme) E o tablita cu tot alfabetul, cifre, cuvinte, etc, si contine tot asa o chestie ca o sageata pui tavita aia in camera unde stii ca se afla femeia aia si aduni toti membrii familiei (daca nu sunt toti nu merge sau fantoma ar putea sa il atace pe cel absent, dar daca sunteti toti in acelasi loc, fantoma tinde sa vina si ea acolo) si dupa aceea intrebi cu voce tare: Cine esti tu? Ce vrei? si puneti tot mana pe sageata aia da nu o miscati, iar aceasta se va misca singurasi iti va arata pe rand cate o litera. si formeaza cuvinte. Alte variante ar fi sa chemi un preot si sa sfinteasca casa, sau un medium ceva, sau daca nu, uita-te vineri la 22:00 pe Discovery la Fenomene stranii, pentru ca gasesti chestii care chiar ar putea sa te ajute. De exemplu poti sa arzi niste salvie prin casa si sa te plimbi cu ea, sa pui icoane in toata casa, sa aprinzi lumanarea de la Inviere, etc. Uita-te si ai sa vezi. Sper ca te-am ajutat! Succes la prins fantomewinking

12 răspunsuri:
| LoveForShania a răspuns:

N`ai nimic fata. Tu ori glumesti ori ti se pare.
winking
E imposibil tot ce spui tu acolo, si cel mai ciudat este :,,
mi-am inchuiat usa camerei mele si am stins lumina.peste 1 ora m-am trezit sa merg la baie si lumina era aprinsa.m-am dus si am vazut ca usa camerei mele era inchuiata ''.

O data ce ai iesit din camera, nu avea cine sa-ti incuie usa.winking
Si cu lumina aprinsa asa se mai intampla, si eu mai patesc, uit ca o las aprinsa, simplu!winking
Si ce ai visat tu, ai visat din cauza tensiunii adica dupa tot ce zici ca ti s`a intamplat, visezi ce gandesti, si tu esti tot stresata din cauza asta.
Nu ca te-as crede, adica, sincer, e cam penibil si ciudat si imposibil sa iesi din camera lasand usa deschisa si cand te duci inapoi sa fie inchisawinking, nefiind nimeni in casa.

Si daca a murit batranica aia aruncata pe geam, ce? Tu crezi acum ca vine si te bantuielaughing
Stai linistita, ca nu patesti nimic`! Daca e adevarat ce zici tu acolo, desi eu nu cred, cand esti singura in casa, incearca sa nu stai in casa, iesi afara, cu prietenii.

Eu ti-am spus toate astea cum ca te-as crede, dar e cam imposibil ce zici tu acolo.

| LoveForShania a răspuns:

@plasticsmile ce preot? Va credeti in filmu `,, The exorcist '' sa vina preotu` si sa scoata Satana din femeie, in cazu` asta, din casa?

| CompleteAndUtter a răspuns:

Sunteti culmea laughing. In loc sa o sfatuiti si ATAT, va apucati de povestit alte intamplari "infricosatoare" ca sa zic asa, cu ce scop? Ca sa o speriati si mai tare? Bomonik, eu te cred si nu spun ca ai innebunit sau ceva de genul dar. cum sa iti spun. Deci, odata ce ai auzit o poveste de groaza [cea cu batrana] frica patrunde in tine si te face sa percepi unele lucruri intr-un fel care nu e real. Adica, vreau sa spun ca esti paranoica, vezi lucruri care nu sunt si probabil, la cat de stresata esti ai fi uitat acea lumina aprinsa. Crede-ma, se mai intampla. Nu ai de ce sa iti faci griji. Nu exista fantome! Problema ta este ca nu ai destula credinta. Mai bine te-ai calma si ai incerca sa uiti povestile si intamplarile, pentru ca iti face rau. Cat despre televizor si celelalte, acestea sunt lucruri normale, care au o explicatie logica. Nu crede tot ce ti se spune, iar daca intr-adevar sunt fenomene "ciudate" mai bine ai consulta un pshiholog. Nu ti-o spun cu rautate, dar el are mai multa experienta decat noi si te poate ajuta. Bafta multa!

| Lilllith a răspuns:

Sedinte de spiritism. poate scapi.afla ce vrea.si gata big grin

| RenataAlesya a răspuns:

Oooo ma ingrozesti si pe mine, desi cel mai bun lucru pe care il poti face este sa vorbesti cu parintii taieste posibil sa nu te creada. Incearca sa dovedesti ceea ce zici. Cand esti singura acasa cheama o prietena ca sa nu fii sa sa te simti singura fiindca mai ales in acele momente de singuratate iti si mai imaginezi lucruri pe langa cele reale. Spune-le parintilor tai ca nu mai rezisti, spune-le tot ceti s-a intamplat pana la urma trebuie sa te creada, doar esti fiica lor. Sper ca te-am ajutat. SUcces!

| yonutz1 a răspuns:

Nu ai de ce sa iti faci griji. Ce vezi prin filmele SF nu exista oh go on

| plasticsmile a răspuns:

Ar trebui sa discuti despre aceasta probleme cu cei cu care stai si sa inteleaga ca nu s-a intamplat numai odata de doua ori si sa cheme preotul daca nici asa nu mergethinking propunele sa vanda apartamentul pentru ca numai suporti si te distruge psihic

| MalikBitch a răspuns:

Vb cu un psiholoc poate ti se pare.

| YoungMoneyWeezy a răspuns:

S-ar putea ca batranica care a murit sa fi ramas acolo deoarece si visul si intamplarii nu au alta logica.Inceraca sa vorbesti cu parintii si spune-le sa te creada deoarece este o problema serioasa.

| CristiannaMJ a răspuns:

Pai la noi in bloc acum 1 an a murit o baba nebuna, de cand a murit se intamplau lucruri ciudate toti prieteni mei din bloc se speriau de usa de la etajul 7.
odata in tot blocul nu mergea curentul si nici liftul, iar prietena mea a fost nevoita sa urece pe scari pana la 10 (acolo locuia) si pe la etajul 7 a vazut o umbra alba in intuneric. toti auzeam lucruri ciudate.
DAR sa nu-ti fie frica daca se intampla sa te speri sa te gandesti la ceva frumos, la lucruri amuzante si sa nu bagi in seama zgometele ciudate care se aud sau alte chesti.
ocupate cu altceva in timpul acela (deseneaza, scrie o tema, vb la telofon cu cineva etc.)si nu baga in sema ce se intampla ciudat.

| stefi26 a răspuns:

Nu incerca sa rezolvi problema cu,, adultii" ca nu o sa te creada fiinda dupa ei esti copilu mic si prost.
Ori cum eu zic sa chemi pe cineva priceput in ocultism da cre ca mere si un preot

| robystie a răspuns:

Eu o cred daca voi nu o credeti
hei uitate la discaverry cheanel viner searca e cu din astea paranormale si acolo iti da aia solutii e cu fantome cand simti ca te atinge cineva sau trece pe langa tine si acolo aia fac multe chesti sa scape de ele si poate faci si tu ca ei