| BlueTulip a întrebat:

Am o nelamurile, poate ma ajutati (nu radeti, e o intrebare cam stupida. :/)
Intai sa va spun cum e. Nu prea stiu cum sa explic, dar in primul rand, pentru mine arunci cand dorm e alta lume, si visele sunt. parca ceva wow, ceva ce imi dau si inspiratie in timpul zilei, si unde nu am griju etc. ( sper ca intelegeti)
Well, atunci cand vad ceva nasol, gen fiml horror si alte d-astea, nu vreau ca ele sa-mi apara in vise, asa ca imi spun in minte fraza asta, cum ca nu-mi doresc sa le visez.
Faza e ca a devenit mai rau, adica spun asta zilnic, chiar si daca vad un caine sau pe cineva pe care nu suport, si in ore, ca mi-e frica, si. mereu!
Acum intrebarea e: o colega mi-a spus ca seamana cu o tulburare. compulsiv- obsesiva? Credeti ce e ceva de genu' sau doar o tampenie personala?
*i said from starts that it's a stupid question*

3 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Eh, nu e stupidă.
Inceteaza sa iti mai repeti mereu aceleasi tampenii.

| capoi a răspuns:

Nu cred ca e o tulburare. Eu pana la varsta de 14 ani am avut niste cosmaruri de nu iti inchipui. Cel mai sigur este ca ai o imaginatie puternica pe care inca nu o poti stapani. Incearca sa controlezi ceea ce iti imaginezi, incearca sa controlezi visul, eu sincer am reusit sa controlez orice vis aproape in intregime. Deci nu te teme, e ceva normal.

| Vendrina a răspuns:

Fata are drepate. Ai facut-o obsesie. Lucrurile iau aploare doar daca tu le dai atentie.
Nu te mai gandi. Nu te mai stresa