| BeatriceMcCann a întrebat:

Am o problemă foarte delicată și mare! Eu sunt fată am 17 ani și am o iubită de 20 de ani. Noi suntem împreună de 2 ani ( Da știu sunt lesbi vă rog nu mă judecați am postat asta pentru sfaturi nu jigniri). Problema mea este că în urmă cu două săptămâni mama mea m-a surprins cu iubita mea în timp ce ne sărutam și ne pipăiam. Ea în general venea târziu acasă de la muncă și acum două săptămâni a venit foarte de vreme și eu nu mă așteptam la asta și a reușit să ne surprindă și a ieșit foarte urât, e ieșit un scandal monstru, a început să plângă, mă evită dar uneori mă amenință că are de gând să mă spună lui tata și problema adevărată vine acum. Tatăl meu este preot și dacă o să afle că eu am o iubită o să iasă foarte rău și nu cred că o să-i pice bine, el fiind preot nu cred că o să mai vrea să mă vadă în viața lui. Mai nou mama mă amenință că dacă mă mai vede cu iubita mea o dă pe mâna poliției, ea având 20 de ani. Și chestia este că eu și iubita mea ne iubim cu adevărat, avem o relație de 2 ani ( a fost o relație secretă) și nu vrem să ne despărțim. Ea vrea să mă mut la ea când voi împlini 18 ani și în noiembrie îi fac și mă mut cu iubita mea în București. Astăzi am vorbit cu ea și a început să plângă literalmente în fața mea că îi este frica că o să ne despărțim pentru că tatăl meu este preot deci guys sunt într-o situație foarte dificila, nu știu ce să fac...Cer păreri urgente! No hate și jigniri va rog dacă găsiți greșeli îmi pare rău dar sunt disperata nu mai pot sa scriu corect.

Răspuns Apreciat de Editori
| AndaAlexandra a răspuns:

Da... Chiar că e o situație dificila. Ar trebui sa faci ce simți. Doar tu știi ce îți dorești cu adevărat.
Sa zicem că te-ai despărți de iubita ta de dragul părinților. Bănuiesc că următorul "iubit" va fi tot fata. Așa că dacă asta e decizia ta, e important să vorbești cu ai tăi și să îi faci sa întreaga că asta ești tu și că nu au cum sa te schimbe.
Va fi greu și vor fi răniți, dar într-un final vor înțelege; așa cred.
Într-adevăr contează când tatăl tău e preot, dar înainte de asta e tata.
Trebuie sa te gândești foarte bine. Doar tu poți lua deciziile astea.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar cu un băiat nu ai încercat, să vezi cum e? Sper să nu te jignesc. Evident, în secret, să nu afle tata.

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Și mai cred eu, așa cum îi știu eu pe popi, că tata te-ar ierta mai ușor dacă ai face cu un băiat, ca așa a venit și Isus pe lume, cum zice și Eminescu.
Duhul Sfânt în chip de porumb,
Nu din cer a-a coborât,
Ci mai jos de brâu l-avuse
Iosif și la dat Mariei.
Sper din nou să nu te jignesc.
Prietena ta e minunată, merită să o iubești. Dar mi se pare că îi lipsește un pic de duh sfânt, așa ca cum are un băiat...

| mihai69 a răspuns:

Http://www.tpu.ro/adolescenti/ma-plictisesc-solutii-de-distractie/
Păi văd că ai găsit o metodă...
Dar să presupunem că e o poveste reală...
====
„... Mai nou mama mă amenință că dacă mă mai vede cu iubita mea o dă pe mâna poliției..."
====
Așa, și pentru ce motiv ar „da-o pe mâna poliției"?!? că nu a încălcat nicio lege. Stai chill, e doar o amenințare fără acoperire (chiar dacă ar merge la poliție, o trimit ăia urgent la plimbare).
Dacă aveți mijloace să vă întrețineți singure, te poți muta de ziua ta la iubită, indiferent ce vor spune părinții. Ți s-a recomandat să vorbești cu ei, dar eu nu cred că asta e soluția. Cel mai bine e să le lași un bilet în care să le spui povestea din fir în păr și să-ți iei rămas bun de la ei, mulțumindu-le că te-au crescut și cerându-ți iertare că diferențele de opinie dintre voi te obligă să faci acest pas.
Dacă vor dori să discute pe tema asta, sigur vor ști să dea de tine, deși nu cred.
Baftă!

| BeatriceMcCann explică (pentru mihai69):

Întrebarea aia am pus-o sa vad daca merge sa scriu întrebări pe TPU pentru că înainte le scriam și în câteva minute îmi dispăreau și nu mai voiam să scriu mult degeaba sper că ai înțeles ...problema mea este adevărata

| Mosotti a răspuns (pentru BeatriceMcCann):

Nu dispareau, poate nu apareau imediat cred. Daca nu incalci regulile nu au de ce dispare. Plus ca la contact poti lua leg cu adminii si sa intrebi! Eu cand am o problema intreb.

Ti-am dat raspunsul eu la intrebarea cu police.

| mihai69 a răspuns (pentru BeatriceMcCann):

Corect; întrebările tale nu dispăreau, ci erau puse în așteptare. Fiind utilizator junior, trebuie ca orice scrii pe aici să fie trecut printr-un proces de verificare / moderare.
Răspunsul meu rămâne oricum valabil - l-am scris și eu tot considerând că e o situație reală.

| Mosotti a răspuns (pentru mihai69):

Nu la toate intrebarile si raspunsurile trebuie aprobare ca junior, doar la inceput nu stiu cate.

| Mosotti a răspuns:

NU ai tu treaba cu nimeni! Stai cu iubita ta si deocamdata pana faci 18 ani mai ascunde-te. E dreptul tau sa fi asa si traieste-ti viata la maxim. Sa te dea la police, daca tu nu reclami, nu se intampla nimic celeilalte! Se intampla doar daca tu spui ca te-a fortat, bruscat.

Asa ca aia este. Fruntea sus, mai ai putin, muta-te cu iubita si da-i dracu pe innapoiati.
Pana la urma e mai bine asa, nu e asa ca te intelegi mai bine cu ea decat cu un baiat? La discutii, la preocupari?
Ti se rupe tie ca taica-tu e preot, rupe-te de ei si aia e. mai ai o luna si ceva.

| Andreeush a răspuns:

Tatăl tău fiind preot va fi foarte dificil să vorbești cu el.
Sfatul meu ar fi să aștepți să împlinești 18 ani și după aia să vorbești cu părinții tăi, în felul acesta nu îi vei crea probleme iubitei tale.

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeush):

Nu are ce sa vb cu parintii ei ca au mintea putin atrofiata. Sa se mute la ea si adios. Cum am zis, daca ea nu reclama, nu se intampla nimic.

| Furnicuta000 a răspuns:

Trebuie sa ii intelegi si pe parintii tai, nu au cum sa nu fie socati la o asemenea veste mai ales ca tatal tau e preot cred ca o sa iti faca mai mare scandal.
Eu zic sa ii spui tatalui tau cand faci 18 ani si sa vezi ce reactie are. Daca se infurie foarte tare pleci de acasa asa cum ai planuit si mai mult ca sigur o sa ii para rau. Daca are o atitudine intelegatoare te mai gandesti cu mutarea. Pana la urma la 18 ani trebuie sa iti continui studiile, cu ce va intretineti?

| sunt0anonima a răspuns:

Uite...ai 17 ani,deci încă esti sub mana părinților,asculta-i pentru moment,pentru Ca fii sigura ca ei stiu ce e mai bine pentru tine, Mai ales ca tatăl tău este preot...
Si ma intre:el Nu a observat până acum ca mama ta te ignora de atâta timp?
Si mai adaug ceva, pentru toti cei care aruncă cu hate în lesbi si gay,:lasati i frate în pace ca doar e viata lor si fac ce simt, Nu privește pe nimeni ce au ei in inima, iar acum au ajuns sa se ascundă de "Ce va zice lumea"
Succes Beatrice si sper sa iesi din situația asta cat mai bine
Te pupp♡