| miruna03926 a întrebat:

Am o problema mare. La scoala o colega se ia de mine(adica uneori spune lucruri urate despre mine imi arunca lucrurile de pe banca, arunca su rezerve folosite in mine sau de ia de mine deoarece sunt ssita si nu.l pot pronunta prea bine pe "r"), unii colegi stau cu mine doar pentru ca le dau temele. Eu sunt constienta de acest lucru dar eu tot le dau. Profesorilor nu vreau sa le spun deoarece nu vreau sa supar acea fata. Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| NAT0 a răspuns:

Ești sâsâită? Și nu poți să-l pronunți pe r. Okei.
Bagă-ți sula peste ea în casă, dacă n-ai poți împrumuta.
Acum vezi că dacă are prietene tot la fel de panarame ca ea, nu te băga tu personal că nu are rost. Poți pune pe altcineva s-o potolească, dacă n-ai pe cineva mai mare, roagă un profesor. Chiar dacă o să se facă mișto de tine după că ai apelat la un prof, decât să se facă încontinuare bâză de tine pe motiv că ai ripostat, mda. Alegerea ta.

| miruna03926 explică (pentru NAT0):

Mulțumesc pentru raspuns. Ai dreptate.
P.S Fata aia are prietene care ma mai apara

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu vrei sa spui profesorilor, atnci stai si sufera, pentru ca ei profita de frica ta!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Spune la profesori si baga si tu strambe -spui ca vrea sa-i faci temele si tu refuzi si de aia se poarta asa. Spune la colegi ca ai vazut-o ca se pupa cu un tigan dupa colt. Fii rea ca altfel te ia de fraiera.

| miruna03926 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Colegii si profesorii stiu ca nu va fi adevărat pentru ca este una din cele mai silitiare fete din clasa ( asta in ochii profesorilor) la fel ca mine doar ca eu sunt genul mai retras

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru miruna03926):

Faptul ca tu vorbesti intr-un anume fel nu e un defect sau un handicap, important e sa nu-ti pierzi increderea in tine. Cred ca acea fata te vede un rival la locul 1 la invatat si cauta motive sa te demoleze psihic. E si invidioasa ca ajuti unii colegi iar ea e o egoista, desi sa dai temele altora nu e chiar ok. Ii este teama ca iti faci mai multi prieteni. Ca esti mai " retrasa " nu e nimic gresit, 1/3 din oameni sunt introvertiti si sunt de toata lauda prin realizarile lor. Decat sa fii un nepotolit si un bezmetic mai bine rational. Caracterele mici si jegoase stiu asta si ataca precum hienele. Incearca sa o ignori si poate se mai potoleste. Stii, daca cineva se apuca sa dea foc la o hartie uda vede ca nu iese si se lasa pagubas in cele din urma. satisfactia ei principala e sa vada ca are puterea sa te afecteze. Nu-i fa pe plac. Esti fata inteligenta si stii sa te controlezi mai bine ca ea. Nu idiotii detin controlul.

| miruna03926 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Mulțumesc mult pentru raspuns. Voi tine cont

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru miruna03926):

Iubito, viata e dura. Nu iubi pe nimeni mai mult decat merita, sunt multi care nu-ti vor binele, adapteaza-te.

| Miss25JK a răspuns:

Dar de ce nu vrei sa superi acea fata? Crezi ca ea se gandeste la tine cand iti arunca cu obiecte in tine? In primul rand spune-o, nu are rost sa te interiorizezi tu pentru ca ea este prost educata si probabil crescuta intr-o familie dezbinata. Apoi ar trebui sa iei legatura cu ai ei, te duci la ei, afli numarul lor si le spui tot, ce odrasla au in casa. Nu are nimic daca esti sasaita. Multi sunt, cu totii avem defecte, vizibile sau nu. Sti faza aia in jungla? Cand 2 lei sunt pe cale sa se bata ( nu zic sa te bati doamne fereste ), ala care rage cel mai tare, castiga? Nu sta asa! O sa ajungi sa tii supararile in tine si nu e bine.

| miruna03926 explică (pentru Miss25JK):

Nu știu de ce se comporta asa. Din cate stiu eu are o familie buna. Cand o intreb ce are cu mine spune ca n.are ce face sau ca sunt bâta.