| stylenew a întrebat:

Hey TPU!happy Am o problema : Parintii mei au niste prieteni de familie care au un baiat de aceeasi varsta cu mine. Categoric ca l-au adus in clasa cu mine si categoric ca am devenit rivali. Ideea e ca tatal meu cred ca tine mai mult la ea. Adica. daca vreau sa ii zic ceva rau de el : Vaaai! toata ziua vorbesti de el! Toata ziua il barfesti! Toata ziua nu il suporti! Si chiar e un baiat de treaba. Cand parintii nostri se intalnesc, ai lui le povestesc alor mei cum eu stric prietenia dintre doua familii. Ideea e ca nu am nimic cu el... doar ca tata a ajuns sa il pupe si in. cum se zice pe romaneste. Vreau sa merg in tabara in Anglia cu niste prieteni. iar prietenii aia nu vor sa il ia si pe el. Categoric ca am facut un scandal cu tata. A zis ca eu nu merg nicaieri fara acel baiat.Trebuie sa mearga OBLIGATORIU cu mine. ca doar de ce sa nu ne ducem si la wc impreuna. Am incercat sa ii explic ca nu e la latitudinea mea. daca 3 copii spun Nu. eu nu ma pun contra. Ce sa fac? Pur si simplu m-am saturat sa mergem oriunde " de mana " si sa ne tinem sir.

7 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Părinții sunt puțin cam idioți, din punctul meu de vedere. Ca să-şi dea seama cât ești de important, trebuie să-i șochezi în adevăratul sens al cuvântului.
De exemplu, pe la ora 6 dimineața, sau cu o oră înainte să se trezească părinții tăi, le scrii o scrisoare de genul "Mi-am găsit o iubită perfectă, şi am de gând să plec cu ea în Germania. Nu vă faceți griji, mi-am strâns banii necesari de acum câteva luni. Ah, da! Am de gând să-mi petrec ultimile luni de viață cu ea, într-o lume doar a noastră.
Dar, acum când v-ați dat seama cât sunt de important, nu vă faceți griji. Nu îmi permit să plec de lângă voi, pentru că vă iubesc prea mult, chiar dacă voi nu îmi arătați mie asta, şi nu am de gând să plec nicăieri, sunt doar în parc cu prietenii." sau ceva de acest gen, să-i traumatizeze puțin.
Poate aşa, te vor considera mai special, şi nu îţi vor mai face viaţa un calvar.

| LifeIsColour a răspuns:

Buna,eu zic ca ar fi mai bine daca au vorbi cu parintii tai, spune-le cum sta situatia, ca tu nu ai nimic cu baiatul respectiv, ca va intelegeti bine etc.Comunicarea este cheiahappy

| oOSaritaOo a răspuns:

Bună. Păi i-al pe tine cu ăla, în tabără nu vei obligat să stai cu elsmug

| stylenew explică (pentru oOSaritaOo):

Nu asta. dar face glume stupide: adica. am mai fost intr-o tabara cu el, intra la mine in camera. imi fura din lucruri, facea glume stupide. ne spuneam lucruri " dulci ". Incepusem sa ma inteleg mai bine cu colegii de alte nationalitati decat cu un roman.

| oOSaritaOo a răspuns (pentru stylenew):

Păi nu-l băga în seamă! Roagă-i pe colegii tăi de cameră, atunci când intră ăla, să nu-l lase să intre, să-l ia pe sus şi să-l scoată afară. laughing Spune-le prietenilor tăi, ca atunci când vine ăsta la tine, să-şi bată puţin joc de el astfel încât să plece de lângă voi. tongue

| Anonimuuuussssss a răspuns:

Incearca sa ii mai spui ca daca familiile voastre se inpaca, nu inseamna ca trebuie sa va intelegeti si voi.Fiecare are personalitatea lui...Iar daca mai multi copii nu il suporta, inseamna ca problema e la el. Sper ca te-am ajutat! SUCCES!

| BlackNinja a răspuns:

Chestia cu tabara este cam ciudata.Cum ar vrea tatal sau(sau al tau ca nu am inteles prea bine) sa il bage fortat pe acel baiat? Cum sa le zici alora 3 ca mai vine unu ''OBLIGATORIU''? Mai bine ii spui parintilor ca nu te intereseaza de acel baiat si ca sunteti foarte diferiti.