| GeorgiSiAtat a întrebat:

am si eu o mare problema...pentru mine e o problema...Marti ma asculta la istorie si am de invatat aproape 3 pagini. da nu e lectia chiar foarte grea si unele lucruri le mai stiu.credeti ca ar fi bine sa ma apuk de maine (1.04.2011) sa invattt cate putin. aproximativ o pagina sau chiar jumatate de pagina. iar luni sa mai citesk odata toata lectia.credeti ca asa retin mai repede? funda. ps sunt clasa a7abig grin

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| RoaRxDD a răspuns:

Nuuu! selecteaza din acele 3 pagini ideile esentiale, nu retine totul, ar fi ciudaaat! vei vedea ca din 3 pagini ramane doar o pagina jumatate sau o pagina!
Scrie-le pe o foaie sambata si invata-le duminica, iar luni le repeti in clasa happy

| ÐÿÅ a răspuns:

Da trebuie sa inveti putin cate putin.Si tu ai un avantaj mare(mai sti cate ceva di n lectie), deci aceasta e parerea mea "daca te asculta si ai si timp sa inveti"-->INVATA

| AlecsMeeeh a răspuns:

Ar fi mai bine sa stai sa invetzi bine daca vrei sa iei o nota mare...citeste o data pe zi lectia daca ai luni istoriewinking

| Minks a răspuns:

Structureaza-ti lectia pe sectiuni si scrie-le pe biletele. Invata-l pe fiecare in parte, dar sa si intelegi ceea ce inveti, niciodata nu e bine sa inveti mecanic... daca uiti ceva se duce naiba totul.

| BlackOutCRYS a răspuns:

Sunt 3 pagini de caiet mic sau caiet stundetesc? Eu ti-as sugera sa te apuci de maine, inveti cate o pagina pe zi sau daca nu poti sa o inveti pe toata 1 data. Marti find pe 5, ai destul timp la dispozitie.

| DooMa14 a răspuns:

Cand inveti incerca sa fi concentrat/concentrata acolo, sa nu te gandesti la altceva. Ar fi bine sa citesti de 2-3 ori cu voce tare. Iar in ultima zi incearca doar sa-ti aduci aminte de ideile principale.