| bሀbሀ a întrebat:

Am si eu o problema.'Vorbesc" cu un baiat pe net de 2 ani. El avand 20 de ani, m-a 'prostit' sa-i dau o poza personala de-a mea. Spunea ca daca nu ii dau web zilnic, o sa publice poza pe facebook. M-a amenintat mult timp, dar acum a lasat-o mai moale, vazand ca nu-mi este frica de el. Mi-am dorit extrem de mult timp sa piarda poza, si intr-un final a pierdut-o. Acum a inceput iar cu santajul, spunandu-mi ca poate sa o recupereze. Ce as putea sa fac in privinta asta? Mi-e frica sa nu publice poza pe undeva, are o minte bolnava. straight face. Intrebarea mea este: Poate sa mai recupereze poza? Spunea ca poate sa faca calculatorul cum era acum nu stiu cate luni [atunci avand poza]. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| ascovit a răspuns:

Nu, nu poate recupera poza daca a pierdut-o. Problema ta ma face sa imi aduc aminte ca, intr-o zi, cand mai stergeam din pc, m-am hotarat sa iau fiecare folder la rand in "C" si surpriza, am gasit tot ce am sters de cand aveam respectiva unitate acolo. (habar nu am de ce, cum a fost posibil, si ce setari aveam) Cert este ca nu mi s-a mai intamplat de cand am unitatea noua.
Problema nu este cea scrisa de mine mai sus. POATE el ti-a pierdut poza, insa cine stie pe unde a mai raspandit-o, se poate sa i-o fi dat unui prieten, sa o aiba pe vreun cd/card de memorie s.a. Ori (cel mai probabil) doar te santajeaza.
Daca ti se face teama gandindu-te la asta, poti contacta politia.
Insa gandeste-te daca poza merita atat de mult taraboi, si ce este si mai indicat, este sa vorbesti cu parintii despre asta.

| bሀbሀ explică (pentru ascovit):

Nu a mai dat-o la nimeni, el e in alta tara. Nu mi-e frica de el, dar ma tot pune sa-i dau web in fiecare zi, iar eu nu vreau!

12 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Cat despre tine domnisoara.
Eu am primit multe poze de la fete/femei marea majoritatea NUD
Dar nu le santajam si nu le puneam pe net,daca alai un papagal si te santajeaza,invartel pe degete,spune-i ca daca e baiat destept " vede mai multe "
Tragel de limba,fi fata desteapta, nu trebuie sa te invat eu toate alea, eu personal dezbracam fetele la web, poze si altele.
Dar respectam un lucru
Respectam persoana lor si nu le santajam, se ajungea la o incredere.
O avea el 20 de ani da. nu gandeste delochappy cu toate ca eu am 21 de ani, iti spun sincer, am facut multe prostii pe net dar niciodata santaj si altelehappy

| bሀbሀ explică (pentru Liviu):

Nu am de ce sa-l trag de limba, stiu destule despre el. Chestia e ca eu nu vreau sa mai tinem lagatura. Ma gandeam ca poate recupera poza, si daca nu mai vorbesc cu el, o pune pe facebook sau o da la vreo cunostinta de-a mea :-o

| Liviu a răspuns (pentru bሀbሀ):

Daca il duce capu, da poate recupera pozahappyadica mnah, eu am recuperat documente mai vechi happy dar thinking sa speram ca nu stiebig grin

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Nu poate, stai linistita.Dar data viitoare ai grija cu cine vorbesti deoarece lumea virtuala poate deveni periculoasa.
O zi buna!

| mikey06982 a răspuns:

Buna! Pai nu are cum sa recupere poza ta. Sfatul meu e ca daca te mai ameninta cu ceva,ameninta-l si tu ca te duci la politie, daca nu intelege, afla si tu mai multe despre el si fa ceea ce ti-am zis mai sus,, POLITIA''.
Ai grija, nu e bine sa faci cunostinta pe net happy

| redy04 a răspuns:

Hmm. solutia ta este simpla. Legea ii incrimineaza pe cei care posteaza lucruri personale cu tine online. Daca e o poza in nud/seminud cu tine si o publica, risca inchisoarea. Spune-i si lui asta.

| catalinnaelena a răspuns:

E o prostie faza cu recuperatul pozei. daca si-a reinstalat calculatorul, poti fii sigura ca nu o mai poate recupera.
lucrez de 3 ani in domeniul informaticii, dar de asa ceva n-am auzit ca ar fi posibil. probabil doar te santajeaza si se foloseste de acest pretext ca sa obtina ceea ce vrea. sfatul meu: nu te lasa manipulata de el. :d

| Liviu a răspuns (pentru catalinnaelena):

Nu vorbi prostii, daca e un om care stie ce e aia calculator, si are habar de programe cat de cat, poate folosi RECUVA e doar unu din miile de programe sa recuperezi tot ce ai sterslaughing

| bሀbሀ explică (pentru Liviu):

A spus ca a sters poza, dar poate sa faca calculatorul cum era acum 6 luni, cand avea poza big grin

| BBelivee a răspuns:

Nu o mai poate recupera.Dar daca insista cu amenintarile cel mai bine e sa te duci la politie.Asa va plati pentru tot ce ti-a facut.Nu are dreptul sa te hartuiasca si cu atat mai putin sa te ameninte

| bሀbሀ explică (pentru BBelivee):

Nu vreau la apelez la politie, situatia nu e asa de grava. Imi cere web si atunci cand nu vreau sa-i dau zice ca pune poza pe facebook straight face.