| MyEmoUniverse a întrebat:

e prima mea intrebare si in mare parte este despre mine adica as dori niste sfaturi ca sa zic asa! Ideea este ca nu ma inteleg de loc cu parintii mei adica de cand ma stiu ii urasc pentru ca ei nu ma pot intelege pur si simplu spun ca ma iubesc ca ma inteleg dar nu stiu nici 1% despre mine...si am hotarat sa ii ignor dar ei nu si nu tot vor sa vb cu mine iar eu m.am saturat de ei ii URASC in totalitate! sad In fine nici cu asa zisi prieteni nu ma inteleg bien in final urasc pe toata lumea si nu ma intelege niemeni! Am totusi cateva fete cu care ma inteleg mai bine dar nu imi intelg schimbarea si vor sa devin ce eram inainte ceea ce eu nu vreau adica intr.un cuvant vreau sa devin EMO ceea ce am si devenit dar nimeni nu este de acord cu schimbarea mea cred ca va trebui sa ignor pe toata lumea pana la urma si sa fiu singuratica! Mda. si acum o sa incepeti cu jigniri ca sunt emo ca sunt niste ciudati si alte chesti sad!

Răspuns Câştigător
| Heys a răspuns:

Nimeni nu trebuie sa fie singur, toata lumea are nevoie de prieteni de socializare, nu poti spune "asta sunt, cine ma iubeste ma iubeste cum sunt".Ai nevoie de o schimbare incearca sa iesi,cu prietenii daca nu ai incearca sa iti faci prieteni, relatii,firea omului este de a socializa.
Daca alegi sa te inchizi in tine nimeni nu va veni sa iti planga de mila, te vei izola singura, si intr-un final nimanui nu ii va pasa daca suferi sau nu, pentru ca nu va fi acel/acei cineva carora le va pasa.(poate doar parintii tai.)
Acum nu stiu ce varsta ai, probabil esti la o criza a adolescentei, trebuie sa iti dai seama ce inseamna cu adevarat Emo, si daca te regasesti in acest curent, nu doar faptul ca iti pace setimentaia/muzica lor.

EMO= hipersensibilitatea
Imagineazati doar pozitia ta fata de univers, mediteaza asta te va asjuta foarte mult. Daca ai retineri in ati face prieteni, de teama sa nu te resinga, gandeste-te "ce infuenta au ei asuprea mea, cu ce se modifica tera daca ma resing e pe mine, este pierdrea lor, eu imi voi gasi alt grup care sa ma aprecieze."

| MyEmoUniverse explică (pentru Heys):

Spui de hipersensibilitate... hmm mda parintii m.au dus la psiholog si ce sa vezi orice spuneam mi se umezeau ochii dar ma controlam astfel sa nu plang si dintr.un test pe care mi l-a dat sa-l fac a reeisit ca sunt depresiva sensibila si numai stiu ce iar faza cu prietenii daca ar intelege macar unul din ei ce se petrece cu mine ar fi bine! oricum mersi de sfaturi! :*

8 răspunsuri:
| PŞtefaniaP a răspuns:

Salut! Si eu am momente in care parintii mei pur si simplu nu ma inteleg, dar asta este trebuie sa asculti de ei pentru ca totusi ei ti-au dat viata, te-au hranit si te-au crescut ca sa ajungi cine esti. Vorbeste cu ei si spune-le ceea ce simti tu, adica faptul ca ei nu te inteleg deloc. Daca nu rezolvi nimic, pur si simplu parintilor tai poate nu le pasa asa de mult de tine.Nu pot sa spun ca te urasc, ci te iubesc si poate au un motiv pentru care nu te inteleg poate au probleme intre ei! Nu stiu ce sa zic incearca sa treci peste si nu, eu nu judec persoanele ''emo''. Daca esti singuratica nu inseamna ca esti ciudata si ca nimanui nu-i pasa de tine, mai sunt persoane pe cale de disparitie care ar face orice pentru tine dar poate din pacate tu nu ai dat de acele persoane! O seara placuta si iti doresc multa bafta in intelegerea cu parintii tai! te pup :*

| MyEmoUniverse explică (pentru PŞtefaniaP):

Ma bucur ca mai sunt si oameni care nu-i cred ciudati pe cei EMO ok mersi mult de sfaturi si la partea cu mama ea e o persoana foarte dificial! Mersi! :*

| PŞtefaniaP a răspuns (pentru MyEmoUniverse):

Cu placere!

| yrynukaina a răspuns:

Coincidenta asa sunt si eu stau inchisa in casa numai ca nu stau cu parinti.Fi tu ceea ce esti acum.O sa fii inteleasa intr-un final.Parinti tai ar trebui sa pretuiasca pana nu e prea tarziu pentru ca din atata ignoranta poti face un gest necugetat si ar trebui sa fii inteleasa. Bafta

| MyEmoUniverse explică (pentru yrynukaina):

Mersi mult de sfaturi chiar ma ajuat orice vorba spusa! :*

| AnA09a a răspuns:

Pai e o situatie destul de delicata si in fond nimeni nu ar trebui sa te jigneasca pentru ca gandesti altfel. In primul rand nu ar trebui sa te izolezi de prieteni, incearca sa le arati prietenelor tale ca tu te simti bine asa, iar daca ele tot nu te inteleg si tu tot le vrei aproape nu mai vorbi atat de deschis, lasa-le sa se obisnuiasca si ele cu ideea, sigur te vor accepta happy. In al 2-lea rand nu de indeparta de parinti, mai ales de mama ta. Poate tatal nu va intelege, dar mama ta sigur o va face daca ii vorbesti deschis intre patru ochi. Alt lucru important este sa cauti activitati creative : desenatul, cititul, ceva ce te-ar putea face sa uiti ca esti singura, sa intri intr-un cerc prietenos care ti-ar putea admira talentul. Cam atat. Daca te-am ajutat sper ca imi vei putea raspunde happy :* ( P.S. nu am vreo problema cu faptul ca esti emo, nimeni nu are, lumea se uita la cine esti tu cu adevarat, nu cum te imbraci sau cum iti faci tu parul. Incearca sa te bucuri de viata! )

| MyEmoUniverse explică (pentru AnA09a):

Da tot incerc sa le arat probabil o sa le mai dau cateva sanse! Oricum multumesc foarte mult! :*