| anonim_4396 a întrebat:

In ultimul timp ma cert cu parintii mei pe tema folosirii PC-ului. Din pacate sunt nevoit sa impart calculatorul cu restul familiei mele ( luat din banii mei proprii), iar ei au pus stapanire pe el. Nu pot sa ma uit pe el ca ei sunt calare pe calculator, nu pot sa ma joc nici macar in weekend ca " ai de invatat", cu toate ca am note de 8, 9, 10 ( la liceul de mate info la care sunt eu nu prea poti obtine note mari fara efort depus). In ultimul timp am inceput sa fac YTP-uri in Vegas pro 13 din placere ( practic clipuri din desene animate editate ca sa para haioase, bizare ) si ei ma gonesc tot timpul de la PC. Fiindca ei ma gonesc de la calculator am gasit refugiul in telefon ( il folosesc foarte des pentru ca nu am de ales, ce sa fac daca ei nu ma lasa sa imi continui pasiunea in a face content pentru Youtube) si tot parintii mei comenteaza ca "stau toata ziua pe telefon". M-am saturat de gura lor, m-am saturat de certurile zilnice. Parintii ar trebui sa te sustina moral, ei nu o fac si ma mai si cearta toata ziua din nimicuri, macar de m-ar lasa in pace. Ce sa le zic ca sa ii conving sa le iau un laptop de craciun din banii mei?

8 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Pai nu le spune nimic si cumperi un laptop mai slab si le pui pe masa lor si le zici: de azi incolo asta e laptop-ul vostru, eu chiar de nu-l folosesc pe al meu, ramane inchis! nu mai pune nimeni mana la el! si gata happy

| WaterDrop a răspuns:

Schimba ecranul de start si wallpaper`ul cu ceva extrem de indecent, sa le ramana in memorie mult timp.

| QuelQui a răspuns:

Inca esti elev si ai cumparat un laptop din banii tai? Ai lucrat cumva? De unde ai avut bani? Si mai ai bani de inca unu? De unde? Ai un loc de munca bine platit in afara oralor de la scoala? Cand mai inveti?
Chiar vreau sa stiu toate astea.

| BogdanM11 a răspuns (pentru QuelQui):

Am lucrat in vara si am facut rost de bani, oricum eu vreau sa stiu ce trebuie sa le spun ca sa ma lase sa le iau un laptop

| QuelQui a răspuns (pentru BogdanM11):

Inteleg ca-ti platesti si cota de cheltuieli a casei. Altfel, nu inteleg pretentiile tale.

| BogdanM11 a răspuns (pentru QuelQui):

Nu cred ca ti-ar place sa fii gonit de la PC tot timpul numa ca ei sa stea pe Facebook si sa citeasca articole cretine de pe cine stie ce site crestin.Sunt la liceu de mate info, se presupune ca trebuie sa folosesc calculatorul. M-am gandit sa invat si "lua" (limbaj de programare), si in stilul asta nu voi ajunge nicăieri daca ei continua sa fie asa rigizi. Ori vii cu un argument constructiv, ori nu inteleg de ce iti pierzi timpul pe aici.

| BogdanM11 a răspuns (pentru QuelQui):

Sunt la liceu de mate info, se presupune ca trebuie sa lucrez la calculator. In ultimul timp m-am gandit sa invat "lua" (limbaj de programare) si in stilul asta nu stiu cum o voi face. Nimanui nu i-ar place sa fie gonit de la PC-ul pe care eu l-am cumparat doar ca tatl meu sa se uite pe Facebook-ul lui de cretini si sa descarc tot ce vede pe net, imi baga si virusi in calculator, ca de asta mai am nevoie.

| QuelQui a răspuns (pentru BogdanM11):

1. Nu e "calculatorul tau" pentru ca pana una-alta, te intretin parintii.
2. Inteleg si sunt de acord ca ai nevoie de el. Dar de ce nu le spui ca exact pe el ai de invatat? Ca este similar cu cartile lor din scoala. Fa-i sa inteleaga. Cu alungatul si scene de nervi, certuri, nu rezolvi nimic. Spunele ca este mai important sa inveti pe el ca sa-ti faci viitorul, decat distractia de a urmari niste postari de Facebook.