| Ioana37336632788 a întrebat:

Intru clasa a 9 a la toamna si imi e frica. La scoala aveam abia 2 prieteni pentru ca nu gaseam subiecte de discutie cu colegii, iar cand voiam sa ma bag cu ei in seama ma ignorau. Acum imi e frica ca la liceu se va ibtampla acelasi lucru. Am cateva intrebari:

1. Cum sa ma fac placuta de majoritatea colegilor? (Sunt si putin timida insa cu asta cred ca ma voi descurca pentru ca chiar imi doresc sa vorbesc cu ei)

2. Cum a fost perioada asta pentru voi? Cum ati reusit sa va integrati?

Mentionez ca avem un grup pe Instagram si cam toti colegii par de treaba, nu stiu daca sunt si in realitate asa.

1 răspuns:
| Vikaa a răspuns:

Well,eu nu sunt timida, dar nu ma prea suporta lumea din cauza faptului ca toata ziua sunt cu zambetul de buze.Pentru mine liceul mi se pare ceva extrem de nasol, noroc cu profesorii care ma indragesc, dintr-o clasa de 20 vorbesc cu 2-3 pentru ca restul ma iau de proasta ca-s prea blanda cu ei.Incearca sa te uiti sa vezi care persoana iti pare mai deschisa la discutii si care rade intr-una,iti va mai schimba starea si vei deveni si tu glumeata in timp, practic te vei molipsii.
Gimnaziul a fost cea mai frumoasa perioada a vietii mele, am iubit gimnaziu si mi-am iubit colegii, in liceu ve-ti fi probabil niste bisericute, cum e in cazul meu, 4 suntem trupa vesela, altii sunt barfitorii, altii tocilarii si tot asa.Nu te stresa in legatura cu integratul, care te va suporta, bine, care nu, iarasi bine.Fa-ti 2 prieteni sau chiar 1 si vorbiti doar voi si ai sa vezi cand ajungeti sa va simtiti bine nici ca-ti va mai pasa de restul clasei.Cu profesorii sa te intelegi bine dar sa nu fii pupa c*r, ca atunci nimeni din clasa nu te va suporta, incearca din primele ore sa fii activa si sa raspunzi ca profesorii te vor vedea bine si vei fi adorata, altceva nu stiu ce sa zic.Bafta in noul an scolar, bobocel, xoxo =3