| SelfieWild a întrebat:

la scoala sunt cam timida. Cand nu sunt bagata in seama, de colegi, incep sa ma supar foarte rau si sa ii invidiez iar cand mai sunt bagata in seama imi trece si ma simt vinovata pentru ca am gandit rau de ei.
De ce mi se intampla asta?
Si cum pot face sa fiu mai sociabila, eu incerc dar cand stau langa ei n-am nicio idee despre ce sa le zic.
Ce as putea vorbi cu ei? Si cum fac sa nu-i mai invidiez si nici sa ma simt vinovata dupa?

9 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns:

Daca ai vrea cu adevarat sa te schimbi, ai face-o fara ajutorul unui strain cu un "sfat minune" de pe TPU.

| 393Dan a răspuns:

Vorbeste despre baieti, seriale, machiaj, haine sau despre ce fetele de obicei se intereseaza. Imprieteneste-te cu una din ele si atunci mereu vei face parte din "grup" si n-ai sa mai ai de ce sa le invidiezi sau sa te simti vinovata.

| BaeUnicorn a răspuns (pentru 393Dan):

Ai dreptate și totuși nu ai.
Alea pe care le-ai enumerat sunt discuții pe care le poartă uneori fetele, da, dar nu văd cum ar putea să iși facă prietene dacă nu iese cu nimic în evidență. Presupunând că grupurile sunt formate deja și e mai greu să te integrezi, nimeni nu va vrea o persoană care vorbește doar despre ceea ce crede ea că trebuie să vorbească.
Împartășește gândurile, părerile tale cu cei din jurl tău, zâmbește lar și fi tu însuți.
Poți urma sfatul lui cel din urmă dar acoperăti ochii când citești prima parte.
Gosh, băieții și părerile lor cum că fetele ar fi niște ființe plicticoase..vai,vai :p

| 393Dan a răspuns (pentru BaeUnicorn):

Ok xD Am zis si eu exemplele celea, astfel cand n-ai idee despre ce sa vobesti, incepi cu ceva banal, ca "oooooo ce tricou dragut ai ^^ De unde-l ai? ca vreau si eu unu" sau "te-ai uitat la meci sambata? Messi-i un animal, ai vazut ce facea pe terent?" etc. Si de-acum de-acolo continui discutia. Personal, eu asa fac. Tu cum faci cand te apropii de cineva si vrei sa vorbiti? Ce-i zici? Hai ca nu mi-ar strica nici mie sa aflu vreun subiect nou de conversatie )

| BaeUnicorn a răspuns (pentru 393Dan):

Eu sunt mai ciudata de felul meu, sunt genul de persoană care poate vorbi non-stop, despre absolut orice. Gen încep prin a povesti ce vis am avut azi-noapte, sau încerc să ghicesc emoția cu care s-a trezit persoana cu care vorbesc. Random, dar nu banal.
Oh si imbratișări hehe: nu pot începe o conversație fără o îmbrățișare.

| 393Dan a răspuns (pentru BaeUnicorn):

Hahaha interesant...a persoana esti. Dar vezi ca SelfieWild zice ca-i cam timida, asa ca nu cred ca s-ar simti bine sa-nceapa conversatiile in asa fel.

| BaeUnicorn a răspuns (pentru 393Dan):

Awww mersii :3 și tu pari foarte de treabă
Și știu, ea ar trebui să înceapa cu ceva original, dar caracteristic ei, gen: ce carte a citit, date interesante despre autorul cartii, sa se intereseze de starea persoanei cu care vorbeste, etc.
Si SelfieWild, nu trebuie sa te simti prost daca esti timida, personal, mie persoanele timide imi plac. Ce conteaza cu adevarat, ceea ce te face fericita e sa fi tu insuti mereu, ok? So smile, little one
P.S. Eu am spus doar ce spun eu, nu ce ar trebui sa spună ea, desteptule :p;)

| sabin89 a răspuns (pentru BaeUnicorn):

* tu insati

| SelfieWild explică:

Ok, multumesc tuturor pentru raspunsuri.