| nebuniiiiccaaaaa199 a întrebat:

raspundeti urgent cum sa aflu daca unui baiat ii place de mine?

4 răspunsuri:
| Bogdan_9316 a răspuns:

1. Cum ai defini iubirea? ․․․․․
2. Cum ai defini pasiunea? ․․․․․
3. Care crezi că este diferenţa dintre iubire şi pasiune? ․․․․․
PROBABIL că nu ţi-a fost prea greu să răspunzi la întrebările de mai sus. De fapt, teoretic, e uşor să vezi diferenţa dintre iubire şi pasiune.
Însă totul se poate schimba în clipa în care întâlneşti băiatul sau fata visurilor tale. Simţi dintr-odată fluturi în stomac şi nimic nu mai contează. Eşti îndrăgostit până peste cap. Dar gândeşte-te: este iubire sau pasiune? Cum îţi poţi da seama? Pentru a răspunde la aceste întrebări, să vedem cum ţi s-a schimbat, probabil, concepţia despre cei de sex opus în ultimii ani. De exemplu, întreabă-te:
● Cum îi vedeam pe cei de sex opus când aveam cinci ani?
● Cum îi văd acum?
Răspunsurile tale arată, probabil, că odată ce ai ajuns la pubertate ai început să-i priveşti altfel pe cei de sex opus. „Fetele mi se par acum mai drăguţe ca înainte", spune Brian, de 12 ani. Elaine, care are 16 ani, îşi aminteşte o schimbare care a avut loc în urmă cu câţiva ani: „Toate prietenele mele au început să vorbească despre băieţi, aşa că îmi stătea gândul numai la ei şi mă îndrăgosteam uşor".
Acum, că cei de sex opus nu-ţi sunt indiferenţi, cum îţi poţi stăpâni aceste sentimente puternice? În loc să le ignori — ceea ce nu ar face decât să le intensifice —, poţi considera această situaţie drept o ocazie excelentă de a afla câte ceva despre atracţie, pasiune şi iubire. Dacă vei înţelege aceste trei faţete ale laturii sentimentale a vieţii, vei fi scutit de suferinţe inutile şi, în timp, vei putea găsi iubirea adevărată.
ATRACŢIE → Ceea ce vezi
„Eu şi prietenii mei vorbim mereu despre fete. Încercăm să discutăm şi despre alte lucruri, dar dacă trece o fată frumoasă pe lângă noi, ei bine, uităm despre ce vorbeam." (Alex)
„Un băiat care mă priveşte în ochi, îmi zâmbeşte frumos şi are un mers hotărât îmi atrage atenţia." (Laurie)
E normal să te simţi atras de cineva care arată bine. Dar ceea ce vezi nu e întotdeauna ceea ce pare a fi. De ce? Deoarece aparenţele pot fi înşelătoare. Biblia spune: „Ca un inel de aur în râtul unui porc, aşa este femeia frumoasă care se îndepărtează de înţelepciune" (Proverbele 11:22). Bineînţeles, acest principiu se aplică şi în cazul băieţilor.
PASIUNE → Ceea ce simţi
„Când aveam 12 ani, m-am îndrăgostit nebuneşte de un băiat. Dar, după ce mi-a trecut, mi-am dat seama că îmi plăcuse de el doar pentru că toate prietenele mele umblau după băieţi, iar el era băiat. Asta a fost tot!" (Elaine)
„M-am îndrăgostit de multe ori, dar de obicei mă uitam doar la aspectul fizic. După ce aflam cum era persoana respectivă în interior, îmi dădeam seama că nu eram atât de compatibili pe cât crezusem." (Mark)
Pasiunea trezeşte aceleaşi sentimente ca iubirea. De fapt, iubirea presupune şi sentimente romantice. Dar pasiunea şi iubirea au la bază lucruri total diferite. Pasiunea provine dintr-o reacţie superficială la calităţile exterioare ale cuiva. În plus, nu vede slăbiciunile acelei persoane şi îi exagerează punctele forte. Prin urmare, pasiunea este la fel de solidă ca un castel de nisip. „Nu ţine mult", spune o fată pe nume Fiona. „Poate că într-o zi îţi place de cineva, iar peste o lună ai aceleaşi sentimente, dar faţă de altcineva."
IUBIRE → Ceea ce ştii
„Când e iubire, cred că ai un motiv serios să fii atras de cineva, nu unul egoist." (David)
„Consider că iubirea adevărată se dezvoltă în timp. La început sunteţi prieteni buni. Apoi, încetul cu încetul, descoperi la acea persoană lucruri care îţi plac şi începi să ai sentimente pe care nu le-ai mai avut niciodată." (Judith)
Iubirea se bazează pe o cunoaştere profundă a punctelor forte şi a punctelor slabe ale unei persoane. Nu e deci de mirare că Biblia descrie iubirea ca fiind mai mult decât un simplu sentiment. Ea spune că iubirea este, printre altele, „îndelung răbdătoare şi bună... Îndură totul, crede totul, speră totul, suportă totul. Iubirea nu se termină niciodată" (1 Corinteni 13:4, 7, 8). Iubirea determină o persoană să se comporte astfel deoarece se bazează pe cunoaştere, nu pe credulitate sau ignoranţă

| AliveOne a răspuns:

Uita-te la cum se comporta fata de tine cat de politicos este cu tine

| AnYyCrZ a răspuns:

Pai se simte si:
1. Vrea sa petreaca cat mai mult timp cu tinehappy
2.Te baga in seama chiar daca tu nu vorbesti cu elwinking
3.Se uita insistent la tinelove struck
4. Face tot ce-i cerilaughingMai ales sa se duca la magazinlaughingSper ca te-am lamurit:*

| RaresAndrei1998 a răspuns:

Incepe sa te apere incearca sa se bage in vb cu tine si iti trimite biletele iti ia flori etc... si dupa modu in care te priveste