| NattyMadda a întrebat:

tot timpul ii ajut pe cei din jurul meu sa isi rezolve problemele, le dau sfaturi, ii fac sa se simta bine, sa isi recapete increderea in ei, sa se schimbe in bine! Dar niciodata nu reusesc sa imi rezolv mie problemele, "sa imi dau eu sfaturi mie". Niciodata nu reusesc sa ma schimb, sa fiu asa cum vreau. De fiecare data cand iau o decizie ma gadesc sa nu dezamagesc pe nimeni. Nu am 18 ani si de aceea nu pot sa imi vad pur si simplu de viata mea, sa nu imi pese de ceilalti. Deci, dati-mi niste sfaturi sa reusesc sa ma schimb, sa ma inteleg eu pe minehappy!

Răspuns Câştigător
| ioandreii a răspuns:

Vezi noi suntem diferiti si mereu in schimbare, de aceea nu ni se potrivesc la toti aceleasi sfaturi.

Apoi fiecare are niste aturi ale lui, se pricepe la ceva mai bine ca alti si cel mai bine ar fi sa isi puna in valoare calitatile sale.

Asa cum parintii nostri pun niste jaloane asupra felului nostru de a fi si asteapta sa ne conformam dupa ele pentru ai face multumiti netinand seama de dorinta noastra sau de puterea de a fi si calitatile noastre, asa uneori si noi vrem sa fim sau sa parem ceva ce nu se identifica cu felul nostru de a fi. ex cineva vrea sa para cea mai rebela fata si ea e timida de felul ei, va da cu batul in balata ca nu ii va iesi si se va face de ras.

Deci trebuie sa tinem cont si de ceea ce suntem noi cu adevarat atunci cand dorim o schimbare.

Apoi de multe ori, asa cum ai spus ca ajuti pe multi sa se schimbe si tu ca sa te schimbi ai nevoie si de altcineva, nu reusesti singura asta. Ai nevoie de cineva care a facut ce vrei tu sa faci, de cineva care te cunoste si care tine la tine si mai are si ceva experienta de viata.

Mai sunt multe aspecte de discutat care daca te intereseaza cu adevarat le putem discuta prin mesaje. Sper sa-ti fi fost de folos.

2 răspunsuri:
| aniriiiiii a răspuns:

Asa e si in cazul meu...
Si eu as vrea sa aflu happy

| Popmusic a răspuns:

Pai, daca dai sfaturi prietenilor tai sau celor din jur nu e nimic rau, dar daca tu nu poti sa-ti rezolvi problemele, nu stiu, incearca sa iti pese mai mult de tine si nu ma refer la faptul ca trebuie sa ai grija numai de tine, vreau sa spun ca trebuie sa renunti putin, dar foarte putin la sfaturile care le dai celorlalti ca sa ai grija si de tine...