| WonderGirl7 a întrebat:

Hey! Va rog ajutati-ma.
tocmai ce am trecut printr-o despărțire si ma simt groaznic.
Nu pot face nimic, mi-e frig, nici sa plâng nu pot, va rog ajutati-ma cu niște vorbe.
Nu ma simt bine deloc...

Răspuns Apreciat de Editori
| DeathOfDreams a răspuns:

E normal să simți tot ceea ce simți acum. Ce nu e normal, e să te lași pe tine insăți să te afunzi în starea respectivă. Nu ignora stările, nu te distrage, ci doar ia-ți zilele astea să simți ceea ce simți, fiindcă conștientizarea e o chestiune foarte importantă, ca mai apoi să încerci să faci o schimbare radicală în viața ta. Well, mai radicală decât e deja.

Știu că pandemia nu ajută deloc în situația asta, dar lucrurile ne afectează doar cât lăsăm noi să ne afecteze.
Eu am considerat de la început că pandemia asta are și ea părțile ei bune. Trecând și eu printr-o despărțire, la începutul verii, am realizat că e un motiv în plus ca timpul ăsta să fie doar al meu.
Așa că mi-am luat și încă îmi iau timpul meu, pentru a învăța, atât pentru facultate, cât și pentru mine, specializându-mă pe domeniul meu. Iar apoi au urmat o grămadă de alte activități care au avut un impact pozitiv asupra vieții mele.
Sportul. Te ajută atât fizic, cât și psihic.
Uită-te la seriale, joacă-te, desenează, citește, ai grijă de tine, vorbește cu prietenii tăi, ascultă muzică. Fă băi lungi, cu spume, lumănări, un pahar vin, whatever you want, and take really good care of you.
E un moment bun să faci toate lucrurile pe care înainte le amânai fiindcă ori făceal atceva mai favorabil, ori nu aveai timp. Acum îl ai.

It's also a good way to find yourself again.
So just focus on yourself and all the things you wish for, learn new things, find some hobbies and do everything that gives you a peacfull vibe.

Singurul lucru greu e într-adevăr să găsești motivația necesară să ieși din stările pe care le ai, după un timp, devine cel mai ușor lucru posibil.
La un moment dat, vei fi surprinsă cât de mult se vor schimba lucrurile, inclusiv sentimentele tale. Trebuie doar să-ți oferi timp și să te focusezi doar pe tine și pe evoluția ta, fiindcă ești mult mai importantă.

| WonderGirl7 explică:

Iti mulțumesc din tot sufletul! ești super!

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este prima despărțire?
La a doua va fi mai ușor.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Te ajutam cu vorbe dar... asta ajuta? Si nici nu stim despre ce este vorba.

Vorbele te ajuta doar daca le asculti, tie ti-ar trebui un moment doar cu tine, de relaxare si de liniste. Dar daca vorbe vrei... fie, o sa le zic aici. A... o despartire, acum vad.

Da, pai astfel de lucruri se mai intampla. La cum poti sa vezi in lumea asta... nu ar trebui sa te mai suprinda. Dar nu multi raman impreuna mereu.

Sa vedem, care a fost motivul? Si nu, nu este nevoie sa imi raspunzi, raspunde-ti DOAR tie. Gandeste-te ca este mai bine asa, nu trebuie sa te superi si sa te simti rau niciodata din cauza asta, chiar ar trebui sa te simti bine, pentru ca asa... stii ca nu ai langa tine o astfel de persoana. Indiferent cine ar fi vinovat, inseamna ca mai devreme sau mai tarziu, la acest comportament, tot ati fi putut sa va suparati si sa va despartiti.

Pe langa asta, la ce te asteptai? Sa fie totul roz? Pai cauta acel lucru care este roz, daca tu vrei o relatie si vrei sa fie exact cum vrei, atunci fii contienta de asta, de ce vrei cu adevarat. Cum am zis, nu stiu mai multe detalii despre ce s-a intamplat, incat sa imi dau cu parerea mai mult.

Dar totul o sa fie bine, iti garantez ca peste 1 sau 2 saptamani nici nu o sa te mai gandesti asa la asta, o sa privesti lucrurile detasat. Si ma gandesc si ca esti mai mica, ai tot timpul inainte. Nu ai de ce sa te ingrijorezi.

-Cand doua rațe se intalnesc pe un rau, se iau la bataie. Apoi fiecare isi continua drumul in directia opusa, dau din aripi si in secunda urmatoare, uita ce s-a intamplat. Nu poarta nici macar o secunda dusmanie, nu sunt suparate nici macar o secunda si nu se streseaza nici macar o secunda despre acest incident. Isi continua drumul relaxate si fara nici un stres mai departe. Cine stie ce o sa mai intalneasca. - daca intelegi asta... jos palaria.

| WonderGirl7 explică (pentru DoarBogdan):

Iti mulțumesc foarte mult pentru răspuns!
thx a lot

| DoarBogdan a răspuns (pentru WonderGirl7):

Pe langa asta trebuie sa realizezi ca astfel de momente... o sa mai vina. Nu neaparat ce ti s-a intamplat, dar momente in care o sa te simti cam ca acum sau sa te faca sa te simti asa. Important este sa le privesti cu detasament, sa stii ca sunt doar momente.

Ca asa ce facem? Treci printr-un moment, suferi, te intrebi de ce este asa, dupa trece si te simti bine. Dupa vine altul si povestea se repeta? Nu. A trecut asta, ai invatat ceva si ar trebui sa te simti bine in continuare. Altfel nu facem progrese. Si da, este mai usor de zis decat de facut laughing Dar sunt sigur ca o sa reusesti.

De asta nu as vrea sa fie doar un raspuns, ca raspunsuri se gasesc peste tot. Este doar o perspectiva.

Numai bine! ^_^

| Celcestietot a răspuns:

Bună! Ți-am scris ceva în privat.

| Andreeush a răspuns:

Oricine a trecut printr-o despărțire, ai nevoie de timp.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Asta e se intampla si nasoale de genul, nu trebuie sa te ia disperarea si sa devii posomarata tot timpul, va trece de la sine, banuiesc ca ai sub 20 de ani,poate o sa mai ai parte de astfel de dezamagiri dar trebuie sa stii sa le gestionezi,viata merge inainte,ok,nu a mers cu ala cu care erai numai tu sau el stiti de ce, ia o ca pe o lectie, o sa te intarate si o sa te faca mai puternica si vei gasi intr-un timp foarte scurt pe altul, nu e imposibil, trebuie doar sa crezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! Zâmbește...o să treacă și asta. happy

| LionTrap a răspuns:

Ascultă musică o să te ajute să treci peste moment, sau dacă vrei să vorbeşti cu părinții o să te ajute foarte mult. Decăt şacali acestia care veau p****, mai bine pume baza pe părinți, nu pe oameni necunoscuți. Sper că te am ajutat.

| WonderGirl7 explică (pentru LionTrap):

Ai perfecta dreptate...
băieții vin si pleaca.
mersi fain

| Mariaanaaaa a răspuns:

Buna! Te ajut cu mare drag, fiindca acum 3 luni am trecut prin aceleasi lucruri? Imi poti lasa Facebook-ul sau instagramul? Ai grija de tine si astept un raspuns din partea ta.