| Andrrr a întrebat:

Hey, vreau si eu sa dau la facultatea de drept.Nu ma pot hotara pe ce parte sa merg la civil sau penal.Si pe care s-o aleg daca raman in romania sau daca plec.Va rog spuneti-mi care e cea mai buna varianta daca raman in tasra si care e cea mai buna varianta daca plec la facultate in alta tara.

Răspuns Câştigător
| Doar1îngeR a răspuns:

Se castiga bine pe ambele parti indiferent unde ai fi.
Si nu trebuie sa iei hotararea asta in functie de tara in care vei fi ci de modul tau de a fi.
Esti sincer capabil sa vezi un cadavru facut bucati fara sa lesini? Atunci penal.
Iti place sa stai cu curul intr-un scaun si sa legalizezi acte?
Atunci civil.

| Andrrr explică (pentru Doar1îngeR):

Merci mult pentru sfat...Sincer ma atrage mai mult partea penala pentru ca sunt o persoana dinamica, imi place actiunea.Nu ma vad stand intr-un birou plin cu hartii si asta sa fac toata ziua, dar problema este ca nu stiu daca as fi in stare sa stau langa cadavre.off e asa de complicat.Nu ma pot hotari

| Doar1îngeR a răspuns (pentru Andrrr):

Exact in aceeasi situatie ma aflu si eu. happy
dar eu m-am hotarat pana la urma pe penal pentru ca am ajuns la concluzia ca pana la urma am sa ma obisnuiesc si cu lucrurile mai putin dragute ale meseriei.
gandeste-te si la medicii legisti...se obisnuiesc pe parcurs cu cadavrele.

| Andrrr explică (pentru Doar1îngeR):

Da asa e.Ma duc si eu pe penal.Pur si simplu ma fascineaza.Si cu timpul ma voi acomoda.Merci mult!

5 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună dimineața.
Alege ceea ce te atrage mai mult. Singurul meu sfat este să renunți la prescurtările de pe messenger (hey), și să înveți să scrii cât mai corect (hotărâ). Forma corectă a verbului "hotărâ", este "hotărî".
Succes!

| Andrrr explică (pentru ÉrotiqueConseils):

Merci mult.Ai mare dreptate in ceea ce priveste scrisul meu pe calculator, dar imi place sa scriu foarte repede sau cel putin asa m-am obisnuit si omit detaliile ca cea pe acre ai sesizat-o si tu, dar pe viitor voi fi mai atenta.happy