| LexieღLorraine a întrebat:

Heyy TPU, am si eu o intrebare. Ascult muzica in casti aproape in fiecare zi de 1 an sau 2, de cele mai multe ori cand sunt suparata,stresata,nervoasa si am nevoie sa ma calmez. Faza e ca uneori dau volumul la maxim fara sa realizez si stiu ca nu e bine si ca duce la pierderea auzului. In ultimul timp a inceput sa ma doar in interiorul urechii,dar nu foarte tare.O sa vorbesc cu parintii mei sa merg la un control,dar intrebarea mea e"Pot face ceva sa nu imi pierd auzul definitiv din cauza asta?".Mi-e frica sa ma duc la control si sa imi spuna ceva rau,cum ar fi ca nu se poate face nimic sau chestii de genu' :'(. Nici nu vreau sa ma gandesc la consecinte. Oricum sunt constienta de ce am facut si de acum nu o sa mai ascult in casti deloc. sad Dar totusi sunt foarte speriata, auzul e foarte important pentru mine deoarece fac canto si cant la pian si sincer mi-e frica. :"(

12 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Si eu ascult muzica tare, imi bag mufa de la casti in boxe, acolo castile de calculator nu mai au limita de volum, poti sa de dai cat de tare vrei. Nu te speria, daca ai ascultat cateva zile la rand tare timpanul se resimte, da-i cateva zile de odihna fara sa mai asculti la casti si o sa treaca, auzul nu se pierde atat de usor cum crezi. Si eu am mare nevoie de muzica si ascult mereu la casti, au trecut 3 ani de cand ascult la casti asa destul de des, cand mi-am facut la angajare testul cu auzul mi-a iesit perfect. Castile nu distrug asa cum spun toate site-urile si toti desteptii, nu iti fie frica atata timp cat din cand in cand acorzi timpanului pauze fara casti de cateva zilewinking

| LexieღLorraine explică (pentru MarianWLF):

Multumesc foarte mult. happy Ma simt mult mai linistita acum ca mi-ai zis asta.winking :*

| MarianWLF a răspuns (pentru LexieღLorraine):

Cu placere happy
Uite sa iti faci o idee, la castile de la calculator ascult destul de tare, atat de tare ca se aude si fara sa mi le pun pe urechi. Asa e ca e bine sa eviti din cand in cand, dar sa nu te sperii cu mitul acela "daca asculti zi de zi nu stiu cati ani la rand surzesti", pai cred ca pana acum trebuia sa surzesc si eu si mai surzeam vreo 5 pe langa mine la cat am ascultat laughing

| LexieღLorraine explică (pentru MarianWLF):

Esti genial /ă. rolling on the floor))) Corect, dar na, eu ma iau de obicei dupa ce se spune pe net. happy

| MarianWLF a răspuns (pentru LexieღLorraine):

Genial, baiat sunt, cu toate ca nu ma consider prea genial laughing, inseamna ca daca nu te iei dupa ce se zice pe net nu te iei nici dupa mine, practic tot pe net am spus rolling on the floor

| LexieღLorraine explică (pentru MarianWLF):

rolling on the floor))) Corect si asta, dar eu am zis ca de obicei ma iau dupa ce se spune pe net, deci sunt de acord cu ce ai spus tu. :* happy

| T0T a răspuns (pentru LexieღLorraine):

Ce pupăcioasă ești tu fată.

| T0T a răspuns:

Dacă nu ai început să auzi mai prost nu cred că e vreo problemă. Și eu ascult în căști dar nu am probleme, desigur că nu ascult așa tare să mă doară capul.

| LexieღLorraine explică (pentru T0T):

Nu am nicio problema cu auzul acum, adica aud chiar foarte bine dar nu vreau sa se intample ceva rau pe viitor. happy Multumesc de raspuns. :*

| T0T a răspuns (pentru LexieღLorraine):

Ok, nu e nevoie de un control, cred. Poți asculta în continuare muzică în căști dar dă volumul mai mic. Pe mine unul mă deranjează când e prea tare.
Cu plăcere kiss

| GreenTeea a răspuns:

Hei as vrea sa te ajut incearca sa asculti muzica cu volumul incet siasculti muzica cel mult un sfert de ora si poarta vata in urechi cu un pic de spirt pe vata. sper ca ti-am fost de ajutor oh go on

| sebi777 a răspuns:

Dacă nu ai nici o problemă acum poți sa asculți în continuare dar mai încet, mie nu îmi place la maxim pentru ca dacă nu ai casti bune se distorsionează sunetul