| bebelusa_9541 a întrebat:

Hi TPU! Am si eu o mica problemuta! In seara asta de la un motiv stupid am avut o discutie mai,, urata" cu parintii mei...adica mai mult cu mama! si mi-a zis ca de luni nu mai am voie sa ies decat miercuri sambata si duminica si atat! pana acum ieseam in fiecare seara maxim pana la ora 10! Si dupa ce ca am intrat la cel mai bun liceu din oras si m-am spetit tot anul scolar acum nu ma mai lasasad! ce sa fac sa o conving?(trebuie sa mentionez ca am si prieten si ne vedem in fiecare seara! acum ce fac si cu el daca trebuie sa il vad f rar?)Va rog ajutati-ma cu sfaturi!

4 răspunsuri:
| Razviiiiiiiiii a răspuns:

Nu te supara da ce proasta e mama ta

| b3nYy a răspuns:

Pai. incearca sa faci gesturi care sa nu se astepte mama ta. de ex. daca lucreaza, inainte de a veni de la serviciu fa curatenie, fa{daca stii} o masuta ceva, fa gesturi d'astea. daca ea face ceva incearca sa o ajuti. si dupa vreo 2 3 zile cerei scuze si zii ca are dreptate si las-o sa creada ca ea a castigat. si daca zice ca nah ca tot nu ai voie sa iesi afara, tu zii ok mama cum zici tu,. si mai incerci. nah. sper sa functioneze. bafta

| iulianpuscasu a răspuns:

Poi nu stiu spune-i si u "uite mama am intrat la cel mai bun liceu...m-am straduit sa va fac pe plac sa nu stiu ce nu stiu cum iar acu in vacanta vreau sa ma distrez putin ...ar fi o rasplata pentru straduinta mea sa ma lasi sa ies in fiecare seara in oras sau unde vrei uwinking bafta!

| Alexandra_3626 a răspuns:

Pai asteapta sa se linisteasca si du`te sa-ti ceri scuze,chiar daca nu e vina ta,stii cum sunt parintii si cred ca ei au dreptate,dar daca chiar vrei sa iesi afara din nou cere`ti scuze,roag`o frumos,ii spui ca nu se va mai intampla, vezi tu. Daca nu merge nici asa atunci ii spui ca tu te`ai chinuit un an intreg pentru a intra la acel liceu(felicitari apropobig grin) si ca doar pentru ca nu te va mai lasa asa de mult afara nu va veti imbunatatii relatia, deci fa`o sa i se para ca e mult prea dura cu tine:d.
Sper sa reusesti.big grin