| AddaBăă a întrebat:

Hi TPU! Sunt cryingcryingcrying fff suparatacryingcryingcrying azi am a venit o colega noua la noi in clasa e destul de draguta, dar nu e genu` meu.toata clasa a sarit p ea andreea andreea andreea[asa se numeste colega noua]. pana acum eu eram "vedeta" clasei aveam cea mai multa atentie la toti baieti le placea de mine etk. dar azi in prima pauza baieti au sp ca imi da clasa si cu e mai frumos ca mine.prietenele mele au sp ca e mai desteapta cu mine desi nu e! bff meu a zis cu e frumoasa si desteapta[eu sunt o fire ff conpetitiva si geloasa]si m-a facut geloasa! maine cand am sa ma duc la scoala nu stiu c o s se intample si mi-e frica ptk stiu ca la un momendat nu o sa se mai inteleaga bine cu andreea simt asta si o sa se intoarka inapoi la mine toata clasa...helppp mee dati-mi niste sfaturi gen:cum ar trebui sa ma comport cu colegi si cu bff meu... ce ar trebui sa fac dau funda maree celui ca cel mai bun sfat!love struck

Răspuns Câştigător
| Cristina_5283 a răspuns:

Imprieteneste.te cu Andreea(fata noua)nu e sfarsitul lumii nu mai arata ca esti geloasa, fa in asa fel ca prietenii tai sa te placa, daca au ales.o pe Andreea nu sunt deloc prietenii adevarati...nu esti cea mai populara dar incerca sa fii buna prietena cu ea.Succes :*

15 răspunsuri:
| SalutTpu a răspuns:

Scuze ca iti zic dar astea sunt fite.
NU exista vedeta clasei.
Iar daca Andreea s-a integrat destul de repede nu inseamna ca te va inlocui.
Totusi te inteleg (prietena mea cea mai buna e la fel : foarte competitiva si geloasa ). Incearca sa te o cunosti mai bine pe colega noua (nu ai de unde sa stii ce fel de persoana e pana nu o cunosti... si iti spun din propria experienta ).
Asa ca nu are rost sa fi suparata, nervoasa sau sa plangi pentru mica perioada prin care treci.
Bafta >big grin

| dublud a răspuns:

Buna
Eusincer cred ca te cam unflii in pene. Las-o balta. E ea cum e nu trebuie sa fiti intr-o intrecere. Tu concentreaza-te la scoala si fii prietena cu toata lumea. Nu trebuie sa te simti amenintata. Daca te doare asa de tare sa nu fie mai buna catine... spune-mi ce ai de castigat din asa? Un mercedes? Ntz. Doar prieteni falsi.happy Cine te placea inainte si te iubea o sa o faca si in continuare cu sau fara Andreea. Eu zic sa le dai lor clasa si se o apreciezi si tu cu chiu cu vai pe andreea aia sa le pice la toti fata. Fii mai buna ca ei si ignorale comentariile.
Bye

| bybyana21 a răspuns:

Imi pare rau, dar daca de la vedeta clasei, in 5 ore cate ai avut tu azi ai devenit fraiera clasei ideea cu vedeta se intampla doar in mintea ta.
Prietena ta cea mai buna, daca chiar este asa, vrea doar sa nu te indeparteze de clasa doar din cauza unui elev si sa te indrepte. Trebuie sa privesti situatia ca un lider. Prin asta ma refer la a nu-i permite sa iti ia locul in sefia clasei, si pentru ca nu stii cum, iti oi da ceva sfaturi:
1. Nu trebuie sa pari geloasa, fii indiferenta happy.
2. Imprieteneste-te si cu ea, nu trebuie sa fii uracioasa doar pentru ca nu este grozava si pe genul tau happy.
3. Daca ai fost vedeta clasei, probabil Andreea e doar un fenomen trecator.
4. Poate baietii vor doar sa te sicaneze, stii cum e atunci cand te iubeste cineva dar tu nu-i dai nici macar putina atentie ei incearca sa te faca sa pari geloasa happy.
Oricum nu trebuie sa fii asa, e o fata noua si poate mai are si o alta fata, nu doar de fata draguta. Sincer si eu m-am mutat la o alta scoala si am incercat mereu sa par draguta si am ajuns ff sus, adica sunt un lider, dar mai sunt si alti elevi noi care, atunci cand nu eram eu liderul, au venit si au fost in voga, apoi, dupa ce au intrat intr-un scandal, toata clasa cunoscand fata adevarata a fetei ce a fost mereu in clasa, au sustinut-o pe ea, iar fata cea noua a ramas cu buza umflata.
Sper ca te-am ajutat!
Enjoy!

| AddaBăă explică:

Eu eram obisnuita cu atentia si nu sunt pitipoanka dar asa am fost obisnuita din cls 1 si ru sunt a6a gandejtete un pic eu am inkercat sa ma imprietenesk ca ea dar tothusi nu am av km ptk eu nu am putut sa stau cu ea

| Cristina_5283 a răspuns:

Ce ai facut cu Andreea? smug

| Missy a răspuns:

Impusca-te!laughing

| mada1 a răspuns:

Nu mi se pare corecta abordarea ta.nu te supara.dar mi se pare o gandire de " pitipoanca " faza cu eu eram vedeta clasei. trebuie neaparat sa fi tu vedeta.sau sa sara toti baietii pe tine? e o problema daca si cercul tau de prieteni te-a parasit complet.nu daca vorbesc si cu ea.

| flori210 a răspuns:

Buna! uite,asa e viata! cazi, dar te ridici, ok? oricum dupa cate spui colegii tai sunt foarte infipti si cam mototoli.in plus o persoana care e vazuta ca printesa din prima o sa le arate colegilor tai in curand de ceea ce e in stare, adica sa o dea in bara.atunci toti vor crede ca este o persoana f falsa.iar cu bff-ul tau...ei bine adui aminte ca el/ea ar trebui sa te consoleze, nu sa te darame.si daca nu accepta chestia asta atunci sorry, dar nu e chiar un prieten/o prietena adevarat/a.succes:*
funda?batting eyelashes

| qtheodora a răspuns:

Hey fii linistita este totul periodic.o sa se intoarca la tine toti pentru ca o sa vada ca tu esti mai frumoasa si desteapta decat ea.hey ea a venit azi.tu esti de cativ ani acolo colegii te cunosc cu adevarat pe tine.si prietenii adevarati o sa fie cu tine pentru ca de aceea sunt Bff cei care nu sunt nu poti sa ii consideri BFF. sper ca te-am ajutat si succes!

| Chérrrie a răspuns:

Buna.eu cred ca ar trebui sa nu mai fii geloasa pe noua ta colega.tu iti stii adevarata ta valoare si incerca ca tu mereu sa iesi cu ceva in evidenta fata de colega ta(prindeti parul altfel, ia-ti un accesoriu dragut). referitor la colegii tai incerca sa ii lasi un timp sa "se sature" de colega ta cea noua.ptr ca cum ai zis si tu o sa se intoarca la tine. daca u erai preferata lor incearca sa fii asa in continuare, nu-ti schimba atitudinea pentru ca stii: tot ce e nou atrage.asa si cu colega ta noua... sper ca te-am ajutat. funda?

| Piku a răspuns:

Mi s`a intamplat si mie asta. daca e mai frumoasa decat tine nu e nici o problema uite.colega mea noua [CRISTINA] e mult mai frumoasa decat mine e inteligenta etc si ea m`a ajutat sa vad ca trebuie sa fiu competitiva si am inceput sa fiu mai de gasca sa cuceresc colegi cu amuzament etc.sa fiu de treaba sa invat bine si cu asta am castigat si colegi foare multi incearca sa te imprietenesti cu ea si sa vezi secretele ei ca sa poti si tu sa castigi cu aceeiasi moneda daca ia face ceva pentru un coleg mic...tu fa ceva mai mare si tot asa incearca sa o intreci sa faci ceva ce ea nu poate!winking fundita?puppy dog eyes:* sper ca te-am ajutat asculta sfatu` meu te pupp succes

| andreea_5415 a răspuns:

Prieteni trebui tinuti aproape dar rivali si mai aproape.
daca prieteni tai o plac fi prietena cu ea si afla ce le place asa mult la ea si astfel vei sti ce le place la ea si o considera ''vedeta''si o tateaza asa tia-m zisce asi face eu sper sa iti fie de folos.
dai funda?

| Fantoma_1807 a răspuns:

Tu ar trebui să te porţi ca o doamnă adevărată, fără să-ţi laşi sentimentele să explodeze, fii tu însuţi arată-le că ai stofă de calitate şi vei izbuti să-i laşi mască pe toţi pentru că acum ceilalţi aşteaptă reacţia ta, fii diplomată încearcă să-i afli punctele slabe şi abia atunci atacă, ştii un proverb fă-te frate cu dracu pînă treci puntea

| No0oName a răspuns:

Pai ce iti zic nu-i ceva foarte frumos dar numai asa vei putea pentru ati putea spune intra pe acest id sa discutam pentru ca aici nu pot sati zic ca nah. ii site publik:gabytza_gabi11@yahoo.com

| Deiutza123 a răspuns:

Si a eu am avut o colega noua in clasa si mi s-a intamplat la fel.incearca sa te mai bagi in seama cu ea sa vezi cum invata cum se comporta poti daca tu sau ceilalti din cls d la uh fumeaza fale cinste cu cate o tigara.asta daca vrei incearca sa te imbraci mai sexy sa atragi atentia baietilor.