| xFaith a întrebat:

Ieri am vb cu colegul meu de clasa. ne-am dat in vba iar eu i-am spus ca l`am placut (in trecut) iar apoi el m-a intrebat daca il mai plac si acum iar eu i-am spus ca nu, apoi s`a suparat si a iesit dupa mess

Va rog eu mult. ati putea sa`mi spuneti si mie cum sa-l conving ca el sa nu ma spuna celorlalti colegi? nu as vrea sa rada de mine toti si mai ales el.

Răspuns Câştigător
| Aliutza a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic. Nici el si nici ceilalti nu au niciun motiv sa rada de tine. Daca o fac, inseamna ca sunt imaturi si nu trebuie sa-ti pui mintea cu ei. Si ce daca ti-a placut de el? Asta nu e o rusine. Poate ca si altui coleg i`a placut de tine (tot in trecut) si sunt sigura ca tu nu ai rade de el din cauza asta.
Nu ai precizat cum te`ai exprimat cand i`ai zis ca nu-l mai placi, dar poate ca a inteles el gresit si de asta s`a suparat. Cand te mai intalnesti cu el sau cand mai vorbiti deschide din nou subiectul. Spune`i ca ai impresia ca te-a inteles gresit si ca iti place de el, insa doar ca si coleg si prieten, nu ca si iubit. Daca totusi iti place inca de el, mai mult ca de un prieten, atunci intreaba`l de ce s`a suparat si spune`i ca inca iti place de el, intr-un fel, dar ca ai renuntat la ideea de a fi cu el pentru ca nu ti s`a parut, in decursul timpului, ca el ar fi interesat de tine. Astfel, lasi mingea in terenul sau. Daca si el vrea sa fie cu tine, o sa inceapa sa te curteze (asta daca nu cumva e un timid, chestie de care iti vei da seama imediat, dupa reactia lui). Daca nu vrea sa fie cu tine, atunci macar ii va trece supararea.
Succes!