| Mariaidk445 a întrebat:

Îmi e puțin greu sa scriu ce simt, nu cred ca ii pasa nimănui. Dar mă simt pe moment mai bine, mă simt singura, poate sunt prea urâta sau prea grasa, prea scunda, prea "neagră". Am in fiecare zi același gând și sper ca se înțelegi care...nu îmi plac dramele poate doar exagerez ..nu știu îmi doresc o persoana sa îmi zică măcar niște cuvinte drăguțe. Nu am cu cine sa vorbesc. Am nevoie poate doar de o simpla îmbrățișare, sunt mai mereu rece poate pentru ca mi-e frica de ce cred băieții despre mine. Fostul m-a părăsit petru fosta lui iubita. Era mai drăguta ca mine și mai frumoasa, sper sa fie mai ok in timp și sa îmi treacă poate sunt un pic cam proasta ca scriu aici.Imi cer scuze daca ai citit tot și ți-ai pierdut timpul.sad

Răspuns Apreciat de Editori
| mastadont a răspuns:

Învață să te iubești pe tine însuți așa cum ești prima dată. Ai încredere că totul se va rezolva până la urmă și nu mai pune la suflet ce spune lumea pentru că orice ai face nu o să fie bine, lumea va găsi mereu ceva de criticat, oricât de perfectă vrei tu să fi. Frumusețea e trecătoare, iar gusturile diferă așa de mult încât pentru cineva poate ești cea mai urâtă persoană pe când pentru alt cineva să fii cea mai frumoasă. Sper să nu ajungi o ofuscată care tot timpul este interesată doar de cum arată părul ei sau de cât de perfecte sunt unghiile, mai bine scapă de ignoranță și ai încredere în tine. Un citat care îmi place mie foarte mult spune așa: arată-mi cea mai frumoasă femeie din lume și eu o să îți arăt un bărbat căruia îi e silă să se culce cu ea.

6 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Sunt total de acord cu tot ce ți-a scris Sofi mai sus.
Mai pot adăuga un singur lucru.
Încearcă să trăiești pentru tine, nu pentru alții. Bucură-te de ceea ce ești și de viața pe care o ai.

| sofisis a răspuns:

Eu o sa abordez altfel problema...ca esti scunda si neagra n-ai ce face si oricum nu reprezinta defecte. Fetele mignone si creole sunt tare simpatice. Gandeste-te ca pe altele le uita Dumnezeu prin solare ca sa fie mai negre.Dar ca esti grasuta si te consideri urata chiar POTI face ceva. Slabeste( regim si sala) si incepe sa te aranjezi, sa te machiezi. Nu depinde de altii sa te simti tu bine. Depinde strict de tine. Lumea intotdeauna va avea tendinta sa fie rea si critica. Si daca erai zana zanelor tot iti gaseau defecte si te barfeau. Fiecare om e diferit si iti garantez ca nu esti tu muma padurii, sluta slutelor. Doar asa te simti. Schimbarea si fericirea incep din tine.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Tu nu ai curaj, tupeu si nici nu ai incredere in tine esti slaba de inger dar sa stii ca la un moment dat o sa rasara soarele si pe strada ta si viata ta se va schimba iti garantez. Si sa stii ca esti mult prea dura cu tine in loc sa spui ca tu esti cea mai frumoasa si mai buna tu te inchizi in tine iar in legatura cu prietenul o sa mai fie si alti prieteni.

| Paul754880338 a răspuns:

Ziua buna fata draguta! Nu trebuie sa iti ceri scuze pentru ce ai scris. Unii dintre noi suntem aici tocmai ca sa iti dea un sfat bun sau o vorba buna. Ce nu vei gasi aici, este un umar pe care sa plangi, pentru ca nu de asta ai nevoie si nici nu ti-ar folosi prea mult. Poate daca nu ai gandi atat de apocaliptic si pesimistic situatia ta, ai putea vedea si puncte bune. De exemplu varsta, esti tanara si... nu te grabi sa negi pentru ca nu stii inca cu ce viteza trece timpul si cat de hotarat intr-o singira directie. Apoi exprimarea ta este una placuta si arata un nivel peste medie de inteligenta. "Neagra" spui? Prea neagra? Pai oamenii si mai bogati si mai saraci platesc pentru a deveni mai negri, uni la solar alti saptamani bune la plaja :-))... Prea scunda? Cineva spunea pe aici acum cateva zile ca femeile minione sunt mai feminine si chiar de nu ar fi asa cine te poate acuza de inaltimea ta? Nu tu ai hotarat-o, cum nu a facut-o nici cel sau cea mai inalta decat tine.
Prea grasa? Pai... aici e vina ta. Da da da! Vina ta! Nu face din asta un motiv de depresie ca nu tine. Tu ai facut-o, tu sa o desfaci! Ia te rog sa te inhami chiar din momentul asta, nu de maine la a cauta o dieta, a o urma si a iti schimba imaginea ce se uita nemultumita la tine din oglinda. Da, da! Fara scuze!
Zici ca prea proasta? Tu zici asta sau cei din jur? Adica iti pui tu cenusa in cap pentru situatia data sau chiar deranjezi uneori? Si aici tot la tine este cheia, dar mai intai raspundeti sincer la intrebare. Ce a mai ramas? Te-a parasit iubitul? Tragic. Era ultimul de pe insula pe care traiesti?
Auzi, draga mea? Dar daca ai povesti problemele tale unui orb? Cat de mult crezi ca ar sta pe ganduri sa schimbe locul cu tine daca ar putea, doar ca sa vada macar pentru o zi? Dar o batranica? Cat de mult ar vrea o zi din tineretea ta? Dar despre bolile degenerative ale creierului, dar copiii cu cancer sau cei care nu au acces la educatie? Ce crezi ar schimba bucurosi locul cu tine? Hai zambeste, te rog! Vezi ce poti schimba, fa o lista cu asta si dai drumul la treaba, adica sa bifezi cat mai multe de pe lista, cat mai repede!
Sa mai stii ca stigmatul de "gras", "prost", "nepasator" este de fapt o eticheta pe care o atragem prin faptele, vorbele si esecurile noastre. Dar le putem rascumpara tot asa prin fapte... insa, doar prin fapte.
Imi cer scuze, daca am fost un pic prea acid! Dar daca ma scuzi promit sa te scuz si eu pentru minutele in care am fost retinut de intrebarea ta :-)) si suntem chit, da?

| AlexandruSEV a răspuns:

Ce e al tau e pus deoparte, nu cauta iubirea, ea vine cand te astepti cel mai putin, vezi-ti de drumu tau si o sa apara cand nu te astepti, frumusetea trece, caracterul ramane, si pe langa asta gusturile nu se discuta, daca nu te place unul nu inseamna ca nu o sa te placa nimeni. Capul sus, ai o viata inainte traieste-o.

| DaniGl a răspuns:

Bună, în primul rand vreau sa iti spun ca nu trebuie sa iti pese de părerea celorlalți despre tine. Nu trebuie sa te simți marginalizata pentru ca nu arăți precum un model. Sa inteleg ca tu ți-ai pierdut puțin încrederea în tine datorita cuvintelor rele pe care le-ai auzit la adresa sa ta. Eu iti spun sa începi sa gândești altfel, sa crezi mai mult în tine, sa te iubesti, cu alte cuvinte sa ai gânduri pozitive despre tine. De fiecare data cand te trezești dimineața, uitate în oglinda și spune, Eu sunt frumoasa, ma iubesc și ma apreciez. Spune cuvintele astea zilnic și vei vedea cum lucrurile se vor schimba în bine în viata ta. Ai încredere în tine. Omul care te va iubi, te va iubi asa cum ești.