| izsz a întrebat:

Imi este dor de fostul meu prieten, a fost primul. Am trecut peste toate impreuna, imi spunea ca ma iubeste, ca sunt mica si fraiera uneori dar tine la mine si nu mi-ar pute face nimic rau. Am avut incredere in el, la fel si el in mine, nu e genul de baiat care sa isi bata joc sau sa faca altceva. Dar peste un timp relatia s-a inrautati, ne iubeam dar nu mai eram asa de atrasi unul de celalalt. Mi-a povestim de toate relatiile lui si fostele lui si era foarte deschis cu mine, eu ii spuneam ca asa ii va povesti si de mine viitoarei iubite, dar a spus ca nu, ca eu sunt altcumva data de fostele lui, ca la nicio fata nu a insistat atat de mult. Am trecut peste toate, i-a murit si mama, i-am fost alaturi, ne-am certat de multe ori, dar asa sunt toate relatiile. El imi spunea ca vrea o relatie serioasa cu mine, de lunga durata, dar din pacate nu a fost asa. Dupa 4 luni ne-am despartit. Mi-a spus ca ii sta gandul mereu la mine si nu a mai invatat deloc(avea bacul) si vrea o pauza, dar dupa bac ne vom impaca. El isi dorea foarte mult sa intre si la medicina, si invata mereu, dar din cauza mea nu pre amai putea. Eu am inceput sa fac ca o nebuna, nu l-am inteles, chiar am dat dovada de nematuritate. A spus ca sunt prea copila, mi-a vorbit foarte urat, imi spunea ca toti am avut prima iubire si ca am suferit dupa ea. M-a facut copil, ca nu sunt matura deloc. Acum au trecut 2 luni de cand nu mai suntem..nu ne-am mai impacat, eu m-am maturizat foarte mult, m-am schimbat, mereu te schimbi dupa prima iubire, asa e. Acum vad ca o tipa ii tot lasa comentarii si am auzit ca vorbeste cu ea. Astazi ma uitam pe la pozele lui si am vazut ca la o poza i-am lasat un comentariu mai de mult, la care am vazut ca acum aveam 2 like-uri si unul dintre ele este de la tipa cu care cred ca vorbeste acum. Nu stiu de ce mi-a dat like, dar chestia asa m-a infuriat foarte mult. Cred ca i-a povestit de mine ei, stiam ca se va intampla as aceva, ca ii va povesti de mine viitoarei iubite asa cum imi povestea si mie de fostele lui. Acum nu stiu daca a zis ceva de rau de mine, sau i-a povestit ca a tinut la mine sau chestii de genul, bine nu cred ca sunt iubiti, dar m-a derajat faptul ca a inceput sa imi dea like la vechile comentarii de la pozele lui. Imi este dor de el si chiar as vrea sa vorbesc cu el, m-a ajutat foarte mult, si m-a invatat foarte multe chestii si as vrea sa mai tinem legatura. Credeti ca ar fi ok sa ii scriu un mesaj? Imi este dor de el.

Răspuns Câştigător
| Bobby711 a răspuns:

Trimite i un mesaj cand e offline si spune i ca vrei sa te intalnesti cu el fata in fata sa vorbiti iti recomand sa alegi un loc public o cafenea sau un pub unde sa fie multi oameni ca sa eviti un scandal oricum nu ma astept ca ceva de genul sa se intample. Daca va aparea ori a venit doar din curiozitate ori poate vrea sa va impacati iar daca nu vine inseamna ca nu mai vrea sa aiba de a face cu tine ii dai tu ziua si ora ar fi bine sa nu fie seara si sa ii dai 2 zile diferite in care sa va intalniti in cazul in care poate nu are timp ii spui sa isi aleaga o zi si sa iti lase un raspuns daca accepta sau nu sa va intalniti. Vei ramane offline pana va intalniti si nici nu ii vei raspune daca iti pune o intrebare sau incearca sa deschida o conversatie pentru ca veti lungii conversatia si nu are rost sa va mai intalniti. Vreau sa te intalnesti cu el si sa vorbesti fata in fata ca sa ii poti citi emotiile cuvintele sunt goale(mai ales pe facebook). Imagineaza ti ca eu sunt el si vorbiti pe fb si iti spun dintr o data asta: Te iubesc!
Ai simtit ceva? Ma indoiesc nu asa iti exprimi sentimentele fata de cineva eu tin fb doar sa vorbesc cu prietenii cand am nevoie de ceva gen imi trebuie o poza de la ceva sau un fisier acum 1 luna am schimbat si eu poza de profil dupa 2 ani ne am indepartat prea mult de realitate si un telefon e bun sau un video call e mai bun decat sa stai sa scrii. Singurii oameni care iti pot transmite sentimente prin cuvinte sunt poetii si asta e important intr o conversatie pana la urma nu suntem roboti nu? In fine trecem peste asta cand va veti intalnii prima sa reactie va fi cea mai importanta daca va fi umil +calm (regreta ca te a parasit ). Umil+calm+incearca sa fie gentleman(incearca sa indrepte relatia voastra si poate simte remuscari ca ti a vorbit urat atunci) am observat ca majoritatea barbatilor incearca sa para domi adevarati cand vor sa impresioneze o fata sau sa isi ceara scuze.
Insa daca va fi putin iritat si va vorbii cu un ton de superioritate e clar ca e suparat pe tine si asteapta sa iti ceri si scuze (sa nu o faci lasa l pe el sa o zica primul tu i ai dat deja avant daca vrea sa se impace trebuie sa ia si el initiativa sa nu insisti prea mult si sa nu ii dai de banuit nici macar o clipa ca vrei sa te impaci cu el tu acum trebuie sa ii dai de inteles ca esti prietena lui si motivul pentru care v ati intalnit a fost doar sa vezi ce mai face daca vrea sa va impacati va trebui sa te recucereasca iar tu vei decide daca merita pentru ca trebuie sa vezi daca mai merge treaba intre voi 2 nu are rost sa va cuplati iar daca va veti certa inca 1 data. Banuiesc ca in mintea ta acum cel mai negru scenariu va fi cel in care va veni cu fata aia in ziua intalnirii in cazul asta putin probabil iti spun urmatorul lucru e un cretin nesimtit care nu se satura sa iti faca rau intentionat si vrea sa te faca geloasa si daca plangi pentru tipul ala scuza ma ca iti zic dar esti mai fraiera ca el. In caz ca se intampla scoti telefonul te uiti putin prin el si ii ceri scuze ca l ai chemat dar ai primit un mesaj de la nu stiu cine te gandesti tu daca vrei sa ii dai peste nas ii zici ca a fost iubitul tau si ca are nevoie urgenta de tine. Oh un sfat sa nu uit e bine sa iti ti sentimentele ascunse bine chiar daca iti place de un tip si el iti da semnale ca si el tu esti "greu de atins" sa zic asa gen daca te vrea trebuie sa dovedeasca ca te merita intr o relatie cine "tine sub papuc"partenerul are avantaj in situatii de gen.
Asi aprecia daca ai incerca ideea mea am stat 30 de min sa scriu toate astea laughing) Mai mult de atat nu stiu cum sa te ajut ma pricep la oameni insa trebuie sa ii cunosc sa stiu cum vor reactiona si chiar si atunci pot devenii imprevizibili as putea sa incerc sa ma gandesc alte 30 de min ce sa ii zici pe fb insa cum am mai spus sunt doar cuvinte goale nu inteleg de ce iti e frica ca iti va vorbi urat ce conteaza ca te face in toate felurile doar tu stii ce e in interiorul tau si cum esti cu adevarat uneori vei ramane surprinsa de tine insuti si vei descoperii alta latura a ta. Nu te voi injura insa te voi descrie esti blonda grasa si ai aparat dentar(3 cuvinte ce le am luat la nimereala scuze daca te am jignit intr un fel). Eu nu te cunos nu te am vazut in viata mea chiar daca printr o minune am nimerit ceva doar tu stii daca este ceva adevarat din ce am spus eu cam asa sta treaba si cu injuraturile nu trebuie puse la suflet! Ce conteaza ce iti spune fi mai buna ca el nu te cobori la mintea lui sau a altcuiva. Tony Barbu are si el dreptate au trecut 2 luni chiar daca va impacati nu cred ca veti mai fi ca inainte. In orice caz tot ce ti am spus eu si ce a zis dl Tony pot fi adevarate sau nu noi doar ne dam cu parerea aici si incercam sa te ajutam cum putem insa oamenii sunt o specie ilogica si imprevizibila+ ca sunt prea multe variabile de luat in calcul care nu le stim in mare parte totul depinde de tine ce alegi sa faci si ce vei face pana la urma in fine ce vreau sa zic e ca poate sa se termine cu happy ending sau nu oricum esti prea tanara sa te gandesti doar la el sunt sigur ca vei mai avea cel putin inca 2 iubiti pana sa te casatoresti in final. Sper ca te am ajutat daca crezi ca pot sa te mai ajut cu ceva da mi de stire bafta tongue

4 răspunsuri:
| Bobby711 a răspuns:

In primul rand doar 2 lucruri fac oamenii sa se schimbe timpul si emotiile puternice(gen s a intamplat ceva rau/bine in viata acelei persoane ce a lasat urme adanci) in 2 luni nu te poti schimba oricum nu asta conteaza. De obicei oamenii se gandesc la cel mai rau scenariu cand vine vorba de dragoste trebuie sa te gandesti si la faptul ca fata aia poate doar a dat un like asa doar ca i a placut ce ai scris si tu acolo insa e putin probabil daca zici ca ii tot da like-uri la poze in disperare e clar ca fata doreste atentie si ca il place dar asta nu inseamna ca a vorbit neaparat de tine si nici nu vei afla sigur pana cand nu ii vei citi conversatiile sau il vei intreba. Si eu am trecut printr o situatie asemanatoare am avut o perioada grea prietena mea a crezut baliverne am vorbit a inteles numai prosti(atunci ea a inceput sa faca ca o,, nebuna" asa cum ai spus si tu) eu m am enervat insa nu i am vorbit urat oricum nu s a terminat frumos eu incerc sa tin o legatura cu fostele mele ea a fost singura cu care nu mai vorbesc a fost mai mult ceva de genu gata m am saturat de acum nu mai vorbi doar lasa ma in pace. El ti a zis ca nu mai poate sa invete din cauza ca se gandeste la tine ok sa zicem ca asa a fost pai inseamna ca da a tinut mult la tine si nu te mai putea scoate din cap dar poate asta a fost doar o scuza pentru ca a fost incapabil sa invete. Ati trecut prin multe ar fi pacat sa se incheie asa in timp veti uita clipele frumoase pe care le ati petrecut impreuna si vei ramane doar cu gustul amar al unei despartiri brutale. Ar trebui sa te grabesti daca nu vrei sa iti pierzi ocazia chiar daca te a iubit nu va uitat de tine asta nu inseamna ca nu va gasi pe cineva care sa il ajute sa treaca peste tine dragostea adevarata nu se uita si nici nu e spalata de timp. Ce ai de pierdut daca il intrebi de vorba si vezi cum decurg lucrurile? Daca nu ii vei spune nimic si vei lasa lucrurile asa s ar putea sa regreti ca nu ai facut o.

| izsz explică (pentru Bobby711):

Imi e frica de faptul ca ar putea sa imi vorbeasca urat. Nici macar nu stiu cu ce sa incep. Ce sa il intreb prima data. Daca apoi ii arata ceea ce a vorbit cu mine fetei aleia sau prietenilor lui.

| Bobby711 a răspuns (pentru izsz):

Trimite i un mesaj cand e offline si spune i ca vrei sa te intalnesti cu el fata in fata sa vorbiti iti recomand sa alegi un loc public o cafenea sau un pub unde sa fie multi oameni ca sa eviti un scandal oricum nu ma astept ca ceva de genul sa se intample. Daca va aparea ori a venit doar din curiozitate ori poate vrea sa va impacati iar daca nu vine inseamna ca nu mai vrea sa aiba de a face cu tine ii dai tu ziua si ora ar fi bine sa nu fie seara si sa ii dai 2 zile diferite in care sa va intalniti in cazul in care poate nu are timp ii spui sa isi aleaga o zi si sa iti lase un raspuns daca accepta sau nu sa va intalniti. Vei ramane offline pana va intalniti si nici nu ii vei raspune daca iti pune o intrebare sau incearca sa deschida o conversatie pentru ca veti lungii conversatia si nu are rost sa va mai intalniti. Vreau sa te intalnesti cu el si sa vorbesti fata in fata ca sa ii poti citi emotiile cuvintele sunt goale(mai ales pe facebook). Imagineaza ti ca eu sunt el si vorbiti pe fb si iti spun dintr o data asta: Te iubesc!
Ai simtit ceva? Ma indoiesc nu asa iti exprimi sentimentele fata de cineva eu tin fb doar sa vorbesc cu prietenii cand am nevoie de ceva gen imi trebuie o poza de la ceva sau un fisier acum 1 luna am schimbat si eu poza de profil dupa 2 ani ne am indepartat prea mult de realitate si un telefon e bun sau un video call e mai bun decat sa stai sa scrii. Singurii oameni care iti pot transmite sentimente prin cuvinte sunt poetii si asta e important intr o conversatie pana la urma nu suntem roboti nu? In fine trecem peste asta cand va veti intalnii prima sa reactie va fi cea mai importanta daca va fi umil +calm (regreta ca te a parasit ). Umil+calm+incearca sa fie gentleman(incearca sa indrepte relatia voastra si poate simte remuscari ca ti a vorbit urat atunci) am observat ca majoritatea barbatilor incearca sa para domi adevarati cand vor sa impresioneze o fata sau sa isi ceara scuze.
Insa daca va fi putin iritat si va vorbii cu un ton de superioritate e clar ca e suparat pe tine si asteapta sa iti ceri si scuze (sa nu o faci lasa l pe el sa o zica primul tu i ai dat deja avant daca vrea sa se impace trebuie sa ia si el initiativa sa nu insisti prea mult si sa nu ii dai de banuit nici macar o clipa ca vrei sa te impaci cu el tu acum trebuie sa ii dai de inteles ca esti prietena lui si motivul pentru care v ati intalnit a fost doar sa vezi ce mai face daca vrea sa va impacati va trebui sa te recucereasca iar tu vei decide daca merita pentru ca trebuie sa vezi daca mai merge treaba intre voi 2 nu are rost sa va cuplati iar daca va veti certa inca 1 data. Banuiesc ca in mintea ta acum cel mai negru scenariu va fi cel in care va veni cu fata aia in ziua intalnirii in cazul asta putin probabil iti spun urmatorul lucru e un cretin nesimtit care nu se satura sa iti faca rau intentionat si vrea sa te faca geloasa si daca plangi pentru tipul ala scuza ma ca iti zic dar esti mai fraiera ca el. In caz ca se intampla scoti telefonul te uiti putin prin el si ii ceri scuze ca l ai chemat dar ai primit un mesaj de la nu stiu cine te gandesti tu daca vrei sa ii dai peste nas ii zici ca a fost iubitul tau si ca are nevoie urgenta de tine. Oh un sfat sa nu uit e bine sa iti ti sentimentele ascunse bine chiar daca iti place de un tip si el iti da semnale ca si el tu esti "greu de atins" sa zic asa gen daca te vrea trebuie sa dovedeasca ca te merita intr o relatie cine "tine sub papuc"partenerul are avantaj in situatii de gen.
Asi aprecia daca ai incerca ideea mea am stat 30 de min sa scriu toate astea laughing) Mai mult de atat nu stiu cum sa te ajut ma pricep la oameni insa trebuie sa ii cunosc sa stiu cum vor reactiona si chiar si atunci pot devenii imprevizibili as putea sa incerc sa ma gandesc alte 30 de min ce sa ii zici pe fb insa cum am mai spus sunt doar cuvinte goale nu inteleg de ce iti e frica ca iti va vorbi urat ce conteaza ca te face in toate felurile doar tu stii ce e in interiorul tau si cum esti cu adevarat uneori vei ramane surprinsa de tine insuti si vei descoperii alta latura a ta. Nu te voi injura insa te voi descrie esti blonda grasa si ai aparat dentar(3 cuvinte ce le am luat la nimereala scuze daca te am jignit intr un fel). Eu nu te cunos nu te am vazut in viata mea chiar daca printr o minune am nimerit ceva doar tu stii daca este ceva adevarat din ce am spus eu cam asa sta treaba si cu injuraturile nu trebuie puse la suflet! Ce conteaza ce iti spune fi mai buna ca el nu te cobori la mintea lui sau a altcuiva. Tony Barbu are si el dreptate au trecut 2 luni chiar daca va impacati nu cred ca veti mai fi ca inainte. In orice caz tot ce ti am spus eu si ce a zis dl Tony pot fi adevarate sau nu noi doar ne dam cu parerea aici si incercam sa te ajutam cum putem insa oamenii sunt o specie ilogica si imprevizibila+ ca sunt prea multe variabile de luat in calcul care nu le stim in mare parte totul depinde de tine ce alegi sa faci si ce vei face pana la urma in fine ce vreau sa zic e ca poate sa se termine cu happy ending sau nu oricum esti prea tanara sa te gandesti doar la el sunt sigur ca vei mai avea cel putin inca 2 iubiti pana sa te casatoresti in final. Sper ca te am ajutat daca crezi ca pot sa te mai ajut cu ceva da mi de stire bafta tongue

| 18Marius a răspuns:

Poate e o problema de a lui

| TonyBarbu a răspuns:

"Ciorba încălzită nu mai are acelaşi gust". Părerea mea este să mergeţi fiecare pe drumul lui. Dacă au trecut 2 luni... dacă era ceva... profund, făcea el primul pas.