| izsz a întrebat:

Imi este dor de fostul meu prieten, a fost primul. Am trecut peste toate impreuna, imi spunea ca ma iubeste, ca sunt mica si fraiera uneori dar tine la mine si nu mi-ar pute face nimic rau. Am avut incredere in el, la fel si el in mine, nu e genul de baiat care sa isi bata joc sau sa faca altceva. Dar peste un timp relatia s-a inrautati, ne iubeam dar nu mai eram asa de atrasi unul de celalalt. Mi-a povestim de toate relatiile lui si fostele lui si era foarte deschis cu mine, eu ii spuneam ca asa ii va povesti si de mine viitoarei iubite, dar a spus ca nu, ca eu sunt altcumva data de fostele lui, ca la nicio fata nu a insistat atat de mult. Am trecut peste toate, i-a murit si mama, i-am fost alaturi, ne-am certat de multe ori, dar asa sunt toate relatiile. El imi spunea ca vrea o relatie serioasa cu mine, de lunga durata, dar din pacate nu a fost asa. Dupa 4 luni ne-am despartit. Mi-a spus ca ii sta gandul mereu la mine si nu a mai invatat deloc(avea bacul) si vrea o pauza, dar dupa bac ne vom impaca. El isi dorea foarte mult sa intre si la medicina, si invata mereu, dar din cauza mea nu pre amai putea. Eu am inceput sa fac ca o nebuna, nu l-am inteles, chiar am dat dovada de nematuritate. A spus ca sunt prea copila, mi-a vorbit foarte urat, imi spunea ca toti am avut prima iubire si ca am suferit dupa ea. M-a facut copil, ca nu sunt matura deloc. Acum au trecut 2 luni de cand nu mai suntem..nu ne-am mai impacat, eu m-am maturizat foarte mult, m-am schimbat, mereu te schimbi dupa prima iubire, asa e. Acum vad ca o tipa ii tot lasa comentarii si am auzit ca vorbeste cu ea. Astazi ma uitam pe la pozele lui si am vazut ca la o poza i-am lasat un comentariu mai de mult, la care am vazut ca acum aveam 2 like-uri si unul dintre ele este de la tipa cu care cred ca vorbeste acum. Nu stiu de ce mi-a dat like, dar chestia asa m-a infuriat foarte mult. Cred ca i-a povestit de mine ei, stiam ca se va intampla as aceva, ca ii va povesti de mine viitoarei iubite asa cum imi povestea si mie de fostele lui. Acum nu stiu daca a zis ceva de rau de mine, sau i-a povestit ca a tinut la mine sau chestii de genul, bine nu cred ca sunt iubiti, dar m-a derajat faptul ca a inceput sa imi dea like la vechile comentarii de la pozele lui. Imi este dor de el si chiar as vrea sa vorbesc cu el, m-a ajutat foarte mult, si m-a invatat foarte multe chestii si as vrea sa mai tinem legatura. Credeti ca ar fi ok sa ii scriu un mesaj? Imi este dor de el. Daca e sa ii sciu mesaj, ce sa ii zic, daca imi vorbeste urat sau daca nu imi raspunde la mesaj?

9 răspunsuri:
| doreal a răspuns:

Mai bine nu-i scrie nimic pentru ca o sa pari disperata si o sa te considere tot copila. Trateaza-l cu indiferenta si daca o sa-l deranjeze, inseamna ca ii pasa de tine. Daca nu e mai bine sa-l uiti happy. Iar fata aceea care da like la poze te testeaza poate sa vada cum reactionezi. Nu ii da satisfactia sa vada ca esti geloasa, nu merita.

| izsz explică (pentru doreal):

As vrea doar sa il intreb ce mai face si cum mai decurg lucrurile. Crezi ca as putea parea ca o disperata?happy

| doreal a răspuns (pentru izsz):

Nu. Ca sa-l intrebi ce mai face nu cred ca ar da o dovada de disperare, dar nu-i trimite texte de alea de suparare si dor laughing. Incearca totusi sa pari putin indiferenta, sa vezi ce zice. Daca tine cu adevarat la tine se va interesa si el de situatia ta, daca nu treci peste happy.

| Ralushikaralushikamika a răspuns:

Am fost intr-o situatie asemanatoare.
Pana acum 2 saptamani imi era extrem de dor de fostul iubit, a fost primul. Ne-am despartit dupa 8 luni si el a spus ca nu vrea sa tinem legatura cat timp se pregateste pentru BAC, dar sa vorbim dupa.
Ideea e ca eu l-am tot asaltat cu mesaje ca imi e dor, dar degeaba. Odata ce s-a terminat, trebuie sa treci mai departe. Eu si fostul aveam exact aceeasi problema. Tineam foarte mult la el, dar nu mai era atractie.
Trebuie sa lasi lucrurile asa cum sunt si sa incetezi sa te consumi pentru ce a fost si ce nu se mai poate. Nu trebuie sa te deranjeze nici like-urile, nici faptul ca vorbeste cu alta fata. Trebuie doar sa incepi sa te simti bine fara el, sa iti iei gandul de la el, sa incepi sa vorbesti cu altcineva sau sa iti gasesti o pasiune, sa iti ocupi timpul. Va fi bine daca o vreme nu mai tineti legatura.

| izsz explică (pentru Ralushikaralushikamika):

NU am mai vorbit cu el mai bine de o luna jumate. As vrea sa il intreb ce mai face doar, nimic altceva, doar ca simplii prieteni. M-a ajutat foarte mult, eu nici macar nu stiam sa pup. Chiar imi pare rau ca s-a terminat asa.

| addda2a a răspuns:

Nu ii da mesaje gen ca iti e dor de el vei parea super disperata.Fi cat mai rece, indiferenta. Daca el nu tine la tine nu va zice nimic nu il va interesa. Daca tine la tine te va ierta pentru imaturitatea de atunci.Bafta :*

| izsz explică (pentru addda2a):

Multumesc.:* Si ce spui sa ii zic prima data. Sa ii spun direct "Ce mai faci?"happy

| addda2a a răspuns (pentru izsz):

Da ceva de genul.Sau daca te intalnesti pe strada cu el tot asa sa pari indiferenta.Sau ai putea sa ii spui ca ti-e dor de el dar intr-un mod nu foarte disperat ca sa zic asa. Ceva de gen:ce faci? Stii, noi nu am mai vorbit de mult timp.....si mna mi-e dor de tine ai ceva cu mine si ar trebui sa stiu? daca nu reactioneaza atunci lasa-l

| Teodora199819 a răspuns:

Fata mea, buletinul l-ai facut?