| PyScHoTeLRoOz a întrebat:

Imi este frica de primul ciclu menstruala m 12 ani fac 13 pe 28 aprilie si am niste simptome ciudate:sani umflati nervozitate dureri de cap ameteala ...si pofta de mancare imi este fricaaa heeelp

3 răspunsuri:
| AnGeL a răspuns:

Nu ai de ce sa te temi
sunt intr-adevar simptomele unei menstuatii dar nu ai dc sa iti faci atatea griji
cel mai bine e sa fii pregatita pentru cand va veni (pe langa tampoane mai trebuie sa te pregatesti si mintal, sa ai incredere in tine)

| lululove a răspuns:

Nu ai dc sa iti fie frica.menstruatia e ceva normal pentru orice fata.face trecerea de la o fata la o femeie. dupa asta trebuie sa ai mult mai multa grija de tine pentru a te proteja d posibile infectii, stai linistita, totul este normal, i se intamla oricarei femei, pentru a te simti mai usurata vorbeste cu mama ta sau de ce nu cu o prietena. cere cateva sfaturi.nimeni nu se va supara.happy

| iepurica a răspuns:

Pai si de ce iti este frica? Este o chestie perfect normala pentru corpul tau, nu ai de ce sa fi speriata. Ia-ti la tine un tampon ca sa ai, sa nu te prinda nepregatita la scoala de exemplu, si pentru mai multa siguranta, foloseste tampoane din acelea zilnice, subtiri, in cazul in care incepe si nu esti chiar pe faza, sa nu risti sa te patezi. In rest, sindromul premenstrual (dureri de sani, dureri de cap) se va ameliora probabil, dar este destul de normal si foarte multe fete/femei il au. Ai grija insa, un ciclu menstrual normal dureaza in medie 28 de zile (adica intre sangerari trebuie sa treaca 21-25 de zile). Daca sangerarile apar mai des decat atat, ar trebui sa te vada un medic, pentru ca pot duce la o anemie destul de severa. Iti spun pentru ca eu am avut problema asta si nimeni nu m-a dus la medic decat atunci cand am lesinat pe strada... Inca un sfat: noteaza-ti pe un calendar zilele de menstruatie. La orice control ginecologic vei fi intrebata cand a fost ultima, si tot cu ajutorul calendarului respectiv poti sa estimezi urmatoarea menstruatie, daca ciclul e destul de regulat.
In concluzie, nu te speria, doar devii femeie.
Sper ca ti-am fost de ajutor.