| anonim_4396 a întrebat:

Imi fac curaj sa scriu ce am pe suflet. Am sa va povestesc prin ce trec. Am 18 ani, locuiesc la bunici de mica. Tata decedat de 13 ani, iar mama plecata in strainatate. Bunica mea cand se enerveaza spune cuvinte grele. Ma jigneste, ma doare inima asa tare. Mama mea e o femeie care a fost cu multi barbati. Nu cred ca ne mai doreste ( mai am un frate ). A spus ca am 18 nu mai primesc bani. Pentru ea suntem o povara. Mie asa frica, plang aproape in fiecare zi. Eu nu mai rezist nu mai pot. Nu stiu ce sa fac. Am o relatie de 3 ani. Prietenul meu a spus ca sunt primita la el. Eu vreau un loc unde sa nu fiu numita handicapata, proasta, curva ( sunt virgina ) etc. El oricum va sta toata ziua la munca si eu in timpul ala as invata. Oricum daca nu ma mut acum ma mut dupa scoala. Nu stiu la cine sa apelez, am ganduri rele. I-am spus mamei totul si nu m-a ajutat cu nimic. Va rog ce sa fac?! Inima ma doare asa tare...

16 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la pisi. Deja ai primit invitatie speciala, ce mai vrei, sa fii luata pe sus? Ai spus singura ca te/ai saturat de insulte nefondate.

| Andwta a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ca e asa usor? Sa fi in locul meu sa primesti insulte dupa insulte. E o decizie grea.

| anonim_4396 explică (pentru Andwta):

As fi dat ce am avut eu pe o viata mai linstita in care as avea doar insulte. Nu imi vorbi mie de chestii de genul ca ai gresit persoana. Ce e greu? Sa alegi calea usoara si sa pleci la el? ce e atat de greu de ales?

| Andwta a răspuns (pentru anonim_4396):

De felul meu sunt mai fricoasa. Pana acum nu am facut o boacana asa de mare. Eu as pleca fara sa stie bunici lasand un bilet, dar ma tem cum vor reactiona.

| anonim_4396 explică (pentru Andwta):

Ce pot face? Sa cheme politia? Ai zis ca esti majora, nu pot face nimic. Doar ca nu stii viitorul tau legat de pisi. NU stii ce poate face si daca se satura de tine ( mutatul impreuna e un pas mare, crede/ma) nu vreau sa imi imaginez ce ti/ar face ai tai.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"imi imaginez ce ti/ar face ai tai." daca te intorci la ei. Am uitat sa specific.

| Andwta a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de 3 ani il cunosc bine. Si plus as sta cu parintii lui

| anonim_4396 explică (pentru Andwta):

Cati ani are de inca sta cu parintii lui?

| Andwta a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaa la asta te refereai. Nu ma mai intorc. Am planuri pe viitor. Daca m-as muta ar afecta ceva ca eu am trecut ca locuiesc in alta parte?!

| anonim_4396 explică (pentru Andwta):

Nu vad de ce ar fi ceva in neregula.

| Andwta a răspuns (pentru Andwta):

Are 18. Vrea sa stea cu ei ca sa ii ajute. Nu am nici o problema cu asta.

| cyupaku a răspuns:

Muta-te cu prietenul tau

| Andwta a răspuns (pentru cyupaku):

E o idee buna? Fac corect sau gresit?

| cyupaku a răspuns (pentru Andwta):

Daca familia ta nu te agreeaza, trebuie sa te gandesti ca iubi va fi familia ta viitorore, deci este o abordare potrivita

| Andwta a răspuns (pentru cyupaku):

Am sa mai astept. Am sa mai indur jignirile. Ma gandesc sa termin scoala si dupa sa merg.

| Victor453 a răspuns (pentru Andwta):

Stii e decizia ta sa mai astepti,dar mai bine sa stai linistita cu cineva pe care il iubesti,decat sa auzi in fiecare zi jigniti.Pur si simplu aceasta tensiune psihologica uriasa de la bunica ta,poate provoca mari probleme,cit psihic, atit moral is fizic. Daca ceva o sa ai durere pe suflet sau ceva de tipu asta, poti sa-mi povestesti mie o sa ascult si o sa-ti ajut, sa-mi scrii sau pot sa-ti dau retele mele de socializare, daca vrei.