| angelica02 a întrebat:

Imi pare rau ca vin cu o intrebare ca asta dar as dori si eu niste sfaturi din partea voastra cu toate ca nu ma cunoastesti as vreau si eu ceva pareri este vorba de dragoste(iubire):
M-am indragostit fara sa vreau nici nu stiu cum a inceput,dar problema este ca m-am indragostit de o persoana care nu este de mine,dar nu am ce sa fac,vreau sa va zic ca il iubesc mult de tot dar nu i-am spus asta niciodata si nu cred ca o sa am curajul chiar nu pot pentru ca e insurat cum vam zis nu e pentru mine, dar mor de dragul lui poate credeti ca sunt nebuna dar credeti-ma chiar nu vreau asta sa il iubesc dar daca asta simt nu am ce sa fac ma puteti ajuta ce sa fac, va rog? :*

Răspuns Câştigător
| only2k a răspuns:

Iubirea nu respectă reguli, nu ai ce să faci..Va urma o perioadă urâtă până ce îl vei utia. Oricum nu este în regulă fiindcă este şi căsătorit şi na,ştii şi tu cum e,credcă realizezi. Părerea mea este să cauţi alt băiat, să îţi ocupi timpul pentru al uita(ca de exemplu: un film, un sport, orice preocupaţie, poate chiar un joc.).

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"Dragostea nu face rau aproapelui". (Romani.13:10)
Deci valul care te-a luat pe tine nu este dragoste, ci pasiune. Iti este greu sa crezi pentru ca este destul de puternica; dar omul nu trebuie sa se compare cu el(cu sentimentele lui), ci cu dragostea adevarata -de care vorbesc Scripturile. Oamenii gresesc in viata cand se iau dupa sentimente -fie bune, fie rele.
Cauta cu toate puterile tale sa il uiti pe acest baiat. Ia-ti si gandul si inima de la el. Cand il vezi, spune-ti ca el nu este de tine. Cere si ajutorul divin pentru ca sa poti face fata ispitei; caci omul in puterea sa nu va rezista. Noi trebuie sa facem doar ce este bine, si nu ceea ce ne place. Trebuie sa ne dorim sa facem binele, si sa nu alergam dupa ceea ce ne place. Caci nu tot ceea ce ne place este de la Dumnezeu. Eu zic sa te bucuri de incercarea aceasta; caci facandu-i fata, numai in felul acesta caracterul tau se va intari. Domnul cu tine.

| Ioana099 a răspuns:

Buna, este normal sa iubesti, nu e vina ta ca te-ai indragostit de o persoana mai mare ca tine, dar pana la urma ar trebui sa gasesti o persoana de aproximativ varsta ta. Daca omul acela e insurat, parerea mea cel putin este aceea de a nu te baga in casnicia lui. Am avut si eu probleme de genul asta, dar nu cu un om insurat happy este o chestie de moment, o sa treacawinking
Sper ca te-am ajutat.

| radioactive00 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa incepi prin a-i da seama ca nu e in regula, dar trebuie sa constientizezi cu adevarat, nu sa te pacalesti si sa te amagesti. Dupa ce iti dai seama si ai mintea libera, trebuie sa iti indrepti gandurile, incet-incet, in alta parte, de fiecare data cand te gandesti la el.
Incearca sa incepi o activitate noua, in care sa cunosti alte persoane si poate gasesti pe cineva care sa iti placa. Iesi mai des din casa, cine stie ce se poate ivi cand iti plimbi cainele!
Incearca sa pui un zid de fiecare data cand iti dai seama ca incepi sa ai ganduri despre persoana lui, spuneti ca nu e bine, gandeste-te la altceva.
Stai mai mult cu prietenii tai cu care sa te distrezi si sa iti mai distraga atentia.
Dar tot ce am spus mai sus este inutil daca nu iti faci ordine in ganduri si nu realizezi ca nu se poate.