| JustAGirl333 a întrebat:

In primul rand la multi ani de ziua României și a romanilor.
Am teza la romana și mi-e foarte greu sa învăț.
Ceva soluții?
Dacă nu, știți metode de copiat?

Răspuns Câştigător
| Thesecretgirl2005 a răspuns:

1. Incearca sa iti controlezi atentia asupra lectiilor. Mie de exemplu, inainte sa imi controlez atentia, repetam un paragraf si altceva imi capta atentia.
2. Stai intr-o camera unde e liniste si unde te simti tu mai bine. Te vei mai simti mai relaxata asa.
3. Unele persoane zic ca e bine sa te hidratezi (gen... sa bei apa mai multa).
4. Fa o poveste din lectii, sau pune pe cineva sa le citeasca si sa ti le spuna ca pe o poveste, mi-e mi-e usor sa invat asa.
5. Fa-ti rezumatele, invata doar lucrurile de baza. Abia dupa iti poti lua ca niste lucruri suplimentare fazele mai neimportante ale lectiilor (pentru ca uneori da si chestii d-astea).
6. Nu te stresa prea mult cu invatatul. Eu cand sunt stresata mi-e greu sa invat, si asta li se intampla mai multor persoane.
7. Incearca sa faci exercitii pe baza lectiilor. Unele persoane prind lectiile prin exercitii.
8. Nu pierde timpul pe telefon, PC, tableta, laptop. Mai bine fa-ti si un program adecvat, te va ajuta sa fi mai odihnita si te vei simti mai bine.
Cat despre metodele de copiat, e riscant, dar daca tot nu reusesti sa inveti, poti incerca sa copiezi.
- scrie pe eticheta sticlei cu apa, iar cand ai nevoie, te prefaci ca bei apa si vezi rezolvarea.
- celebra metoda de a scrie pe mana
- iti poti pune in sutien sau bustiera, doar nu o sa se uite profesoara, sau mai ales profesorul ce ai acolo, nu?!
- fa-ti copiute si punele in penar
- scrie pe banca
- tine caietul sau cartea sub banca si cu grija uitete la ce nu sti
- daca nu ai colegi paraciosi, intreaba-i fara sa-si dea seama profu/profa
- scrie pe incaltaminte sau pune in incaltaminte copiute
- poti gasi si pe YouTube alte metode de copiat.

Sper ca ti-am fost de ajutor! Succes la teza!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pas 1. Lasa netul

| kermit1312 a răspuns:

Inveti cat poti, scrii ce stii, iei nota care o meriti si asta basta