| anonim_4396 a întrebat:

In scoala generala aveam note destul de mari(am intrat la liceu cu 9.03), dar acum in liceu am note numai de 5-6-7? Care credeti ca este cauza acesti scaderi bruste? Precizez ca invat la fel de mult ca inainte, dar...
Credeti ca acest lucru se datoreaza ca nu am intrat unde imi doream?(am vrut la filologie si am intrat la mate-info). nu inteleg de ce?

13 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Pai vezi tu ai o mare problema.Nu se compara mate-info cu filologia.Mai ales daca inclinatii spre uman:iti place psihologia, in general esti atenta la oamenii nu la actiuni propriu-zise, iti plac limbile straine etc.Eu te sfatuiesc sa te muti si sa faci ce vrei tu nu ce vor altii, si ai sa vezi ca inveti de placere si bineinteles o sa iti creasca notele

| arysa a răspuns:

E mai greu pana te acomodezi, pana te inveti cu profesorii si modul lor de predare. Totusi daca nu vrei mate-info, poti sa incerci sa te transferi.

| Casiana a răspuns:

Pentru ca daca vroiai la filologie, logic ca erai mai buna la materiile romana, engleza, franceza, etc, nu la matematica si informatica, adica gandeste-te, este o mica mare diferenta, si diferenta asta, se vede la notele tale!

| Fuckin-Battlefield a răspuns:

Si de asta.eu am patit la felhappyam vrut pe bilingv si am ajuns pe mate-fizica-intensiv engleza. si suntstraight face mai ales la materile de gen mate-fiz...si profesorii sunt uimitori si cu pretentii sute]oricum eu ma gandesc sa ma mut, dar asa e primul an apoi e super ca le inveti ''pretentiile''si tot.si colegii si mecanismul de invatat.si eu am note cam tot asa mai ales la mate sunt. dar asta e e primul an si gata! abia astept sa se termine, si,, Multa bafta!

| Irina a răspuns:

Daca esti in clasa a 9-a e firesc, e un sistem diferit si pana te acomodezi asa se intampla, mai ales ca inclinatiile tale sunt spre alta specializare. Si eu am avut probleme de genul asta in primul semestru din perioada liceului dar si a facultatii.

| StelutaDintreNori a răspuns:

Profesorii sunt mai batuti in cap la liceu si au pretentii mai mari.

| betty17 a răspuns:

Ai intrat la mate info pentru cau fost alte fete cu medii mai mari care au intrat inaintea ta la filologie.intra primii 30(sau cati elevi are o clasa la voi)care au pus prima optiune filologie cu mediile cele mai mari.
normal ca in generala aveai note mai mari pentru ca era mult mai usor, iar la liceu este destul de greu mai ales la mate info, trebuie sa inveti mai mult.

succes

| Ioana :x a răspuns:

La mate-info este foarte greu. la filologie vreau si eu sa intru ( inca nu am intrat) la liceul Ion Barbu. Cunosc persoane care se plang ca ei nu mai fac fata la liceul mate-info. si eu am medie 9. 80 ca o aproximatie insa nu am de gand sa intru la un liceu de media mea deoarece este mult mai greu la liceu eu as vrea sa intru la un liceu de 8-9 pentru a face fata ( scuze ca m-am abatut de la subiect dar prin asta am vrut sa zic, ca : la mate-info este ff greu si ca ar fi trebuit sa intrii la un liceu de 8-9 pentru a face fata deoarece nu conteaza mult ce liceu conteaza facultatea )
Si poate ca nu e materia ta forte mate. tu iti doreai la filologie pentru ca le aveai mai mult cu romana si istoria nu? oricum sunt note bune nu te speria. daca te transferi iti sugerez sa te duci la liceul pe care il doresti happy si la care se intra cu o medie mai mica decat cea pe care ai avut-o in generala pentru a face fata mai usor.
Succes! si pupici :*:*:*

| scumpik a răspuns:

Poate ai intrat la un profil greu dupa parerea mea incearca sa te straduiesti sa inveti mai mult.

| DamnHotGirl a răspuns:

Se poate si din aceasta cauza.mate-info e mai greu ca la filo...straduieste sa treci cu bine... iar apoi cere un transfer pentru profilul care il vrei

| olimpiaherra a răspuns:

La generala se cereau ma putine acum la liceu e ma greu, profi au asteptari, mai mari si colegi, ei bine colegi...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La generala cu un buchet de flori, obtineai ceva, dar la liceu nu mai merge.trebuie ceva mai mult si mai ales profii sa-ti cunoasca parintii.

| tianka a răspuns:

Nu trebuie sa inveti mult, ci sa fii descurcareata.Aceasta depinde de profesori, cei precedenti s-au acomodat cu tine de aceea te-au dus pina la urma cu 9, dar acestia nu te stiau, de aceea iti pun note dupa cunostinte...