| lipskissmiss a întrebat:

Incep cls a 12a in toamna, dar am gasit de munca platit ok si nu stiu ce sa decid.
Locul de munca are program ok -10 ore zilnic, o zi da/una nu, unde stau pe scaun toata ziua la calculator si fac acte. Nu vreau sa renunt pentru ca nu mai gasesc o munca usoara si cu salariu ok. Vreau o parere sincera : ce ai face tu?

15 răspunsuri:
| Anaad a răspuns:

Iti asumi un risc mare daca renunti la finalizarea studiilor. In viitor poate vei vrea alt job, mai interesant, mai bine platit. Ai posibilitatea sa termini a 12-a la seral?

| lipskissmiss explică (pentru Anaad):

La mine la scoala nu e seral. VREAU SA RENUNT LA SCOALA UN SINGUR AN! Dupa acest an ma apuc de clasa a 12, vreau sa iau bacul si sa-mi vad de viata mea. Raman la acest job doar ca sa-mi fac EXPERIENTA pentru ca se cauta peste tot si nu te angajeaza nimeni fara experienta, daca tot am prins ocazia. O experienta la birou ma va ajuta oriunde voi lucra pe viitor.

| suntserios a răspuns (pentru lipskissmiss):

Tu esti atras de mirajul banilor. odata ce ai renuntat la scoala greu mai revii sa o temini. Acum poate inseamna mult pentru tine banii aia, dar ce nu realizezi tu e ca iti comprimiti sanele la un viitor mult mai bun.

Cel mai probabil la anul ai sa zici, hai ca mai stai un an, ca nu rentunt la job, ca nu renunt la bani si incet incet te plafonezi, nu mai termini nici studiile si te trezesti peste 5 ani ca tot in fata calculatorului aluia stai 10 ore pe zi, pe aceeasi bani si fara o posibilitate sa faci altceva

| lipskissmiss explică (pentru suntserios):

Daca renunt, renunt doar un an oricum parintii nu ma vor lasa sa renunt mai mult de un an pentru ca vreau sa dau si la facultate. Cu o societate si o familie care nu-mi permite sa am un ban in buzunar de cheltuiala, nu ma mir ca am ajuns sa muncesc de la o varsta frageda.

| Anaad a răspuns (pentru lipskissmiss):

Sunt de acord, experienta te ajuta. Dar gandeste-te ca iti e greu sa faci schimbarea acum, sa renunti la scoala pentru servici. Nu va fi mai usor sa renunti la servici-de unde iti vin si bani, ca sa te reintorci pe bancile scolii. Si desi experienta e un punct forte, in lumea in care masteratul si doctoratul sunt deja aproape banale, cum crezi ca se va decurca o pesoana clasificata la '11 clase'? Nu incerc sa te desurajez, si inteleg argumentele tale, dar e o decizie cu efecte pe termen lung, si trebuie sa te gandesti bine.

| lipskissmiss explică (pentru Anaad):

Multumesc de sfat. Am decis sa las munca si sa merg la scoala sa iau bacul si sa dau categoric si la o facultate macar fara frecventa ca sa am atunci timp sa muncesc. Ce parere ai?

| lipskissmiss explică (pentru suntserios):

Ai dreptate. Daca raman aici imi inchid viitorul total. Un bac si o facultate imi va da alte oportunitati mai bune. Multumesc.

| Anaad a răspuns (pentru lipskissmiss):

Mii de scuze pentru raspunsul intarziat! Sunt mandra de tine, ai ales calea ce pare acum mai putin avantajoasa, dar pe termen lung, crede-ma, vei vedea befeciile. Iti spun din experienta, ca e posibil sa razbesti in viata. Si in fond, victoria nu e obligatorie, obligatorie e lupta! Multa bafta!

| Ioana011 a răspuns:

Vezi poate poti sa iti pastrezi si job-ul si sa nu renunti nici la scoala, dar daca ai avea de ales alege scoala, macar 12 clase sa termini si invata foarte mult pentru a lua bac-ul. Gandeste-te la viitorul tau ca in Romania nu iti gasesti de lucru nici cu scoala ( bac si facultate ) inclusiv fara studii si la munca poate dupa cateva luni te da afara si asa le pierzi pe amandoua. Parerea mea.

| lipskissmiss explică (pentru Ioana011):

Pot relua clasa a 12 de urmatorul an, nu pierd scoala definitiv, doar renunt un an.

| lipskissmiss explică (pentru Ioana011):

Programul e o zi da, una nu, iar la scoala trebuie sa merg in fiecare dimineata.
Tocmai d-aia nu renunt acum, ca altceva voi gasi greu

| Ioana011 a răspuns (pentru lipskissmiss):

Poti sa iti gasesti locuri de munca cate vrei, o sa uiti materia intr-un an si va trebui sa o reinveti si o sa iti fie mult mai greu. Gandeste-te ca clasa a 12-a este una decisiva pentru viitorul tau si ca trebuie sa faci tot posibilul sa iei bac-ul. Eu iti spun sa nu te joci si lasa munca pentru cand vei avea cu adevarat timp si apuca-te de scoala si invata. Succes!

| lipskissmiss explică (pentru Ioana011):

Multumesc de sfat. Ma ajutat mult. Decizia finala e ca voi lupta sa iau bacul, cu pregatire cu multa vointa trebuie sa reusesc. Munca o las pentru alta perioada a vietii happy

| lipskissmiss explică:

La scoala am un profil de coafor-stilist, dar la munca aceasta nu ma pricep si nici nu-mi place. In plus trebuie sa fac un curs care ma costa 700 timp de 3 luni la care am auzit ca nu voi invata mare lucru. Apoi mult timp trebuie sa fac practica neplatita pe la frizerie pana invat bine meseria, ca mai apoi sa-mi dea la inceput 500 de lei, apoi sa ajung la 700 si sa muncesc zilnic 12 ore sau poate mai mult si toata ziua in picioare fara sa am voie sa dau un telefon sau un mesaj.

| lipskissmiss explică:

In continuare: Nu mi se pare convenabil sa ma chinui atat un an greu de scoala, sa invat pentru bac sa-l iau si apoi sa muncesc pe rupte pentru banii aia. Gandul asta ma sperie, mai bine stau eu aici unde ma uit toata ziua la filme, stau pe facebook, vorbesc la telefon, scriu acte la birou, numar cateva produse, dau cu matura daca vreau, servesc cativa clienti, practic stau degeaba daca nu e treaba de facut. Plus ca n-am niciun stres. Am mai lucrat ca ospatarita si stateam intre 14-18 ore in picioare luam comenzi, serveam clienti, schimbam scrumiere, stergeam mese, dadeam cu matura, nu aveam voie sa scriu un mesaj pe zi, plecam de acolo pe jos pana acasa sau plateam taxiul si dupa 18 ore de munca platite cu 46 de lei.
Am slabit 5 kg in 2 saptamani si eram slaba oricum, mi se umflau picioarele, nu dormeam destul si nu mancam aproape nimic toata ziua fiindca nu ne oferea PAUZA DE MASA! Am uitat sa precizez ca NU AVEAM VOIE SA STAM JOS! Plus ca daca in timpul de 2 min cat eram plecata la baie, oamenii de la masa plecau, eu trebuia sa platesc tot ce au consumat ei. Plus ca oamenii ma jigneau si nu aveam ce le face.