| Gamerita a întrebat:

Intrebare pentru baieti : ati putea iubi/tine/aprecia/intelege o fata in depresie, care se taie?

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Acea fată trebuie internată la psihiatrie, nu intră în discuții un prieten, atâta timp cât ea nu este responsabilă!
Pa, pa.

| ioanavaida a răspuns (pentru Legiuitoarea):

1. NU toate problemele de depresie ajung pana la psihiatru... daca te tai nu inseamna ca esti nebun ...ar fi de ajutor un psiholog poate 2. poate se taie exact din cauza faptului ca nu o iubeste nimeni ..la asta te-ai gandit? Poate un om care sa stea langa ea si sa o ajute i-ar fi de ajutor, ar avea sanse sa iasa din situatia in care este happy si 3 nu este responsabila fata de ea,(facandu-si singura rau ), asta nu inseamna ca nu este in masura sa iubeasca. Iti urez zi buna happy

| Legiuitoarea a răspuns (pentru ioanavaida):

Bună.
Mă repet, are nevoie de internare LA PSIHIATRIE!
Pa, pa.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, de ce nu dacă o înțeleg.

| greyhound a răspuns:

De iubit, da, daca se implica.
De apreciat/ inteles, nu. Nu sunt dator sa fiu psiholog.

| Danzell a răspuns:

Da daca as cunoaste-o.
de inteles e mai greu.
sunt multi factori care m-ar face sau nu sa inteleg acea persoana.
Problemele in familie, violenta, colegii de la scoala, chestii pe care nu le poti preveni sau evita.

Totusi sunt situatii in care nu se vrea sa se iasa din starea asta, persoane care asteapta ca altii sa produca minuni pentru ei. Primul pas incepe de la cel cu problema, si anume sa arate ca vrea, fara dar sau poate. Taria de caracter si ambitia le consider ca sunt cele mai importante in a iesi din situatia asta.

| Kinezuul a răspuns:

Nu prea cred as incerca sa o aduc pe drumul cel bun pentru inceput iar dupa lucrurile vor venii de la sine happy

| aiurEah a răspuns:

Da.dar nu trebuie sa te tai pentru ca nu te ajuta cu nimic asta e treci peste nu are rost sa te gandesti la trecut... traiesti prezentu si incerci sa nu mai faci aceleasi greseli, desigur trebuie sa intelegi o persoana daca e in depresie si trebuie sa o ajuti sa treaca mai usor peste tot raul care i s-a intamplat. dupa parerea mea persoanele care fac chestile astea adica se taie, sufera, etc sunt persoane de nota 10 cu un suflet mare si fac asta pentru ca au tinut la persoana respectiva nu cum fac pitipoancele din ziua de azi... acuma e cu cineva peste 5 minute cu altcineva fara sa le pese. atat am avut sa iti spun, o seara faina. La multi ani!