| Elena1234456 a întrebat:

Intrebare pentru elevii in clasa a 8-a:Voi cum va pregatiti de primul examen la limba romana, pe 4 mai big grin? Ce va repetati si pe ce insistati? Aveti ore in acea zi?

Răspuns Câştigător
| IO.oanaa <3 a răspuns:

Eu nu fac ore in acea zi happy. La literatura ma descurc, asa ca mai mult insist pe gramatica ( recunoastere, functii, fraza ). Imi place romana... dar ca la orice examen am emotii si mi-e cam frica.

Mult succes! Sa luam 10 love struck

8 răspunsuri:
| Elena1234456 explică:

Va urez succes la toti :*!

| Floreenofficial a răspuns:

Ce bine ca-s a 9-a
pana intr-a 12-a nu mai am probleme. :X laughing
invata-ti la gramatica toate tipurile de propozitii, la literatura sa stii sa arati ca un text apartine genului liric epic sau sa fii in stare sa realizezi o apartenenta la specie roman si ce mai aveti voi dar axeaza-te si pe poezii ca se dau destul de des.
Uita-te si tu pe ce s-a dat la tezele unice in anii anteriori.
Succes!:*

| Lary a răspuns:

Sincer nu repet nimic... daca repet uit repede+ca nu o sa fie atat de greu cum pare... poate luni ma mai uit pe literatura un pic si atat.Mult succes!

| StaceyG a răspuns:

Eu ma bazez mai mult pe gramatica si mai putin pe literatura dar din moment ce sti ca nu esti stabila pe literatura mai invata pe acolo ce este basmul sau nuvela vezi tu? Ce crezi ca nu sti pe aia trebuie sa te bazezi mai mult

| ღKittyღ a răspuns:

1 trebuie sa pregatesti tot ce ai invaatt tu in 8 ani de zile pana si alfabetul 1 nu afci ore ina cea zi... nu-s unt in clasa 8 dar stiu sie u pnetru ac eu dupa vacanta de vara pe care eu o pentrec in franta trec in anul 1 la facultate si stiu

| DiAnA95_5642 a răspuns:

Eu invat la literatura speciile epice, lirice si speciile ale textului nonliteral, iar la gramatica fraze, feluri de prop, functii...la gramatca nu prea e prea mult de invatat... aaaa si mai invat si comentarii ale operelor studiate 5-8.Bafta pe 4 la examen!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invatam foarte mult pentru rezultate buna:*:*:
.

| pity33 a răspuns:

Nu se fc scoala in ziua aia[noi de a8a]. repet functiile, cazurie, frazele, si la literatura toate speciile literare... mi o frica:-ss mai ales la mate