| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru fete! De obicei prima menstruatie e chiar maronie, pun aceasta intrebare pentru ca la mine nu a fost asa.Ca sa fie clar am 12 ani trec a saptea, am avut mai mult timp acea secretie albicioasa, acum citeva zile am observat pe chilot o pata rozalie, mama a zis ca mi-a venit ciclul, dar eu nu sunt prea sigura.Mentionez ca a durat 2 zile si ca s-a inchis tot mai mult la la culoare devenind mai rosiatica, dar ca textura era ca secretia de dinainte.Ar putea fi o raceala, o infectie sau mi-a venit ciclul?(Va rog, seriozitate)

Răspuns Câştigător
| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Cel mai probabil este ciclul. Are culoarea maronie, pentu ca nu este abundent. Sangele care se coaguleaza se inchide la culoare. Noteaza-ti data in calendar/jurnal si urmareste sa vezi cand va fi urmatoarea sangerare. E probabil sa treaca mai mult de 28 de zile pana la urmatoarea. E greu sa te orientezi dupa prietene si colege, pentru ca organismele sunt diferite. Varsta ta e ok si probabil si corpul e pregatit daca s-a intamplat asta. Deci cel mai sigur, e vorba de menstruatie.

| Rozzovela a răspuns (pentru Kis_Iuliana_1983):

Mersi mult pentru raspuns

1 răspuns: