| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru fete! De obicei prima menstruatie e chiar maronie, pun aceasta intrebare pentru ca la mine nu a fost asa.Ca sa fie clar am 12 ani trec a saptea, am avut mai mult timp acea secretie albicioasa, acum citeva zile am observat pe chilot o pata rozalie, mama a zis ca mi-a venit ciclul, dar eu nu sunt prea sigura.Mentionez ca a durat 2 zile si ca s-a inchis tot mai mult la la culoare devenind mai rosiatica, dar ca textura era ca secretia de dinainte.Ar putea fi o raceala, o infectie sau mi-a venit ciclul?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu generaliza daca nu stii!
Prima mestra cat si celelalte menstre trebuie sa fie rosu deschis, sange curat, nu maroniu.
Maroniu inseamna posibil infectie, posibil sange uscat!

| Rozzovela a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumesc

| Rayyy a răspuns (pentru Violleta2022):

Maroniu înseamnă că sângele s-a eliminat cu o întârziere față de cum ar fi fost normal. Nu e neapărat ceva de rău și în niciun caz nu sugerează vreo infecție. După aceea isi face griji copila happy