| asdfcffcvgvv123 a întrebat:

Intrebarile mele sunt : De ce suntem asa rai, oamenii in general? De ce nu vedem partile rele din lucruri pe care le facem? De ce nu facem ceva sa ne schimbam, sa fim mai buni, mai intelegatori. De ce acceptam ca toate depravatele sa apara la televizor, pentru nimicuri? De ce ne indoim de Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| LoreMihali a răspuns:

De ce oamenii sunt răi și profită de bunătatea, bunele intenții și de sentimentele altora? De la început trebuie spus că nu toți oamenii sunt răi. Peste tot în lume există oameni buni și răi indiferent de naționalitate, culoare sau vârstă.

Da, unii oameni profită din plin de bunătatea ta, de entuziasmul tău, de faptul că tu şti mai multe şi încerci să-l ajungi crezându-l prieten. Fără să vrei ajungi în capcana sa, te loveşte brusc şi cu greu îţi dai seama care e adevărul pentru că nu şti ce sa mai crezi.

Poate unii dintre ei nu-şi dau seama de greşelile pe care le fac, poate "a minţi" face parte din viaţa lor de zi cu zi. Cu toţii minţim dar uni oameni chiar exagerează! Nu ştiu ce motive au pentru ceea ce fac dar cred că dacă într-adevăr te-au rănit puternic trebuie să-i dai la o parte din drumul tău.

Poate uneori e greu dar crede-mă că va îţi va fi mai bine. Totul are un scop în lumea asta şi sunt sigură că cineva de sus le rănduieşte pe toate şi are grijă de toţi. Dumnezeu nu dă nimănui mai mult decăt nu poate duce, aşa că pregăteşte-te pentru că viaţa e frumoasă şi nu merită sa ne împotmolim la mal!

3 răspunsuri:
| Blamely a răspuns:

Răutatea e în natura umană. Le vedem însă nu acceptăm faptul că am greșit - de regulă din orgoliu. Pentru că schimbările ar trebui făcute la nivel mondial iar oamenii nu înțeleg că fiecare schimbare contează. TV-ul e o tâmpenie menită să îndobitocească umanitatea mai mult decât e deja. Nici eu nu cred în Dumnezeu, odată cu avansarea științei oamenii nu mai pot să "creadă și să nu cerceteze" ca în evul mediu.

| dada123 a răspuns:

Pentru ca asa suntem noi oamenii. De cand ne nastem avem pur si simplu rautatea in noi. Suntem nemultumiti de fiecare lucru pe care il primim, dar niciodata nu ne gandim cum ar fi sa daruim si noi ceva cuiva. Pur si simplu, firea omeneasca nu poate percepe doar binele, ci ''trebuie'' sa ia si raul. Am incercat un test: am facut in asa fel incat sa fac lucrurile in favoarea altora, ci nu in a mea (dar in acelasi timp fara sa ma neglijez si pe mine), si parca viata merge mai bine cand esti bun cu altii. Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun si ca te-am ajutat happy

| asdfcffcvgvv123 explică (pentru dada123):

Daca tota lumea ar face teste rolling on the floor