| alma200033 a întrebat:

La liceu pot sa intru si daca am la evaluarea nationala nota mica?

3 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hei!
Nu ramane nimeni fara un loc la liceu.
Colegii mei au avut note de la 2 pana la 9.5, eu am avut 9.

Fata care a luat 9.5 a intrat la cea mai buna sectie din oras si nici mie nu imi este rusine cu locul in care am ajuns dar trebuie sa recunosc ca anturajul de la ei mi se parea mult mai ok. Stii cum e, cateodata peste tot pare mai bine ca la tine chiar daca nu e asa mereu laughing

La polul opus, am avut si prieteni care au luat note mai mici si au ajuns la profile mai slabe. Unii dintre ei au invatat in clasa a 9-a, au luat medii generale ok si s-au mutat la profile mai bune.

Altii nu au invatat nimic, au stagnat sau chiar au ajuns mai rau decat erau. Au gasit un anturaj negativ si s-au pierdut.

In clasa a 9-a, precum si in clasa a 10-a nu se pune atat de mult accent pe invatat, adica majoritatea elevilor incep sa invete prin clasa a 11-a, cand incep simularile si se apropie examenul de bacalaureat.

Din cauza asta, daca muncesti mult prin clasa a 9-a, chiar si a 10-a, pe la inceputul clasei a 11-a te poti muta la un profil mai bun si sa fii chiar mai bun decat unii din acea clasa, considerata initial mai buna.

Totul tine de munca si de vointa, precum si de abilitatea ta de a fi autodidact. (Asta daca nu cumva au ai tai bani de dat pentru meditatii.)

Succes!

| anonim123453313 a răspuns:

Da normal! Toata lumea intra la liceu doar ca o sa intri la un liceu mai slab ca invatatura si cu anturaje mai proaste, iti imaginezi, nu? Adica poti da peste drogati, alcoolici etc etc