| anonim_4396 a întrebat:

M-am indragostit de colegul meu de clasa. Ne cunoastem de putin timp, doar din septrmbrie de cand a inceput liceul. Este o persoana deschisa cu care poti vorbi despre tot si toate, uneori cu capul in nori, genul de baiat care arata bine si ar putea fi un geniu dar nu lasa sa se vada preferand sa se ascunda printre protii si poante. Era imposibil sa nu imi placa de el. Din zi in zi de cand a inceput liceul si pana acum, ne.am apropiat oarecum. Tine sa se apropie de mine (subtil dar cu subinteles). De ex: se joaca mereu pe tableta si cand il intreb " ce?", ma cheama sa ma asez pe acelasi scaun cu el si sa stau cu barbia sprijinita de umarul lui, in timp ce imi explica foarte inflacarat cum "face praf cativa monstrii" happy. Sau cand se joaca jocuri cu masini ma pune sa-l gadil usor cu varful degetelor de-a lungul bratului. L-am intrebat a data de ce ii place si mi-a spus ca il relaxeaza, apoi l-am intrebat ce simte si a spus ca nu stie sa-mi explice, apoi mi-a suflat usor pe gat si m-a intrebat daca simt ca ma gadila si a spus ca e ceva asemanator. Alta data veneam din oras cu mai multi prieteni si am coborat la o statie de mijloc. El trebuia sa ia metroul iar eu masina, mergeam in directii opuse si el o stia dar m-a rugat sa merg cu el cu metroul. I.am spus ca nu am cartela si mi-a spus ca.mi taxeaza el, atunci am acceptat. Am coborat la metro si eu i.am spus "stii ca asteptam in directii diferite nu? " si el a spus " da stiu dar stam aici pana vine metroul " apoi cand sa urc eu in metrou m-a pupat pe obraz si a asteptat sa-mi plece metroul apoi a plecat. Sincer ma inebuneste. Are momente cand e un incapatanat si jumatate, si momente cand e un dulce. Acum ati spune probabil "asa si de ce nu incerci? ". Pai asta e problema, el are deja o prietena. Spune ca o iubeste si adevarul e ca tine la ea dar a marturisit o data ca sta cu ea pentru ca inainte nu avea o iubita stabila si le schimba mereu asa ca s.a hotarat ca ea, sa fie mai speciala. Dar ea e din alt liceu si se vad din ce ince mai rar si eu nu pot sa ma gandesc decat la ce as putea sa fac. El imi da sperante si totusi are prietena dar nu-l vad sa.i dea mesaje sau sa iasa afara cu ea. Ce as putea sa fac? Ce sfaturi imi dati?

12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Sincer, omul este capabil sa aiba sentimente legate de mai multe persoane in acelasi timp. De aceea, te rog sa te gandesti la prietena lui ca la o sora, si atunci cata vreme ei sunt impreuna, el este "cumnatelul" tau, fata de care nu poti avea alte sentimente decat de dragoste frateasca. Daca traiam in alte timpuri, daca lumea ar fi fost altfel, am fi putut trai si noi (ca denobulanii din Startrek) cu 3 soti sau sotii fiecare, dar aici invataturile si perceptia lumii sunt altele. Dar cred ca ne-ar roade gelozia, ca asa suntem noi, asa ca poate ca-i mai bine ca suntem monogami.
Apoi in viitor vei vedea ce va mai fi.

| h3r a răspuns:

Complicat cu colegii.
De fapt, voi vă complicați.

| 26Geo a răspuns (pentru h3r):

Ai patit-o draga de te vaiti atat?laughing)

| h3r a răspuns (pentru 26Geo):

Ce nu înțelegi din "voi"?
Iar te bagi aiurea în seamă.

| 26Geo a răspuns (pentru h3r):

Ce nu intelegi din "complicat cu colegii"? Dai niste raspunsuri tare tampite.Iti place sa o arzi aiurea pe aici sperand la locul unu? Tu si inca cativa care dati raspunsuri aiurea doar pentru un amarat de tricou sau sa va bagati si voi aiurea in seama. Daca vrei sa dai sfaturi, da-le, unii au nevoie de ele, nu de critici. Sper ca m-am facut inteles D-ra Dambla.Bafta

| h3r a răspuns (pentru 26Geo):

La categoria "copii" cu tine!
Noi ăia ciudați dăm răspunsuri serioase și ajutătoare celor care au nevoie, cu probleme SERIOASE!
Nu râdem de nimeni!
Ca să fii pe locul 1 și să ai parte de tricou trebuie să respecți anumite cerințe și să dai niște răspunsuri coerente! Ori, noi nu facem asta, doar tu ai zis!

Nu te mai băga în seamă ca musca în lapte, nu te apreciază nimeni.
Ți-am dat prea mult atenție, înțelesule/înțeleaso!

| 26Geo a răspuns (pentru h3r):

Ce raspuns serios dai? Nu te complica cu colegii? E dreptul fiecaruia sa incerce,nu sa stea cuminte in banca lui pentru ca asa spuneti voi astia "seriosi"! Cele mai cretine raspunsuri le dai,nu incerca aia,nu face aia,nu e bine...WTF? Pe timpul comunismului tu erai buna,toti trebuia sa faca ca tine,sa gandeasca ca tine. Daca vrei sa dai un raspuns serios,vino si cu argumente, sa vedem si noi pe ce te bazezi, nu spune doar "nu e bine asa".Ei pun intrebari si asteapta un raspuns motivational, cu exemple, nu un simplu "fa cum zic eu" asta ii poate spune si prietenul/prietena ei/lui cea mai buna.

| h3r a răspuns (pentru 26Geo):

Tocmai asta e problema, comentezi fără să cunoști!
Mi-ai văzut tu cumva răspunsurile?! Sau sfaturile mele?!
Sau a celorlalți?!
Ai tu ceva cu mine, nu-mi pasă! Dar veziți de treaba ta, nu ți-am comentat nimic!

Și care e diferența dintre răspunsul meu, respectiv nu te complica cu el că nu va merge, față de al tău când îi spui să sară la gâtul lui să-l sărute? Sunt doar niște copii, ce Dumnezeu! Oare ce ar fi să facă așa cu toți?!
Țin să cred că ori ești un tânăr frustrat, ori o tânără care sare la oricine!

Cu tot respectul pe care nu ți-l port, o zi bună! Fără reply, că nu are rost!
Sper că tu nu ești "dambla" și îți vezi de treaba ta, mai exact să dai sfaturi potrvite!

Salutare!

| Chrisz a răspuns (pentru 26Geo):

Auzi, cine eşti tu să impui cui/ce să răspundă? Tu vorbeşti de "locul unu", dar se pare că ai mai multe răspunsuri decât Diabla.Vezi'ţi de jucăriile tale şi nu te mai lua aiurea de useri care chiar răspund serios şi la subiect, nu ca alţii care vor doar să se bage în seamă. Care e problema ta că şi'a spus punctul de vedere/părerea? Probabil eşti frustrat că tu nu ai fost plăcut de colege la şcoală, iar răspunsul ei ţi'a "trezit" amintiri dureroase.Ia stai în banca ta că altfel "ne împrietenim şi ne va fi greu la despărţire"!

| 26Geo a răspuns (pentru Chrisz):

Deja imi dau lacrimilesad

| Cristiann25 a răspuns:

Ce dragut si mai ales apreciez ca sunteti la liceu amandoi si nu doi copii cum sunt multi pe aici de 12-13-14 ani!
Incearca sa-ti petreci din ce in ce mai mult timp cu el. Uite in weekend il poti invita chiar tu la o plimbare in parc! Cu siguranta el te place. Daca vrei mai multe sfaturi imi poti lasa id-ul pe privat si vorbim.Succes,te pup.

| 26Geo a răspuns:

Cand te mai pune sa stai cu barbia pe umarul lui, saruta-l pe gat.Vezi ce reactie are. Daca le face cu subinteles, ar trebui sa reactioneze destul de rapid la chestia asta, daca nu, inseamna ca doar se joaca si ti s-a parut.Bafta