| ion326 a întrebat:

După o dieta de 700-800 calorii pe zi am ajuns unde am vrut. Întrebarea mea este, dacă mănânc între 1200-1500 calorii ma voi îngrășa la loc sau ma mențin?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Unde ai ajuns?

| Catrice a răspuns (pentru darrio2007):

La spital laughing

| ion326 explică (pentru darrio2007):

La greutatea dorită

| ion326 explică (pentru Catrice):

Te crezi interesant?

| Catrice a răspuns (pentru ion326):

Nu,da' tu acolo ajungi.

| darrio2007 a răspuns (pentru ion326):

Incearca sa te mentii asa.

| Floridori a răspuns:

Depinde de cate calorii ai nevoie acum, la inaltimea ta, greutatea pe care o ai in prezent si nivelul de activitate fizica pentru a te mentine.
Totul depinde de cele 3 criterii enumerate mai sus.

| isemilia a răspuns:

Depinde. Una este sa fii sportiv de performanta si alta este sa lucrezi in IT de exemplu si sa stai toata ziua pe un scaun. E important cate calorii pierzi, insa teoretic da, vei lua in greutate, insa depinde din nou de ce stil de viata ai. (sedentar etc)

| Miuletz a răspuns:

Depinde de inaltimea, varsta si greutatea ta. Nu este sanatos sa ai undeficit caloric atat de mare, daca ai peste 16 ani ar trebui sa mananci minim 1200 calorii doar pentru a iti mentine organele. Poti sa ai probleme cu inima daca faci astfel de diete extreme. Daca nu faci deloc miscare ia ca referinta caloriile pentru femei (2000) sau barbati (2500) si scade 500 pentru a-ti mentine greutatea. Eu zic sa mananci putin mai mult la inceput (gen 1700 femeie/2000 barbat) sa vezi daca iti menti greutatea, si daca vezi ca incepi sa te ingrasi scazi 100 calorii. Mereu sa te cantaresti la sfarsitul saptamanii, greutatea se schimba constant si nu iti poti da seama de pe o zi pe alta daca te-ai ingrasat. Decat sa faci un deficit caloric atat de mare mai bine te plimbi 20-30 min pe zi.