| Elial a întrebat:

M-am saturat. M-am saturat sa traiesc in lumea asta "perfecta" si sa fiu judecata intr-una. Cum pot sa ma consider frumoasa, cum pot sa am incredere in mine, cu asa fel de oameni in jur? Ce pot sa fac eu ca am crescut atat de mult, ce pot sa fac daca nu vad bine si port ochelari, ce pot sa fac daca am cosuri pe fata si arat asa? Cu ce am gresit? Nu am avut niciodata prieten si sunt sigura ca nu voi avea niciodata. As vrea ca cineva sa ma placa asa cum sunt eu. Nu pot sa inteleg de ce unele pot fii atat de perfecte si frumoase, iar eu arat asa. Nici nu pot sa imi imaginez ce spune lumea despre mine cand ma vede pe strada, nici nu vreau sa stiu. As vrea sa ma pot uita si eu in oglida si sa spun ca sunt frumoasa, dar tot ce pot sa fac cand ma uit in oglinda este sa plang. Vreau sa ma indragostesc si eu si sa simt ca sunt iubita macar odata. Nu inteleg care mi-e rostul aici, ce am facut sa arat asa, de ce nu pot fii si eu un om normal? Atatea cupluri fericitie vad in jurul meu, atatea fete frumoase care se simt bine in pielea lor si nu le e frica de judecata oamenilor, iar eu. Nu stiu ce sa fac...

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Să-ți vezi de treaba ta... ce tot te stresezi de ce gândesc alții?
Pa, pa.

| AtateaConditii a răspuns:

O sa cresti si o sa te faci frumoasa, majoritatea adolescentilor se confrunta cu acnee si alte probleme adolescentine. Crede-ma ca va veni si soarele pe strada ta. Tu trebuie sa nu mai pui la suflet ce zice lumea, oricum nu te place de ce sa iti pese ce zice? Tu da importanta celor care te iubesc si bucura-te de viata alaturi de cei ce te iubesc, poate numai familia nu conteaza, du-te in excursii cu familia, fa ceva care sa te faca sa te simti bine, nu baga in seama pe cei care te judeca sunt doar prosti si vor sa te faca sa te simti prost pentru ca nu le faci fata. Daca tu comentezi la ei, sigur o sa isi schimbe parerea despre tine, poate ca esti urata dar daca ai curajul sa te faci respectata esti o fata puternica. Si cu frumusetea stai linistita ca o sa vina si aia pe la 18 ani-20 si o sa ai o multime de baieti pe urmele tale de nu o sa stii cum sa scapi de eilaughing.

| Malinutza99 a răspuns:

Ai dreptate... in zilele noastre gasesti numai idioti care te judeca dupa aspectul fizic si nu duppa valoarea ta adevarata. Baietilor din zilele noastre le plac doar fetele cu sani mari si buze pline cu botox chiar daca unele nu stiu nici cat face 1 + 1. Nu stiu ce sa zic in cazul tau, dar probabil vei gasi si tu un baiat care sa te iubeasca asa cum esti. Succes! O zi buna!

| Máá_Al_Le_1993 a răspuns:

Oamenii in jurul nostru ne par prieteni, care ne inteleg. dar tot ei barfesc si spun vorbe urate nu se uita mai intai la ei..asta e lumea. si o sa devina din ce mai ce mai groaznica. dar iti dau un sfat. fi tu insuti si nu baga in seama tot ce zice lumea. nimeni nu e perfect si poti sa faci orice. :*

| JoeAlb a răspuns:

Nu traim intr-o lume ideala sau perfecta iar asta o stie oricine. Multi doar se prefac ca le e bine iar altii isi fac viata asa cum vor ei.

Intra in a doua categoria, fa-ti o ocupatie, construieste-ti un caracter si fii frumoasa prin ce faci si prin determinarea pe care o arati pentru stilul asta de viata. Asa devenim cu adevarat atractivi.

| AnnaPaula29 a răspuns:

Prin asta am trecut si eu. Cred ca timpul le rezolva pe toate. Si eu eram imperfecta. Aveam multe cosuri, purtam haine largi, nu imi placea sa ma asortez, nu aveam chef sa fac nimic nou, totul era monoton. Prietenii mei ma ocoleau si ma simteam singura. Pana cand am zis STOP! E viata mea si trebuie sa ma distrez, sa profit la maxim de ea, ca doar una e! Am scapat de cosuri foarte usor, cu o solutie speciala, ZINERIT. (Cred ca o gasesti la orice farmacie. E in jur de 35 de lei. In prospect scrie cum trebuie sa o folosesti. Nu uita sa folosesti si o crema hidratanta dupa ce te stergi de acesta solutie!) Urmatorul pas a fost sa ma integrez in grupul de prieteni. Vorbeam orice imi venea in minte, nu mai "pastram" pentru mine. Look-ul mi l-am schimbat prin a purta blugi stramti, fuste scurte, rochii vaporoase, bluze de culori deschise si pline de sclipici si paiete. Parul il aveam in scari, asa ca mi l-am tuns drept. Am inceput sa ma machez, nu pot sa stau fara asta acum. Ochelarii! Eu imi doresc sa am ochelari! E un lucru la moda. Ma ales aia cu rama neagra, ovali.

Dar sa stii ca cel mai improtant lucru pe care trebuie sa il faci e pe plan psihologic. Daca tu ii impui subconstientului ca esti urata, ca nu mai stiu ce, atunci el proiecteaza in mintea ta scene negative. Deci incearca sa fii cat mai optimista, schimba-ti look-ul, incearca o noua viata vazuta din alti ochi. Si nu uita: FRUMUSETEA E IN OCHIUL PRIVITORULUI!