| lorennnna a întrebat:

Ma ajutati va rog? in noaptea de inviere, adica azi. se aduce lumina acasa? sau se lasa in cimitir sa nu le iei lumina mortilor? multumesc big hug fundita.

4 răspunsuri:
| Chαяtreux a răspuns:

Se aduce acasa.

| Shara17 a răspuns:

Lumina pe care o iei trebuie sa o duci acasa. Eu asa stiu ca se face dintotdeauna si incerci sa o pastrezi cat mai mult timp... adica cand se termina o lumanare, o schimbi si tot asa... ma rog acum de faza cu "sa nu le iei lumina mortilor"!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu ca se ia lumina de la biserica, se duce la cimitir si se aprind acolo lumanari iar apoi ori te intorci cu lumina la biserica orite duci acasa.

| creata13 a răspuns:

Pai...poti face cum vrei.Dar daca vrei sa ai si acasa si la cimitir, poti lua niste candele in plus pe care sa le duci la cimitir.Si pe restul le duci acasa. Faci cum crezi.Eu de obicei o aduc acasa, dar parintii mei incearca sa ajunga si la mormintele bunicilor mei.In orice caz, important e sa iei lumina. Sper ca te-am ajutat:X