| anonim_4396 a întrebat:

Ma puteti ajuta cu sfat.Deci sa vad de unde sa incep.Pai in clasa. a 5 m-am mutat la o alta sc. a fost putin greu pana m-am acomodat cu copii, profesorii, etc...In primul an am stat in banca cu 2 fete(am avut banci de cate 3) iar in clasa. a 6 m-am mutat de o prietena pe care o cunosteam de 3 ani si o fata care venise si ea in a 5(o chema ana). Ne-am apropiat ff mult si am vazut ca avem multe in comun:muzica, animale, desen, etc. problema era ca ea este si acum cred considerata cea mai buna la desen(dar cu siguranta nu era asa ) adica toti ii admira desenele ca vai nu stiu ce nu stiu cum, ca scrie mai frumos, ca e mai frumoasa, si tot asa.in ciuda tuturor acestor lucruri ea era prietena mea cea mai buna.In cls a 7 m-am mutat la casa dar de dragul prietenelor mele am ramas la scoala asta cand puteam sa merg la liceul de arta(la sfatul profesoarei de desen)dar am ramas. Mi-a fost putin greu la inceput dar m-am obisnuit, eram inca prietena ff buna cu ana DAR de o luna de zile s-a schimbat F mult.Adica pe mess nu raspunde, numai eu o sunam(pentru ca ea imi zicea ca nu o obliga nimeni sa ma sune) si si-a gasit f multe prietene genul acela de cele mai populare care am aflat ca unele dintre ele nu o suporta.Ne certam f des incat am ajuns sa ne certam in ziua de craciun pentru ca ea nu vrea sa imi spuna ce a primit de craciun. Ah si am uitat sa spun nu ma intelege cand ii zic ca imi doresc un prieten(vedeti o alta intrebare de-a mea) dar acum inteleg mai bine de ce simt asta pentru ca parca am avut o presimtire ca prietenia nostra va ajunge sa scartatie.Mersi mult pentru sfaturi crying happy

2 răspunsuri:
| ViVi a răspuns:

Buna... te inteleg si eu am avut o prietena de 8 ani de zile si anul asta s-a schimbat
de ce? pentru ca a gasit fete populare si ei i se pare ca e mai ''cool'' cu ele ca sa zic asa ca au bani ca au iubiti etc
nu trebuia sa faci sacrificii pentru ele pentru ca prietenii se schimba ani de zile eu am facut sacrificii si am ajutat pe prietena mea si acum nici nu ma baga in seama... dar am invatat un lucru din experienta asta sa nu te sacrifici pentru prieteni pentru ca ei profita de tine si cand au chef te lasa happy
asta nu inseamna sa nu ai prieteni deloc dar fi si tu ca ei indiferenta pur si simplu ...nu trebuie sa fii populara pentru ai castiga din nou prietenia trebuie sa fii tu
nu trebuie sa te schimbi pentru ele sau alte sacrifici daca nu te baga in seama nu o baga si tu plateste cu acceasi moneda tu de ce esti mai fraiera ca ea si vb cu ea si ea cu tine nu
de ce o lasi sa profite de prietenia ta?
gaseste alta prietena
prieteniile se schimba nu raman aceeasi dar cei mai buni prieteni care stau mereu cu tine si te iubesc mereu si merita sa faci sacrificii este familia
succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hey happy. si eu am avut 2 pr fte bune. (eu is in a8a si m-am mutat la o alata in sc a7a ). deci ne intelegeam super bine. dar anul asta am fost intr-o excursie si ne-am certat mega rau. ama2 au pr mai populare si "pitzie" ca mine si am invatat sa le ingor si sa uit ca is prietenele mele. pentru mine va fi foarte greu pentru ca ai mei nu vor sa ma mute la alta scoala. si noi suntem fte putini in clasa oh go on. las-o in pace ca se va intoarce la tine mai ales ca acele o so lase balta la greu si unde crrezi ca se va intoarce?! la tine happy. si incearca sa iti faci o alta prietena. stiu ca e greu da merita incercat happy ai grija. :*