| Teo_Daria_1980 a întrebat:

Mă scuzați că pun astfel de întrebare aici, dar aș dori să vă spun totuși povestea mea, (fără hate)
Eu plac un băiat (de la mine din clasă) de 3 luni bune. Mereu vorbește cu mine (nu în fiecare zi), mai facem glume în oră sau pauză, se comportă frumos cu mine și a fost alaturi la bine si la greu. Uneori, sunt geloasa din cauza că stă cu mai multe fete și chicotesc. Multe fete ma barfesc pe la spate (in legătură ca as fi slaba, frumoasa) Si in cele mai recente zile mai comunicăm. Credeți că m-ar plăcea, sau doar vrea să fim prieteni?

Răspuns Câştigător
| BotezanDaniel a răspuns:

Nu iti dori nimic,ca sa nu suferi! happy Gandeste-te la consecinte inainte sa le suporti!winking Stiu ca e dureros,dar gelozia te omoara. Faptul de a vedea cum(probabil,nu stiu exact)ii pune mana pe fund la o fata sau pe sani,glumesc,se distreaza. Poti trai cu durerea, privind? crying Poti, dar nu e corect.Tu nu vrei de fapt nimic din ce ai mentionat mai sus, totul e doar in mintea ta, ca si cum altcineva isi doreste si are aceste visuri. happy Realizeză din ce în ce mai mult, că nu mai poate exista durere în prezent, că ai tot ceea ce ti-ai dorit vreodată.Că visurile ta infantile pe care le aveai cândva şi crezând că le ai, te credeai fericita, s-au dovedit a fi deziluzii şi deşertăciune.Acum lumea trebuie să fie aşa. tongue Fără visuri şi fără idealuri, să nu suferi şi să nu duci lipsă de nimic.Imaginarul nu este pentru lumea asta.winking Da-ti seama,că ai tot ce ti-ai dorit, şi că ar fi egoist să îti doresti mai mult! În clipa asta ai impresia că visurile tale încep să fie tot mai reale, nu pentru că s-au îndeplinit, şi pentru că ti-ai dat seama că ele au existat doar în mintea ta, că nu ti le doreai tu şi parcă altcineva şi le-a dorit. happy Ne gândim tot timpul "Cum ar fi fost dacă?","Dacă aş da din timp înapoi...", avem tot timpul nevoie ca lumea să fie altfel decât este deja. sad De ce? Viaţa este deja completă, desăvârşită. Viaţa este perfectă. big grin Gândirea noastră e imperfectă. Gândirea noastră nu există. Gândind imperfect, plângem în loc să exultăm şi ne mâhnim în loc să ne fie zâmbetul larg deschis.Multa sanatate! happy Funda(Raspuns castigator)? big grin

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sunt prea putine semne sa ne dam seama.

| Andreeush a răspuns:

Poate te place dar e prea timid sa faca el primul pas.

| Teo_Daria_1980 explică (pentru Andreeush):

Chestia e că multe fete sunt innebunite după el si misunea este si mai grea.

| GirlOnline81 a răspuns:

Pe langa ca esti geloasa, mie imi pari putin posesiva, acel gen de posesiv care gandeste "e al meu si doar al meu", in cazul tau "daca eu nu-l pot avea, nimeni nu se poate bucura de tine".

| BotezanDaniel a răspuns:

Salutare! happy Nu mai fi geloasa, te distrugi! crying

| BotezanDaniel a răspuns:

Asta in cazul in care suferi din dragoste! happy Daca nu e atat de profund, sincer eu cred ca te place, dar e nevoie de mult tupeu din partea ta(cam ceea ce au fetele langa care el isi petrece cea mai mare parte din timp) big grin Dar nu trebuie sa depinzi de socializarea cu el, cum am mai spus, lumea trebuie sa fie asa. big grin Mult succes!winking

| Teo_Daria_1980 explică (pentru BotezanDaniel):

Mulțumesc! Se întampla ca o fata sa vorbeasca cu el mult și ca eu sa devin geloasa (sunt un om in general posesiv), dar cum ai spus "Gelozia mă va distruge." Nu stiu ce subiecte să am cu el, nu am scris cu el deloc, deoarece nu vreau să fiu o nebună?
In cazul acesta, vreau să fiu mai apropiată de el

| dmstefania a răspuns:

Buna. IN primul rand te-as sfătui să te informezi daca are iubita. Daca are, nu ai nici o sansa si apropo. Un mic sfat! Nu spune secretele tale nimănui deoarece în fața de familie, nimeni nu iti va vrea binele! ITI SPUN DIN PROPRIA EXPERIENTA

| Teo_Daria_1980 explică (pentru dmstefania):

Te cred, doar că l-am intrebat și a zis că nu.

| BotezanDaniel a răspuns (pentru Teo_Daria_1980):

Gelozia nu e o emotie buna. sad Ai putea sa te gandesti ca fetele nu o fac din rautate, pentru tine.Vor doar sa isi exprime bucuria fata de acel coleg.winking Nu te poti ascunde dupa pretextul ca esti indiferenta. big grin Sa pretinzi ca nu te doare, cand de fapt esti afectata! crying Asuma-ti aceasta gelozie, si nu vei mai suporta consecintele!winking Mult succes!

| alina2019 a răspuns:

Un vot la acest concurs va rog sa castig acest premiu http://concurs.talk4fun.net/telefon-mobil/ Multumesc

| Teo_Daria_1980 explică:

Aș dori niște sfaturi cum sa ma comport cu el.

| Teo_Daria_1980 explică:

Da, doar că nu arat ca sunt geloasă, mă prefac indiferentă.