| ionutB0090987 a întrebat:

Ma simt singur, nu am prieteni sau macar cunstinte, e trist sa vreau sa ies din casa dar sa nu am cu cine... si ma doare faptul ca imi este foarte greu sa imi fac o relatie cu o fata, mai ales cand vad foarte multe cupluri pe strada. Ce credeti ca ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Aa...la 14 ani asa sunt toti, nu doar tu. Poti sa citesti niste carti: Limbajul trupului, neaparat. Carti de leadership pentru adolescenti. Fa-ti un cerc de prieteni, fii mai comunicativ, diplomat, cu curaj, ca nu se intampla nimic rau. Fa-ti prieteni din toate categoriile sociale, baga multi pe Facebook, dar nu permite orice. Fii popular in mediul on line, si treptat o sa devii si in viata reala. Propune intalniri cu colegii la film si iesiri in mall, diverse locuri de plimbat si distractii in weekend sau dupa ore. Incepe sa practici un sport, creste stima de sine si increderea in organismul tau. Mergi la sala, ca te ajuta. Un corp frumos si dezvoltat armonios atrage oameni si in special fete. Fii spontan, sincer, comunicativ, placut, indraznet, decent.Gaseste-ti un hobby, ceva ce iti ocupa timpul. De exemplu fa voluntariat, sau mergi la actiuni de ecologizare, ceva, orice. Cauta evenimente pe Facebook pentru adolescenti si participa la cat mai multe.

4 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Angajeaza-te la o firma cu multi angajati sau inscriete la o facultate (de stat) ca sa poti sa te integrezi intr-un grup, sa-ti faci un grup de interese si prieteni, sa poti iesi, sa poti socializa, sa poti sa cunosti pe cineva. Ca baiat e mult mai usor decat ca fata. Poti sa mergi si sg pe strada si sa abordezi fete, dar cu bun simt, daca te refuza, uiti in secunda 2. Si gata

| ionutB0090987 explică (pentru Sonia822):

Faza este ca am doar 14 ani.dar mersi de sfaturi in caz ca raman asa toata viata lol

| ionutB0090987 explică (pentru Sonia822):

Wow mersi de sfaturi... nu stiu cum nu m-am putut gandi la toate astea. MERSI MULT.

| Sonia822 a răspuns (pentru ionutB0090987):

Aa...la 14 ani asa sunt toti, nu doar tu. Poti sa citesti niste carti: Limbajul trupului, neaparat. Carti de leadership pentru adolescenti. Fa-ti un cerc de prieteni, fii mai comunicativ, diplomat, cu curaj, ca nu se intampla nimic rau. Fa-ti prieteni din toate categoriile sociale, baga multi pe Facebook, dar nu permite orice. Fii popular in mediul on line, si treptat o sa devii si in viata reala. Propune intalniri cu colegii la film si iesiri in mall, diverse locuri de plimbat si distractii in weekend sau dupa ore. Incepe sa practici un sport, creste stima de sine si increderea in organismul tau. Mergi la sala, ca te ajuta. Un corp frumos si dezvoltat armonios atrage oameni si in special fete. Fii spontan, sincer, comunicativ, placut, indraznet, decent.Gaseste-ti un hobby, ceva ce iti ocupa timpul. De exemplu fa voluntariat, sau mergi la actiuni de ecologizare, ceva, orice. Cauta evenimente pe Facebook pentru adolescenti si participa la cat mai multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De parcă eu am prieteni, dar nu mă mai plâng atâta. În fine, am ceva prieteni, dar ii vad cum vezi tu cometa pe cer. M-am obișnuit sa îmi trăiesc viata în singurătate și crede-mă, cum mai spunea cineva : în preajma prietenilor timpul trece altfel, dar e mai sănătos fără. Sincer, a avut dreptate pentru ca recent am rupt firul unei așa-zise prietenii "adevărate", unei așa-zise prietenii pentru care eu am pus suflet ca prostul și nu am primit cu aceeași moneda. Și nici eu nu am pe nimeni, ma refer la iubita. Am avut și asta, cândva. Dar am ajuns în situația în care îmi doresc libertate, îmi doresc spațiu, spațiu numai al meu. Vreau să fiu lăsat in pace. Iar la cât de rănit am fost de prieteni și femei m-a convins sa iau distanță, am învățat ce oameni sa accept în jurul meu și am ridicat în jurul meu un zid peste care nu oricine poate trece.

Sunt singur și crede-mă ca sunt mai fericit. Recent mi-am cumpărat o bicicletă MTB și uit de supărări când pedalez. Când pedalez mă refer la kilometri întregi pentru că ieri am parcurs 60 km pe bicicleta, alaltăieri 101 km. Dacă îmi permite vremea, as vrea sa iau trenul pana la București și sa revin la Brașov, pe DN1, pe bicicleta.

Se poate trăi fără prieteni și iubită, exista activități și pentru noi doar să găsești ceva ce sa îți placa sa faci. Dacă stai închis toată ziua în casa nu faci bine deloc doarece poți intra în depresii.

Și nu există "că vreau să ies din casă, dar nu am cu cine". Nici eu nu am cu cine, dar totusi ore întregi le petrec pedalând prin localități învecinate, mai înjur cate un șofer, câte un pieton amețit, imi mai iau și eu câte o înjurătură de la alți șoferi. laughing dar nu e ok sa stai în casa pentru ca nu ai cu cine sa ieși.

Și am dublul vârstei tale, apropo.