| AllNone a întrebat:

Mai am doar un an si dau capacitatea... Ma gandesc la viitorul meu dar mediile si notele tot incep sa scada ( mai ales la mate si fizica, dar nu numai ). In clasa a V-a am avut media generala 9, 53; in a VI-a 9, 13. Si notele tot scad. Poate la unii li se par medii mari, dar eu nu cred asta ( mai ales ca sunt intr-o clasa de elita ), si mi-e frica ca nu voi ajunge ce mi-am dorit. Cum as putea sa imi salt notele, si mai ales sa ma salt pe mine? Cum m-as putea pregati mai mult? Cei care ati trecut prin aceasta situatie, cum ati procedat? Precizez ca sunt din Brasov, ce licee credeti ca mi-s-ar potrivi, sau la care as putea intra ( de la cele mai bune in jos )! Poate sunt multe cerinte de raspuns, dar oricare ar fi, e binevenit!
FUNDA *

Răspuns Câştigător
| iamprettybored a răspuns:

în primul rând, e important să nu începi să te panichezi, pentru că dacă te stresezi tot timpul nu te vei mai putea concentra pe ceea ce trebuie. îți spun asta din proprie experiență.
de la 9, 53 la 9, 13 este o diferență destul de mare, de la un an la altul. și asta ținând cont și că clasa a șasea este destul de ușoară în comparație cu celelalte (asta nu zic pentru acum pentru că sunt mai mare, mie și într-a șasea mi s-a părut materia ușoară față de alți ani). se mai întâmplă să avem perioade proaste, decăderi la învățătură și așa mai departe, dar atunci când nu ai înțeles o lecție sau anumite lucruri, este important să le reiei, ca să nu rămâi cu lacune. materia de clasa a cincea și a șasea conține doar lucrurile de bază, fără de care nu vei putea trece mai departe.
încearcă să îți dai seama la ce materii ești mai slabă, dar mai ales în ce privințe. de exemplu, la fizică s-ar putea să fii bună la învățat definiții și formule, dar nu și la probleme (așa e la mine =)) ). axează-te mai mult pe lucrurile pe care nu le stăpânești. încearcă să îți faci temele la toate materiile, pentru că în general profesorii îți dau teme care o să te pregătească pentru testele ce vor urma sau pentru teze. și în plus, așa îți poți da seama unde nu te pricepi și îl poți ruga pe profesor să te ajute.
îți poți ruga și părinții să te ajute, unde ai nevoie, pentru că au fost și ei de vârsta ta și sigur se pricep la cel puțin o materie. de exemplu, tata se pricepe să-mi explice la fizică și matematică, iar mama la română și biologie. mă rog, asta în cazul meu, la tine este diferit probabil. dar ai prins ideea.
la matematică și eu am avut probleme, și dacă nu aș fi început cu meditațiile din clasa a șaptea, nu cred că aș fi reușit să înțeleg toată materia. matematica de a șaptea și a opta este extrem de grea și importantă pentru examen, așa că îți recomand să te duci la meditații, cel puțin o dată la două săptămâni, dacă nu poți mai des.
la licee este mai delicată situația, contează și la ce profil vrei să te duci și la ce te descurci tu mai bine. dacă ești foarte bună la română, istorie, geografie, te poți duce la filologie. aici se intră cu medii destul de mici (în jur de 6-7 la majoritatea), în afară de unirea (la care se intră cu medii peste 7-8, depinde și de bilingv). cu toate că am înțeles că nu ești foarte bună la matematică și fizică, nu ar trebui să te dai bătută! cu matematica o poți scoate la capăt, crede-mă că dacă ajungi să o înțelegi nu este așa de grea, iar la fizică și chimie oricum o să reiei materia de a șaptea când ajungi la liceu. la matematică-informatică nu știu dacă vei putea intra (nici eu nu visez la așa ceva, deși am mediile generale peste 9, 60 în toți anii), dar la științe ale naturii se intră cu medii un pic mai mici decât la mate-info (cam 8-maxim 9 la majoritatea, depinde și de liceu acum, la unele intri și cu mai puțin).
îți recomand site-ul ăsta: http://www.admitereliceu.ro/alege-liceu-pas-2?county_id=&city_id=2012 care îți spune exact ce licee sunt în fiecare oraș și cu ce profiluri, medie de admitere etc.

și stai liniștită, să nu te agiți prea tare de acum, că până la anul mai este suficient timp să te pregătești. dacă mai ai nevoie de ceva, spune-mi și mai discutăm, eu sunt a opta acum, sunt tot din brașov. multă baftă :)

| AllNone explică (pentru iamprettybored):

Mersi! Poate numele ti-a sugerat ca sunt fata, dar sunt baiat. happy Meditatii fac de trei ori pe saptamana ( cate o ora ).

| iamprettybored a răspuns (pentru AllNone):

îmi pare rău happy a fost neintenționat, am avut impresia că ești fată, nu știu de ce. sper că te-a ajutat răspunsul meu.

| AllNone explică (pentru iamprettybored):

Cu siguranta m-a ajutat!

| AllNone explică (pentru iamprettybored):

Sti cumva din ce capitole/lectii se poate da? ( Macar cateva ) MERSI! happy

| iamprettybored a răspuns (pentru AllNone):

Din ce lecții se poate da ce? laughing Îmi pare rău, nu am înțeles întrebarea.

| AllNone explică (pentru iamprettybored):

Capacitatea.Sau nu e o regula? Mersi oricum.

| iamprettybored a răspuns (pentru AllNone):

Sunt anumite tipuri de exerciții care se dau întotdeauna, dar se mai schimbă puțin de la an la an. Poți să te uiți aici la ce s-a dat anul trecut: http://subiecte2015.edu.ro/2015/evaluarenationala/Subiecte_si_bareme/
și aici la ce s-a dat la evaluare în 2014: http://subiecte2014.edu.ro/2014/evaluarenationala/Subiecte_si_bareme/

| AllNone explică (pentru iamprettybored):

Mersi!

9 răspunsuri:
| ABCD122 a răspuns:

Eu zic sa iei meditatii.