| oanaalexandrescu27 a întrebat:

Mai am vreo șansă să intru la facultate dacă am fost pusă în lista de așteptare? Eu am bifat taxă și m-am uitat la mediile din anii precedenți în care media de la taxă a fost de 5, 80 - 6, 50 întrucât admiterea se face pe baza mediei dintre rezultatul la romana si materia optionala de la bacalaureat. M-am uitat acum peste lista cu cei admiși la taxă anul acesta și sunt doar medii de 9. E posibil ca aceștia să urmeze de fapt altă facultate și ca aceasta să fi fost doar o opțiune? Sunt foarte demoralizată. Mai are rost să merg să îmi confirm locul în așteptare? Nu am cu cine să vorbesc. Părinții sunt indiferenți în aceste circumstanțe, iar prietenii mei nu se implică în genul acesta de discuții. Chiar îmi doresc să urmez acea specializare.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca voiai intr-adevar sa intri la o facultate, trebuia sa-ti fii dat interesul in timpul liceului si sa inveti mai bine, fiindca cei cu medii de 5 si 6 nu prea au loc pe nicaieri, fiindca sunt codasii si puturosii liceului.
Evident al "fara taxa" intra numai premiantii, cei cu medii de 9 si 10, asa cum este si nromal. Dupa ce se ocupa acele locuri, repartizarea este in functie de medie la taxe, unde trebuie sa platesti tot.

| oanaalexandrescu27 explică (pentru Violleta2022):

N-ai înțeles nimic. Eu nici nu vreau la fără taxă, iar media mea a fost de 7 și. Am spus doar că în anii trecuți au fost medii foarte mici, iar acum e ciudat să fie doar 9 atât la buget (unde nu vreau) cât și LA TAXĂ. Poți să citești mai bine întrebările oamenilor înainte să sari cu gura.

| oanaalexandrescu27 explică (pentru Violleta2022):

Uite că am intrat până la urmă. Să îți bagi părerile undeva. Decât să descurajezi oamenii mai bine îți vezi de viață (în caz că ai una).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Probabilitate mică. 2. Nu mai are rost.

| oanaalexandrescu27 explică (pentru sadrian46):

Uite că am intrat până la urmă. Mai bine vă abțineți din comentat decât să descurajați oamenii.

| GavriliuVASILEIOS a răspuns:

Bună, vreau sa zic de acum că nu am venit cu un răspuns plus că am văzut că ai intrat, felicitări!
Eu mă aflu cam în aceeași situație, m-am înscris la FAA și am ales mai multe profile ( 3) și se intra pe dosar și eu am aplicat la taxa (6. 77media finala de bac ) și pe site ul lor la mediile la taxa erau de 6-6.50+ și de aceea am aplicat la taxa.
Dar astăzi am primit lista și sunt pe lista de așteptare și m-am uitat și sunt numai note de 8.50-9.80 ( medii enorm de mari față de cum arătau pe site ul lor, in legătură cu mediile cu care s-a intrat anul trecut ) și vreau să știu dacă mai am șanse sau cum sa procedez, te întreb pe tine că m-am regăsit în aceași problema și poate poți să mă ajuți cu niște sfaturi.
Mersi mult!