| Maria2008q a întrebat:

Mama mea ma tot face proasta. Am incercat sa ii explic ca nu imi place si ca nu sunt asa. Ea o perioada a inteles dar acum ma face din nou proasta. Imi zice ca sunt o proasta si tipa la mine din cele mai mici greseli. Acum fac greva foamei si ma gandesc ca poate asa va inceta.

19 răspunsuri:
| sammie a răspuns:

Dacă faci greva foamei și te comporți urât cu mama ta asta înseamnă că ești o răsfățată. Mama ta te-a crescut și te-a făcut. Dacă ea nu era tu nu existai.

Poate trece și printr-o perioadă mai dificilă așa că înțelege-o. Și o să repet din nou: Ea te-a făcut nu tu pe ea! Și ea te îngrijește și nu te lasă să dormi în boscheți!

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru sammie):

" Ea te- a făcut nu tu pe ea!"
" Și ea te îngrijește și nu te lasă să dormi în boscheți "
Asta ține de datoria părinților, ca nu a pus-o nimeni pe draga ei mamica ca să o conceapa și nici ea săraca nu a ales ca noi toți de altfel " sa ne naștem ".
Mama îți este nu doar cea care te naște și îți gătește ( și vai ce mama buna) ci și cea care îți oferă afecțiune, te sfătuiește și te sprijină.

| sammie a răspuns (pentru Alexia999997777777777777):

Nu, sunt alți copii care dorm în boscheți și mănâncă un colț de pâine pe zi. Pe ce lume trăiești? ( Nu vreau să mă cert sau ceva )

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru sammie):

Nu incercam să mă cert, mi am spus părerea.
Ca nu este vina copilului pentru faptul ca trăiește.
Multe mame toxice le baga pe gat asta copiilor, ca și părinte ești obligat sa ii oferi copilului tău un mediu bun( dacă tot îl concepi), iar dacă îl crești cu bătăi, înjurături și faptul ca consuma alcool atunci ii trebuiesc luate drepturile părintești și protecția copilului sa își facă treaba.

| sammie a răspuns (pentru Alexia999997777777777777):

Eu am zis că nu încercam să mă cert.

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru sammie):

Nici eu nu consider ca am vrut asta, a fost o parere legata de ce ai spus. ( mi se păruse puțin nepotrivit).
În rest, poți să îți urez o seara frumoasa!

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Trist ca exista astfel de situații și că mama ta în loc să îți vorbească frumos și să își asume ca e firesc să greșești ajunge la jigniri.
Ok, din comportament reiese ca este o fire vulcanica ( drept dovada se enervează repede și nu ține cont de ce scoate pe gura) însă toate aste lucruri tot pe tine te afectează, ca ești copil.
Te rog sa nu decurgi la astfel de gesturi cu înfometarea, crede-mă că nu pentru ea trebuie sa mănânci ci pentru sănătatea ta.
Ignora tot ce spune și treci peste => treci peste mult spus, așteaptă să mai crești și când o să pleci de la casa părintească și o sa fi pe cont propriu, o sa ai viata mult visata + mersul la pshiholog pentru vindecarea traumelor.

| AmandinaDragan a răspuns:

''Mama mea ma tot face proasta.''
Daca asa te-a facut atunci stie ea exact. Are dreptate.

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru AmandinaDragan):

Știi că poți alege să scrii și lucruri drăguțe, nu?
Ca pana la urma este doar un copil și și a scris oful pe un site, nu ți a dat cu piatra în cap.

| sammie a răspuns (pentru Alexia999997777777777777):

Sunt alte mame care beau ca vacile acasă, își înjură copiii în toate felurile și îi trimit la cerșit toată ziua.

| AmandinaDragan a răspuns (pentru Alexia999997777777777777):

Mama ei stie ce are la usa ca doar ea a facut-o! Ha ha ha ha

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru AmandinaDragan):

Mama ei nu știe să discute cu copilul calm fără să jignească, dă dovadă și ea la rândul său de o inteligenta suprema.
Și mulți parinti pretind ca își cunosc și știu ce copii au la usa, când habar nu au.

| sammie a răspuns (pentru Alexia999997777777777777):

Adevărat! Pentru că sunt niște mame care lucrează 12 ore non-stop și ele nici nu știu ce face copilașul lor acasă. Dacă se droghează, dacă bea, dacă fumează. Așa că hai să fim serioși! Puține mame știu ce copii au la ușa casei.

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru sammie):

Corect și asta, situația prin care a trecut mi se păruse nepotrivita, a și specificat ca din greșeli mici este făcută proasta de mama ei, nu zic ca asta o face o mama rea, dar cu timpul acestor crize de nervi pe care nu le poți controla copilul ala ajunge sa își piardă din încrederea lui în sine și nu este sigur de iubirea mamei pentru el.
Cazuri au fost destule, chiar pe o aplicație cu o fata care tot încerca de mica sa lege o conexiune bună cu mama ei, dar pe aceasta nu o interesa deloc de propriul copil și da.

Relațiile părinților cu copii trebuiesc sa fie deschise, astfel nu se fac nici aceste " lucruri pe ascuns"

| AmandinaDragan a răspuns (pentru Alexia999997777777777777):

Se intampla asta pentru ca nu s-au ocupat de ei. L-eu dat mancare si atat. Au crescut ca buruiana. Asa sunt 70% dintre copii tarii, copii facuti de tot felul de saraci.
P.S. Nu sariti la gatul meu!

| AmandinaDragan a răspuns (pentru AmandinaDragan):

Le-au

| sammie a răspuns (pentru Alexia999997777777777777):

Sunt mulți părinți care fac copii doar ca să aibă moștenitori la casă, apartament etc. Și eu îți urez o seară frumoasă!

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru AmandinaDragan):

Îți înțeleg opinia, nu am scris cu gândul de a ma certa, doar mi se păruse puțin cam răutăcios cum ai formulat răspunsul și da, e doar un copil.

| Rezolvatorullumii a răspuns:

Si tu proasta ca faci greva foamei. In locul tau i as fi dat capac dupa ceafa si as fugi cu un arab in lume.