| MistarGoGu a întrebat:

Matusa-mea avea o vorba " Cearta si pedeapsa trebuie sa fie intime *( doar părintele si copilul in casa )! Copii suporta mai usor o Cearta sau pedeapsa daca nu sunt umiliți fata de vecini, colegi sau prieteni. Cum fac / au facut Părinții vostri?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

In cazul ei a functionat in cazul meu nu a functionat bataia happy
si ai mei tot sufletisti cand ma mai altoiau laughing

16 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Matusa ta era inteleapta!
si ai mei procedau asemanator!

| MistarGoGu explică (pentru Simpatic):

Si s-au vazut rezultatele! Fiica-sa are 24 ani este arhitect naval in Olanda *( proiectant de vapoare ). Nu era Nici severă dar nici nu o lasa de capul ei! Maximul de pedeapsa erau 3-4 palme la fundul gol pentru note mici *( 4 sau 3 ) ori pentru chiulit *( foarte rar )!

| Simpatic a răspuns (pentru MistarGoGu):

Hehe ma bucur ca a functionat aceasta metoda de parenting
are legatura si cu educatia primita acasa, dar pe langa asta fata aceasta de care vorbim a avut ambitia si inteligenta ei de a ajuns proiectant de nave, deci nu e doar despre educatia primita dar are si legaturi cu copilaria...

| MistarGoGu explică (pentru Simpatic):

Nu i-a cerut niciodata 10 pe linie dar si cand " ardea " un 4 sau un 3. destul de rar era " premiată " cu 3 -4 palme la fundul gol! Ultima " ratie " in clasa a-5 -a pentru un 4 la Geografie luat din lene... m-am ocupat personal de premiere ca ma-sa avea ceva treaba! M-am chinuit sa le dau cat mai usor... oricum ei ii ardea de ras.

| Simpatic a răspuns (pentru MistarGoGu):

Hehe interesanta aplicarea de palme la fundul gol, aici a functionat dar nu e totul!
oricum unui limitat poti sa-i aplici oricate palme la fund cand este mic, nu inseamna ca in viitor el va ajunge inginer in domeniul naval sau arhitect happy

| MistarGoGu explică (pentru Simpatic):

Pentru Adina caci asa se numeste printesa eu am fost TATA 2 - bona, ma-sa expert contabil ocupata in draci. tata- sau sofer pe international ( camion ). Era branza buna in burduf de caine! Iar chestia cu palmele era harjoneala nu bataie si ma-sa le dadea incet abia o atingea pe curulet. Erau asa de impresie artistica dar ceva efect tot au avut ca din clasa a-6-a domisoara s-a pus serios cu burta pe carte!
P.S diferenta intre noi 12 ani eu 36 ea 24.

| MistarGoGu explică (pentru Simpatic):

Si care era obiectul sufletului lor ( nuiaua, cureaua, coada de matura, lingura de lemn ) era softcore sau hardcore ( cu SMURD inclus )

| Simpatic a răspuns (pentru MistarGoGu):

Nuiaua si palma in cazul meu, era ceva soft cred happy
am un prieten din copilarie care o lua cu frutunul de la masina de spalat, acele masini de spalat vechi semi-automate cum erau, si radeau toti din cartier din cauza asta! furtunul acela era ceva mai hardwinking

dar sa nu crezi ca am fost mai disciplinati din aceasta cauza! nu cu mult!
insa spre deosebire de tinerii din ziua de azi, generatia mea si anturajele mele, aveam mai mult repect fata de oamenii in varsta, pustii mai mari ca noi etc
nu am fost niciodata cheie de biserica recunosc, dar ce vad acum, este lipsa de educatie si de auto-educatiewinking

| MistarGoGu explică (pentru Simpatic):

Ohhoho pai la tine a fost soft rau de tot desi o javra de nuia ustura poate mai rau ca dihania de curea! Prin anii 90 - 2000 cand se auzea de droguri era ceva exotic acum a ajuns dementa totala! Si NU se va opri pentru ca unele buzunare politice si gaboresti trebuie umplute tare! Stiu masinile si furtunele alea erau * NUCLEARA *in materie de bataie la copii! Cand zicea tata sau mama ca iti rupe furtunu pe fund stiai ca 5 zile ai ' scutire medicala garantata *

| Simpatic a răspuns (pentru MistarGoGu):

Da,din pacate fenomenul acesta al drogurilor la pusti/adolescenti este cam scapat de sub control in Romania.
intr-un stat de drept ca al nostru nu am vazut ca ministrul MAI si altii din subordine sa, sa iasa sa faca un anunt de genul -suntem cu ochii pe voi, ati pus-o traficantilor de droguri!
sunt tari precum Italia si nu numai, in care in trecut, au iesit comisari de politie si au dat comunicate de presa -mafia, suntem cu ochii pe voi!" si dupa aceea s-au facut arestari si s-au destructurat retele mafiote!

la noi nu vezi asa ceva! la noi toti agaricii acestia pusi pe criterii politice in "scaune de aur", stau linistiti pe scaunele lor si dorm linistiti noaptea in bezna lor mintala si in incompetenta in care se afla!
nu este o regula sa iasa un ministru sa faca declaratii, dar cand lumea vede ca anumite lucruri sunt scapate de sub control, este firesc si normal in DEMOCRATIE sa iesi sa spui lucruri si iei atitudine fata de fenomene infractionale care au capatat amploare!
adica sa scoti pe toti incompetentii din politie afara din birouri si sa-i pui sa faca treaba pe strazile astea capusate de tot felul de infractori, traficanti si fraieri teribilisti!

| Simpatic a răspuns (pentru MistarGoGu):

In cazul ei a functionat in cazul meu nu a functionat bataia happy
si ai mei tot sufletisti cand ma mai altoiau laughing

| sierra1 a răspuns:

"Copii suporta mai usor o Cearta sau pedeapsa daca nu sunt umiliți fata de vecini, colegi"

de acord cu tine

| J0B0MAT a răspuns:

Da, așa e normal.Nu trebuie să știe toată lumea ce probleme sunt într-o familie, ce a făcut copilul etc.
Părinții mei m-au certat și umilit la toată lumea, cum prindeau ocazia, nu conta.Nu mi se pare normal așa, deși chiar și acum mai trântesc câte o vorbă de față cu cineva de îmi vine să intru în pământ, dar aia e, m-am călit.Umilința publică e sora mea.Nu e ca și când nu m-am făcut de râs și fără ajutorul altcuiva.

| MistarGoGu explică (pentru J0B0MAT):

Asta chiar e urat rau si copii aia ( nu toti ) in viata de adult vor ajunge subiecte pentru Stirile ProTV de la ora 5! Tin minte prin copilarie ce concerte de plansete erau in blocuri dupa tezele scolare in special!
Iar dupa 4-5 zile prin toaletele din scoli era expozitie de funduri vargate cu cureaua sau coada de matura! Cel mai tabacit poponet era VIP-ul clasei!

| LisaJulie a răspuns:

Părinții mei au fost stricți, nu ma prea lăsau singura afara, am avut voie singura începând de la vârsta de 11 ani dar totuși ma lăsau sa stau chiar și după ce se întuneca! De obicei când ma pedepseau stăteam închisă în camera pana îmi ceream scuze, nu m-au certat de fata cu alții dar îmi făceau totuși morala

| MistarGoGu explică (pentru LisaJulie):

Oohho pai la tine a fost barosaneala domisoara! aveam colegi in generala abonati la Ambulanta si spitalu de copii. 10-15 curele la fundu gol daca intarziau sau la note proaste! Ia sa iti intrebi parintii ce concerte de plansete se auzeau prin blocuri dupa teze sau lucrari de control!

| LisaJulie a răspuns (pentru LisaJulie):

Eu nu prea luam note proaste deci nu știu cum e! Am fost la o școală cu profesori înțelegători