| Anonima2501 a întrebat:

Merita sa cheltui 7000 lei pe majorat? Nu prea mi-am trăit viața de liceu și nici ziua de naștere nu pot zice ca mi-am mai făcut-o pana acum și am strâns ușor banii astia. Mă gandesc totuși sa plec la facultate in afara și m-ar ajuta și acești bani, dar dacă nu intru și rămân in țara o sa îmi para rău după. Banii se mai pot strânge, dar majoratul e unic in viața...Sau as putea sa mai aștept pana la vara sa închiriez o cabana la munte, deși eu voiam sa închiriez un local acum. Ce credeți? Păreri? Ce ați face voi cu banii astia in situația mea?

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu merita cheltuiti pe majorat... se pot investi in studiile de la facultate sau sai aduni pentru viitorul apartament sa ai bani de avans

| Adry05 a răspuns:

E mai fain la cabană decât la local, sincer.
tu știi ce contează mai mult pentru tine, poate preferi o mașină sau să-i ții cum ai zis tu pentru facultate în afară...

| darrio2007 a răspuns:

Cu acesti bani poti face altceva mai folositor pentru tine.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu as zice sa pastrezi acei bani pentru tine si faci ce vrei cu ei. Sau daca te stii ca ai multi prieteni si din majorat poti sa iti strangi iar banii si crezi ca merita, atunci totul este bine.
Poti sa inchiriezi o cabana cu mai putini bani si poti sa inviti cativa prieteni, ceva restrans.

Acum depinde de tine, sunt persoane care zic ca merita, altele care nu happy

Numai bine si la multi ani!

| Catrice a răspuns:

Ziceai ca 15 is prieteni da' mă întreb in 2-3 ani cați din aia 15 or sa te mai bage in seama sau or să-și amintească de tine? De ce sa cheltui banii cu niste oameni cu care mai mult ca sigur n-o sa mai ai contact, hai poate cu maxim 5?
Facultățile in afara is scumpe, da' daca zici ca ai strâns ușor banii înseamnă ca îți permiți.
Fa ce știi. Daca o sa faci majorat de banii aia si o sa regreți in 5-10 ani? Daca nu faci si vezi pe altii ce fac si inceoi sa regreți ca n-ai făcut la fel?
Uite o chestie: o colega de liceu nu și-o putut face majoratul când trebuia din cauza unor probleme si l-a făcut peste 2 luni.

| zurick a răspuns:

Eu spun să nu, mai ales dacă vrei să pleci în SUA.
Eu nu mi l-am făcut la un local pentru că nu vedeam de ce aș invita atâta " umplutură ". Mi l-am făcut acasă cu prietenii ( de fapt, a fost surpriză happy )

| Nemessys a răspuns:

Majoratul este unic dar hai sa fim seriosi, este o petrecere ca oricare alta. Este exact ca și petrecere de la 19 ani sau 20

| Ineys a răspuns:

Si... o petrecere poti da oricand, ca pana la urma majoratul e o petrecere. De ce sa cauti motive sa petreci? Poti sa spargi oricand in viata asta 7000 de lei, 10000 de lei pe petreceri, dar nu acum cand ti-ar fi mai de folos in alte scopuri. Sa ajungi tu sa nu te uiti la 7000 de lei si atunci sa-i spargi pe petreceri.

| Werrich a răspuns:

La nunta merita sa cheltuiesti bani multi, acolo ai potentiala garantie ca ti-i recuperezi din darurile de nunta, cash sau sub forma de cadouri. Dar asa la majorat nu consider ca merita.

| Werrich a răspuns:

Cu 7000 lei (1700 dolari) poti sa mergi in SUA timp de 1 saptamana. Mai pui 300 dolari si ajungi in India.

| Anonima2501 explică (pentru Werrich):

E visul meu, crede-mă. Pai nu pot pleca singura in SUA, trebuie sa îmi iau familia și mai am un frate, deci 4 persoane. 6000 lei e numai biletul de avion, fără cazare/mâncare

| Dana2103 a răspuns:

Majoratul il poti avea si pe bani mai putini cu doi trei prieteni. Unice sunt multe momente in viata nu doar implinirea a cei 18 ani de viata