| Shto a întrebat:

Mi-am cumparat niste haltere.
Ce exerctii sunt cele mai eficiente pentru biceps? Si in ce proportii?
*Pana acum faceam pe fiecare mana 30 flexii, 30 flexii cu gantera pe genunchi si 30 flexii hammer.

4 răspunsuri:
| BAIATUL a răspuns:

Pai flexiile acelea sau cum le numesti tu presupun intarirea incheieturii si a antebratului nu a bicepsului.Pentru biceps este bine sa stai in picioare si sa ridici gantera in sus fara sa sprijini coatele pe abdomen si tine minte nu trebuie sa te grabesti si pe masura ce mana cu gantera urca tu tragi aer in piept si cand gantera coboara tu elimini aerul din plamani.Numarul trebuie facut in functie de forta pe care o ai si in functie de numarul de repetari pe care le poti face cu greutatea respectiva.Preferabil jumatate de ora pe zi indiferent ca faci in serii adica 10 pe stanga 10 pe dreapta si tot asta sau faci de exemplu 60 de stanga si dupa 60 pe dreapta.Si inca ceva:trebuie sa faci acelasi numar de repetari pe fiecare mana pentru a nu ti se deforma corpul, eu am un prieten in situatia asta si acum face numai pe mana stanga sa o aduca la nivelul celei drepte. Sper ca te-am ajutat si daca ai nelamuriri da-mi un mesaj privat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru BAIATUL):

Hai mah, cu flexii faci si biceps, nu poti sa faci biceps fara sa faci si antebrat, nu mai spune tampenii

| BAIATUL a răspuns (pentru Cosmin86):

Bai flexiile sunt pentru intarirea antebratului si a incheieturii, nu sunt pentru biceps.

| Cosmin86 a răspuns (pentru BAIATUL):

Serios? si daca dai un search simplu pe google, sau pe uiti pe ORICE site de culturism ( exemplu : culturism.ro, getfit.ro, etc. ) observi ca cele mai bune exercitii pentru biceps sunt FLEXIILE ( cu gantera, cu haltera, la banca Scott, etc. ).

Ca se lucreaza si antebratul + incheietura, e partea a doua, nu poti lucra biceps fara antebrat, de fapt antebratul participa si la exercitiile pentru triceps, etc.