| scorpiaX a întrebat:

Multi colegi ma considera o tipa "emo" deoarece ma tai, ascult numai rock si plang mereu (sunt mai emotiva si nu suport ca cineva sa isi bata joc de mine mereu) multi zic ca sunt "depresiva"... am vrut de cateva ori sa imi iau viata si de astea... nu stiu cum sa scap de toti / toate atata timp cat... eu ma tai ca sa scap de tot stresul... asta ma calmeaza... atunci cand poate am sentimente de o tensiune insuportabila... taieturile ma ajuta sa imi exprim cumva sentimentele... ma imbrac in culori inchise si nu vorbesc prea mult... cum as putea sa schimb ceea ce sunt... atata timp cat sunt asa din cauza stresului... (vreau sa intru la un liceu bun la mate-info... si mi.e frica sa nu fac vreo greseala... si cineva imi ia locul ) din cate am inteles nu se prea ocupa locurile la acest profil... si pot sa intru eu avand o medie de 9... dar in mintea mea de gaseste mereu un "daca nu?! "

Răspuns Câştigător
| drogh a răspuns:

Încearcă să nu mai gândeşti posesiv. Lasă să intre razele soarelui şi pe strada ta! Îţi înţeleg stilul perfect,am trăit astfel de clipe şi le-am depăşit şi fără ajutorul unui psiholog. Sunt foarte chinuitoare atunci când ştii că tu eşti singura persoană care te poate ajuta să te opreşti din asta. Eu am rezolvat-o atunci când m-am uitat în oglindă şi am văzut ce s-a ales de mine, ce era pe mâinile mele şi în ochii mei cum strălucea durerea. Am ales să încetez,să pun punct stărilor supărătoare şi să fiu altcineva. Mi-am dorit să îi întrec pe toţi cu fericirea mea şi să demonstrez superioritate. Am prins încredere în mine prin cuvinte de genul: POT, VREAU, REUŞESC. Deci, motivante! În cazul tău, dacă nu poţi să faci la fel ca mine, caută ajutor la un prieten d-al tău. Uneori persoanele de tipul tău au nevoie şi de afecţiune multă, unele perioade nu se pot depăşi bătând din palme. Trebuie ambiţie...Cât despre liceul tău, eu sunt sigură că o să intri acolo dacă dai tot ce ai mai bun din tine şi crezi! Nimeni nu te poate ajunge dacă tu urci treaptă cu treaptă spre succes fără să priveşti înapoi.

6 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aha, şi de unde ştiu ei că te tai? de la tine. deci *ardelean || moldovean mode on* îi doar vina ta.

| scorpiaX explică:

Wetfire stiu ca e vina mea... si... de obicei ca sa imi ascun ranile port o batista pe mana stanga... si atunci cand mi.a tras o golega batista... nu se putea sa nu afle toata clasa sad

| SetYourselfFree a răspuns:

Chestia cu tăiatul venelor nu mi se pare o metodă utilă de a scăpa de stres deoarece este o metodă care ''te scapă'' pe moment de stres, dar nu permanent.Aşa că mie nu mi se pare ok ceea ce faci, atâta timp cât îţi lasă semne pe mână şi te ''te ajută''temporar.Degeaba o să încercăm noi să îţi dăm sfaturi, dacă tu nu hotărăşti să îţi faci ordine în gânduri, să te gândeşti la ce este mai important pentru tine în viaţă şi să munceşti pentru ţelul tău(mate-info)Schimbarea vine doar din tine, TU eşti persoana capabilă să îţi schimbi viaţa şi nimeni altcineva nu o poate face în locul tău.P.S.Sinuciderea este o soluţie permanentă pentru o problemă temporată.

| MarcelineBMTH a răspuns:

Toat ceea ce faci tu, este un caracter de persoana emo. Incearca sa fi optimista si incearca sa te imprietenesti cu toata lumea. Fi cat mai sociabila, nu lasa stresul si supararea sa te doboare.

| Maria_Roxana_1997_k9Dl a răspuns:

Pur si simplu renunta la stilul pe care il ai