| scorpiaX a întrebat:

(Am mai pus o data intrebarea asta dar nimic nu merge ) sad Multi colegi ma considera o tipa "emo" deoarece ma tai, ascult numai rock si plang mereu (sunt mai emotiva si nu suport ca cineva sa isi bata joc de mine mereu) multi zic ca sunt "depresiva"... am vrut de cateva ori sa imi iau viata si de astea... nu stiu cum sa scap de toti / toate atata timp cat... eu ma tai ca sa scap de tot stresul... asta ma calmeaza... atunci cand poate am sentimente de o tensiune insuportabila... taieturile ma ajuta sa imi exprim cumva sentimentele... ma imbrac in culori inchise si nu vorbesc prea mult... cum as putea sa schimb ceea ce sunt... atata timp cat sunt asa din cauza stresului... (vreau sa intru la un liceu bun la mate-info... si mi.e frica sa nu fac vreo greseala... si cineva imi ia locul ) din cate am inteles nu se prea ocupa locurile la acest profil... si pot sa intru eu avand o medie de 9... dar in mintea mea de gaseste mereu un "daca nu?! "

Răspuns Câştigător
| Deaad a răspuns:

Pai cam esti emo daca te tai si plangi mereu.
Plansul inseamna slabiciune, iar taiatul e o prostie.Adica,plm,de ce? Pentru ca nu esti acceptata in societate? Societatea oricum e un **** si esti la scoala, acolo intotdeuna se va gasi cineva care sa-si bata joc de tine.Iti consumi zilele si adolescenta pe niste basini de cuc cand poti sa le dai jet la toti si sa-ti vezi in *** de viata.

Iar credinta in Dumnezeu nu te va ajuta cu nimic(in caz ca ai crede sau ca vrei sa incepi sa crezi pentru a trece mai usor peste greutati).Din nou, Dumnezeu inseamna slabiciune.Numai oamenii slabi asteapta ca o fiinta inexistenta sa le rezolve treburile prin acea expresie:''Doamne ajuta-ma''.Si pana la urma vei trece intr-adevar daca vei crede.Pentru ca aici e vorba de autosugestie.Dar Dumnezeu inseamna slabiciune.Incearca sa-ti rezolvi singura problemele, sa treci peste toate de una singura.

8 răspunsuri:
| TSO7 a răspuns:

Nu te mai tăia, găsește alte modalități să scapi de stres, un sport sau muzică sau în ultima instanță m.asturbarea.

Succes, sper să te descurci la liceu.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut si eu un prieten aproape asa ca tine. Zic 'am avut' nu pentru ca nu am mai fi prieteni, ci pentru ca nu mai e asa. Numai de tine depinde sa te schimbi. Sentimentele le poti exprima si altfel, fara sa te tai. Incearca sa iti faci cativa prieteni si sa stii ca e foarte important sa ai cu cine sa vorbesti despre ceea ce simti. Ar fi bine si daca ai vorbi cu un psiholog (nu e nicio rusine in asta). Nu trebuie sa iti fie frica de nereusite, chiar daca apar cateodata trebuie sa inveti sa treci peste ele si sa mergi mai departe. Viata e mult mai importanta decat nu stiu ce chestii care nu iti ies cum ti-ai dori la un moment dat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea cred că ai cum s-o dai în bară cu liceul dacă tu chiar te pricepi. Încearcă mai întâi să-ți recapeți încrederea în tine cu ajutorul prietenilor, părinților sau chiar cu un psiholog.

Ok, am și eu o mica mare curiozitate: asculți cumva My Chemical Romance?

| Zabbyel a răspuns:

D-zeu sa mi te ajute.Incearca sa-l strigi. Poate iti sare in ajutor.noi simpli muritori nu prea avem cum sa te ajutam. cauta-lwinking

| scorpiaX explică:

Nu cred in dumnezeu... am refuzat sa mai cred... dupa ce am trecut... prin ce am trecut...

| Zabbyel a răspuns (pentru scorpiaX):

I-a lasa u prin ce=ai trecut. ca sa ajungi undeva intai trebuie sa treci love strucklove struck

| MicKy_ViCky_1980 a răspuns:

Pai, in mare parte am fost in aceeasi situatie ca si tine dar pana la urma am continuat sa suport pana cand am terminat clasa a 8-a iar la liceu am avut norocul sa dau peste niste oameni foarte faini.Nu e sanatos ce faci si stiu ca ai mai auzit dar simti ca e singurul lucru pe care poti sa il faci.Ai puteai pur si simplu sa folosesti o carioca rosie cu care sa iti faci semne pe maini in loc de taieturi si nu renunta, o sa treaca toate si nu merita sa renunti din cauza unor oameni care se simt inferiori tie si simt nevoie de a dovedii asta.